Posadź te kwiaty jesienią. Wiosną będzie spektakularny efekt
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Każdy ogrodnik wie, że koniec sezonu letniego i początek jesieni nie oznacza odpoczynku. Wręcz przeciwnie. To właśnie wtedy zaczyna się przygotowywanie do sezonu wiosennego. Jedną z najważniejszych prac jest posadzenie cebul kwiatów, które będą zdobiły ogród wiosną. Które gatunki trzeba wsadzić do ziemi jesienią, aby cieszyć się ich kwiatami w kwietniu i maju?
Spis treści:
Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią?
Jesienią sadzi się przede wszystkim cebulki kwiatów, które będą zdobiły ogród przez całą wiosnę, choć jest kilka gatunków, które posadzone wczesną jesienią - jeszcze zdążą zakwitnąć przed mrozami.
Dlaczego niektóre gatunki należy posadzić przed zimą? Mroźne miesiące są dla nich czasem spoczynku, kiedy regenerują się i zbierają siły na sezon.
Które gatunki kwiatów sadzi się jesienią?
- Tulipany - trudno wyobrazić sobie bez nich wiosnę. Są doskonałe jako kwiat cięty, ale przepięknie wyglądają również na rabatach. Jeśli masz możliwość obsadzenia nimi przynajmniej jednej, większej rabaty, koniecznie to zrób! Wielokolorowy dywan zachwyci cię tak, że co roku będziesz dosadzać kolejne cebulki! Gatunków tulipanów jest tak wiele, że dla ułatwienia podzielono je na 15 grup. Najbardziej klasyczne są tulipany pojedyncze, zaś najbardziej spektakularne i niezwykle oryginalne tulipany strzępiaste oraz papuzie.
- Hiacynty - kwiaty te przepięknie wyglądają posadzone w grupach na rabatach, szczególnie w towarzystwie drobnych szafirków i przebiśniegów. Z jednej cebulki wyrasta natomiast na tyle spektakularny kwiat, że można sadzić je także pojedynczo w niewielkich donicach. Dzwonkowate kwiaty hiacyntów są zebrane w grona i choć najbardziej popularne są niebieskie, mogą być również czerwone, różowe, pomarańczowe, łososiowe, żółte, fioletowe lub białe. Wydzielają charakterystyczny upajający zapach.
- Krokusy - te niewielkie zwiastuny wiosny są jednymi z najwcześniej kwitnących kwiatów. Zakwitają na fioletowo, biało albo żółto na początku marca i utrzymują kwiaty do końca kwietnia. Najpiękniej wyglądają posadzone w dużych grupach na jak największej powierzchni - na przykład na trawniku. Wyglądają wówczas jak kolorowe, bajeczne dywany!
- Narcyzy - to kolejny gatunek, bez którego niełatwo wyobrazić sobie wiosenne miesiące. Choć większość osób kojarzy przede wszystkim ich żółtą odmianę, występuje w tym gatunku kilkanaście przepięknych odmian w kolorze białym. Narcyzy zakwitają w marcu i utrzymują kwiaty aż do maja. Charakteryzuje je również mocny, intensywny zapach.
- Czosnki ozdobne - to z pewnością gatunek najrzadziej spotykany w ogrodach, spośród wszystkich wymienionych wcześniej. Warto się jednak nimi zainteresować, ponieważ ich kuliste kwiatostany (w zależności od odmiany dorastające nawet do średnicy 20 cm) w kolorze fioletowym to niezwykła i bardzo oryginalna ozdoba każdej rabaty. Zaczynają kwitnąć w maju.
Terminy sadzenia kwiatów cebulowych
Większość roślin, które będą kwitły wiosną należy posadzić na przełomie września i października. Jeśli listopad jest stosunkowo ciepły - wtedy także można jeszcze włożyć cebulki do gruntu oraz do donic.
Czy początek listopada jest ostatecznym terminem? Zdecydowanie tak, jeśli chcesz mieć pewność, że rośliny zakwitną. Czasem spotyka się opinie, że niektórym ogrodnikom cebulki wsadzone w grudniu do ziemi także wiosną wypuściły kwiaty. Owszem, może się tak zdarzyć, szczególnie jeśli zima jest dość ciepła, natomiast im później wkładasz cebulki, tym większe ryzyko, że nie zdążą przygotować się do zimy i po prostu zmarnieją.
Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami jeszcze jesienią, pamiętaj, aby na samym początku września (a najlepiej jeszcze w sierpniu) włożyć do ziemi cebule jesiennych krokusów i zimowitów.
Jak i gdzie sadzić kwiaty cebulowe jesienią?
Ze względu na dużą różnorodność kwiatów cebulowych kwitnących wiosną, ich zastosowania są przeróżne. Można je sadzić na rabatach, ale większość z nich przepięknie prezentuje się również w donicach, co czyni je idealną ozdoba balkonów i tarasów. Bardzo ciekawą formą są też miksy różnych gatunków posadzone w donicach - czyli tzw. cebulowe lasagne. Żeby taką zrobić, należy ułożyć w donicy kilka warstw cebulek kwiatowych - największe i kwitnące najpóźniej, a najmniejsze i kwitnące najwcześniej na samej górze. Do takiej "lazanii" świetnie sprawdzają się cebule tulipanów, hiacyntów i szafirków.
Jak sadzić kwiaty cebulowe? To bardzo łatwe zadanie, z którym z pewnością poradzą sobie nawet poczatkujący ogrodnicy. Zasady sadzenia są następujące:
- głębokość sadzenia cebulek zależy przede wszystkim od ich wielkości - im większa cebulka tym zakopuje się ją głębiej; przyjmuje się zasadę, że cebulki należy zakopać na głębokości równej ich dwu-, a nawet trzykrotnej wysokości,
- głębokość sadzenia cebul zależy również od rodzaju gleby: na glebach piaszczystych cebulki sadzi się głębiej, na gliniastych płycej,
- odstępy między cebulkami zależą od wysokości i wielkości roślin, którą osiągną po wyrośnięciu - cebule roślin wysokich, np. tulipanów, irysów czy lilii należy posadzić w odległości około 30-40 cm od siebie, a niskim (szafirkom, krokusom, przebiśniegom) wystarczy odstęp około 4-5 cm.
Kwiaty cebulowe posadzone jesienią, już od wczesnej wiosny przepięknie zdobią ogród. Najczęściej sadzi się je we wrześniu i październiku, a najchętniej wybieranymi gatunkami są tulipany, hiacynty, szafirki oraz narcyzy. Sadzenie cebulek jest banalnie proste, a efekty - spektakularne!