Gdzie się podziały holenderskie tulipany?

Życie wielu holenderskich rolników i przedsiębiorców kręci się teraz nie wokół pilnowania upraw, a opłacenia rachunków za energię. Holenderskie szklarnie świecą ostatnio pustkami, bo nie ma czym ogrzać warzyw i kwiatów.

Holenderskie szklarnie świecą teraz pustkami, bo nie ma czym ogrzać warzyw i kwiatów
Holenderskie szklarnie świecą teraz pustkami, bo nie ma czym ogrzać warzyw i kwiatówGetty Images

Dzięki uprawom szklarniowym Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie zaraz po Stanach Zjednoczonych. Przemysł o wartości 8 mld euro wzrósł jednak dzięki paliwom kopalnym, głównie taniemu gazowi. Rynek stoi teraz w obliczu kryzysu. Nieuchronne jest przejście na odnawialne źródła energii (fotowoltaika, geotermia i biomasa), ale nie każdego na to stać.

Dzięki szklarniom Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie zaraz po Stanach Zjednoczonych
Dzięki szklarniom Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie zaraz po Stanach ZjednoczonychGetty Images

Zimno i ciemno w szklarni

Grupa z branży rolniczej Glastuinbouw Nederland twierdzi, że nawet 40% z jej 3000 członków znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Może to oznaczać zmniejszenie ilości pozasezonowych owoców, warzyw i kwiatów w europejskich supermarketach. W efekcie produkcja może przenieść się do cieplejszych krajów, takich jak Hiszpania, Maroko i Kenia.

Do niedawna holenderskie szklarnie zużywały około trzech miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, czyli około 8 proc. krajowych zapasów. Według urzędu statystycznego Holandii zużycie gazu przez przemysł spadło o 23 proc. w ciągu roku.

Duża liczba hodowców decyduje się na zamknięcie swojej działalności. Supermarkety zapobiegawczo zmniejszają zamówienia na kwiaty o około jedną trzecią, oczekując, że konsumenci będą wydawać mniej w związku ze zwiększonymi kosztami życia.

Holenderski przemysł szklarniowy był długo i głęboko związany z gazem ziemnym ze względu gigantyczne złoża gazu w Groningen. W 2010 r. zasoby zmniejszyły się z powodu trzęsienia ziemi. W 2021 i 2022 r. historia się powtórzyła.

Susza w Holandii. "Musimy uczyć się od krajów południa"Deutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas