Polacy pokochali kwiat Sundaville. Nie przetrwa naszej zimy

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Szukasz ciekawych kwiatów do ozdobienia swojego balkonu lub tarasu? Chcesz, żeby strefa wypoczynkowa wyglądała niebanalnie, była otoczona pięknymi kwiatami i z daleka przyciągała wzrok? Postaw na sundaville. To kwitnące pnącze, które dotarło do Polski w 2003 roku! Od tamtej pory zdobywa coraz większą popularność. Dowiedz się, jak uprawiać tę roślinę, aby pięknie się prezentowała.

Sundaville to roślina, która nie jest w stanie przetrwać mrozu.
Sundaville to roślina, która nie jest w stanie przetrwać mrozu.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sundaville, czyli sendawilla. Co to za kwiat?

Sundaville, łac. Mandevilla, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie porasta głównie drzewa tropikalne. W Polsce została zaprezentowana po raz pierwszy na Krajowej Wystawie Ogrodniczej Polagra w 2003 roku. Jej nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska Johna Mandeville, który jako pierwszy przywiózł ją do Europy.

Większość odmian sundaville to hybrydy gatunku Mandevilla atroviolacea. Stworzyła je japońska firma Suntory, która odpowiada m.in. za powstanie petunii ogrodowych cieszących się obecnie dużą popularnością. Zatem wszystko wskazuje na to, że sundaville jest godną przeciwniczką chętnie kupowanych surfinii.

Opisywana roślina jest pnączem. 

  • Wytwarza cienkie, długie pędy, które mogą osiągać nawet do 3 metrów długości. Jeśli nie będą mieć po czym się piąć, będą zjawiskowo zwisać. Ten efekt może być pożądany, jeśli zamierzasz umieścić sundaville w doniczkach zawieszonych przy suficie.

  • Wzdłuż pędów wyrastają owalne, lekko wydłużone i ostro zakończone liście. Mają skórzastą fakturę i pięknie błyszczą w słońcu.

  • Sundaville wytwarza duże kwiaty w mocnych kolorach (czerwonym, różowym lub białym) z żółtą gardzielą. Składają się z 5 płatków i układają się w kształt gwiazdy. Kwiaty pojawiają się już w maju. Roślina kwitnie nawet do października.

Sundaville nie jest mrozoodporna. Nie przetrwa polskiej zimy. Zatem może być uprawiana tylko jako tymczasowa roślina doniczkowa na balkon lub na taras.

Jak uprawiać kwiat sundaville?

Sundaville nie jest wymagającą rośliną doniczkową. Jednak należy o nią odpowiednio dbać, aby wytwarzała dużo kwiatów. Oto zasady, o których należy pamiętać podczas uprawiania tej rośliny.

Sundaville najlepiej rośnie w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Należy ją sadzić w mieszance uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych z piaskiem (w proporcji 3:1). Roślina ma dość rozbudowany system korzeniowy, dlatego należy jej zapewnić pojemnik o wysokości ok. 20 cm. Na jego dnie trzeba umieścić 2-3 cm warstwę drenażu z kamyków, perlitu lub keramzytu. Dzięki temu woda nie będzie zalegała w korzeniach i nie doprowadzi do ich gnicia.

Sundaville jest ciepło- i wilgociolubna. Nie znosi spadków temperatury, dlatego należy wystawiać ją na zewnątrz, dopiero gdy minie ryzyko przymrozków. Ziemia w donicy powinna być stale wilgotna.

Roślina najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. W takim miejscu wytwarza dużo kwiatów i wspaniale wygląda. Słońce nie parzy jej liści, więc nie trzeba jej osłaniać. Sundaville dobrze sobie poradzi także w półcieniu. Należy jednak pamiętać, że może mniej obficie kwitnąć.

Roślinie warto zapewnić podporę. W trakcie sezonu jej pędy będą się wspinać i stworzą barwną osłonę, która będzie cieszyć oko. Można jednak pozostawić jej pędy wiszące. Wtedy stworzą kolorowy wodospad kwiatów.

Pielęgnacja kwiatu sandewilli

Sandewilla do prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebuje wody i składników odżywczych.

Sandewillę należy regularnie podlewać, najlepiej deszczówką. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przelana (dlatego ważny jest drenaż na dnie doniczki). Roślina źle reaguje na przesuszenie, dlatego w upalne dni warto ją nawadniać nawet dwukrotnie: rano i wieczorem.

Kwiat potrzebuje systematycznego nawożenia. Najlepiej wykorzystywać preparaty do roślin kwitnących, które zawierają dużo fosforu i potasu. Te substancje pobudzają do wytwarzania kwiatów. Można również sięgnąć po humus, który zawiera wiele cennych składników odżywczych. Należy unikać jednak obornika, który ma dużo azotu.

Co jakiś czas warto usunąć przekwitnięte kwiaty sundaville czy uschnięte liście. Pozostawienie ich na krzewie może spowodować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Kwiat sundaville nie wymaga przycinania. Liście gęsto porastają pędy, więc nie ma ryzyka, że z donicy zaczną zwisać puste gałązki.

Osoby, które chcą uzyskać młode sadzonki, mogą spróbować rozmnożyć sundavillę. Najlepiej zrobić to z pędów wierzchołkowych. Wczesną wiosną należy odciąć gałązki o długości ok. 10 cm. Następnie należy przenieść je do ciepłego i wilgotnego pomieszczenia oraz umieścić w doniczce wypełnionej mieszanką piasku i ziemi ogrodowej. Po kilku tygodniach pędy powinny zacząć wypuszczać liście.

Kwiat sundaville i zimowanie w domu

Przed nadejściem przymrozków należy zabrać sundavillę do pomieszczenia. Jeśli chcesz ją przezimować, zadbaj o to, żeby:

  • w pokoju panowała temperatura od 25-15°C,
  • roślina miała dostęp do słońca,
  • ograniczyć podlewanie do minimum (tak aby nie ususzyć rośliny),
  • zaprzestać nawożenia.

W takich warunkach kwiat przejdzie w stan zimowego spoczynku. Aby ułatwić mu przetrwanie trudnego okresu, można obciąć pędy. Dzięki temu sundaville nie będzie się skupiać na ich utrzymaniu, a na przetrwaniu przez zimę.

Aby pobudzić roślinę do ponownego rozwoju, należy wznowić nawożenie i podlewanie w marcu. W tym czasie warto przenieść sundavillę do cieplejszego pomieszczenia. Dzięki temu, gdy w maju miną przymrozki, wyniesiesz na zewnątrz w pełni kwitnącą roślinę, która z daleka będzie przyciągać wzrok.

Jeśli nie masz dostępu do chłodnego i jasnego pomieszczenia, trzymaj sundaville w domu w temperaturze ok. 20°C. Warto jednak pamiętać, aby regularnie ją podlewać i nawozić. Dzięki temu będzie kwitła nawet "pod dachem", choć kwiatów może być znacznie mniej.

Czy sundaville jest trujący?

Sundaville jest uważana za roślinę trującą, dlatego należy uważać, jeśli masz np. małe dzieci czy koty. Sok roślinny jest drażniący i może pozostawiać bolesne ślady na skórze. Jednak same liście czy kwiaty nie robią krzywdy — ich dotykanie nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Zatem możesz spokojnie podziwiać sundavillę np. na swoim tarasie czy balkonie. Niemniej jednak podczas przesadzania rośliny warto założyć rękawiczki, aby zabezpieczyć skórę przed przypadkowym kontaktem z jej sokami.

Sundaville to świetna alternatywa dla popularnych petunii! Warto się z nią zapoznać.

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas