TOP 5 typowych i nietypowych miejsc, w których można podziwiać krokusy
Magdalena Mateja-Furmanik
Pojedyncze krokusy można znaleźć już w marcu, jednak ich wysyp nastąpi wraz z początkiem kwietnia. Gdzie można oglądać krokusy? W tym artykule przedstawiamy przykłady zarówno miejsc popularnych jak i niszowych.
Krokus - inaczej szafran spiski - jest charakterystyczną oznaką wiosny na Podhalu. Jego zagęszczenie zależy od intensywności wypasu owiec, ponieważ ziemia jest wtedy dobrze nawieziona. Poszukiwacz krokusów powinien zatem kierować się tym, czy w danym miejscy były hodowane owce.
Trzeba pamiętać, że krokusy są pod ochroną i nie wolno ich zrywać ani deptać. Jeśli chcemy sobie zrobić zdjęcie musimy być bardzo uważni, by ich nie zniszczyć.
Gdzie można znaleźć krokusy?
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska jest najsławniejszym miejscem jeśli chodzi o występowanie krokusów. Zgodnie z szacunkami TPN w jeden weekend w sezonie dolinę odwiedza nawet 60 tys. turystów. Jest bardzo długa - liczy aż 10 km dlatego miejsce znajdzie się dla wszystkich.
Gorce
Krokusy nie występują wyłącznie w Tatrach. Można je również podziwiać w skromniejszych, lecz nie mniej pięknych Gorcach, na których terenie również był prowadzony intensywny wypas owiec.
Szafran spiski można podziwiać w okolicy Turbacza, na którego szczycie znajduje się schronisko, gdzie można się posilić i odpocząć po spacerze. Krokusy występują również w pobliżu schroniska Stare Wierchy.
Cyrhla
Nieco mniej popularnym miejscem, które obradza w krokusy, jest Cyrhla. To dzielnica Zakopanego znajdująca się w pobliżu sławnej kaplicy na Jaszczurówce w połowie drogi na Łysą Polanę. Wystarczy tylko zjechać z drogi Oswalda Balzera, by szybko znaleźć się w fioletowym morzu kwiatów.
Miejsce jest jednak bardzo atrakcyjne turystycznie ze względu na wspaniały widok na Tatry oraz położenie. Cyrhla stanowi świetne miejsce wypadowe na Nosal czy Wiktorówki, dlatego może być oblężona przez turystów. Krokusy można również znaleźć w leżącej nieopodal Polanie Kopieniec.
Łopień
Łopień to góra położona w Beskidzie Wyspowym nieopodal miejscowości Dobra i Tymbark. Najłatwiej się na nią dostać z pięknej przełęczy im. Rydza-Śmigłego, z której również startuje szlak na Mogielicę - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Łopień jest położony 961 m n.p.m. i jego szczyt jest bardzo rozłożysty. Otacza go Polana Cechówka, na której również występują krokusy.
Dzianisz
Najbardziej niszowe miejsce występowania krokusów to Dzianisz - jedna z Podhalańskich wsi. Jako, że nadal prowadzony jest tam regularnie wypas owiec, obfitość kwiatów zwala z nóg. Krokusy znajdują się dosłownie wszędzie, ale szczególnie warto odwiedzić polanę Słodyczki. Sekretem braku popularności Dzianisza, jest bardzo słaby widok Tatr. Miejscami w ogóle nie widać gór. Jednak jeśli komuś zależy wyłącznie na krokusach, Dzianisz będzie idealny.