Płodozmian warzyw. Co po czym sadzić na działce? Ważna tabela

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Własny ogródek warzywny jest marzeniem wielu osób. Jeśli już udało ci się je zrealizować i przygotować miejsce pod uprawę, czeka cię nauka podstawowych zasad wysiewu i pielęgnacji roślin. Czym jest płodozmian warzyw? Na czym polega i czy warto go stosować w małych przydomowych ogródkach?

Jak sadzić warzywa na działce? Ważny jest płodozmian.
Jak sadzić warzywa na działce? Ważny jest płodozmian.123RF/PICSEL

Co to jest płodozmian? Podstawowe zasady wysiewu roślin

Płodozmian to praktyka powszechnie stosowana w rolnictwie. Polega ona na unikaniu wysiewu tego samego gatunku rośliny dwa razy z rzędu. Takie działanie ma na celu uniknięcie erozji gleby, poprawę jej struktury oraz zwiększenie wartości składników odżywczych. Promuje bioróżnorodność, a nawet pozwala na zmniejszenie populacji chwastów i szkodników.

Płodozmian warzyw najczęściej zakłada wysiewanie kilku różnych gatunków naprzemiennie, w odpowiedniej kolejności. Wymaga odpowiedniego planowania i znajomości potrzeb poszczególnych rodzajów roślin, a także budowy ich systemu korzeniowego i podatności na choroby.

Czy stosować płodozmian w ogrodzie warzywnym?

Płodozmian może kojarzyć się przede wszystkim z działalnością profesjonalnych rolników, którzy obsiewają pola o powierzchni co najmniej kilku hektarów. Taką praktykę stosuje się jednak także w małych przydomowych ogródkach. Płodozmian nie jest obowiązkowy (bez naprzemiennego wysiewu różnych gatunków rośliny także urosną), ale może przyczynić się do znacznego zwiększenia ilości i poprawy jakości plonów.

Dlaczego warto zastosować płodozmian warzyw w swoim ogródku?

By zminimalizować rozwój chwastów – poszczególne gatunki chwastów są dostosowane do konkretnych warunków glebowych i środowiskowych. Ciągła zmiana rodzaju uprawy sprawia, że rozwijają się one wolniej.

Aby nie doprowadzić do niedoboru azotu w glebie – niektóre gatunki roślin zużywają go więcej niż inne.

Żeby zachować właściwą strukturę gleby – wynika to z różnej budowy systemu korzeniowego poszczególnych roślin.

Aby wyeliminować powtarzające się choroby – regularna zmiana miejsca uprawy danego gatunku roślin zmniejsza ryzyko rozwoju chorób glebowych, które mogłyby zaszkodzić kolejnym plonom.

Aby ograniczyć występowanie szkodników żerujących na jednym gatunku roślin – po zmianie uprawy są one zmuszone do migracji.

Żeby zachować lepszą równowagę biologiczną – stosowanie płodozmianu wspiera bioróżnorodność w glebie, co sprzyja rozwijaniu się pożytecznych mikroorganizmów.

By poprawić jakość plonów – zmniejszenie ryzyka chorób i szkodników, lepsza struktura gleby i naturalna regeneracja podłożą przez rośliny, które wzbogacają je w składniki odżywcze, wpływają na wyższą jakość zbieranych warzyw.

By zminimalizować konieczność nawożenia – dla przykładu, rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola czy bób, wiążą azot, poprawiając naturalnie jakość gleby. Po nich można uprawiać gatunki o dużym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek, zmniejszając tym samym potrzebę stosowania nawozów sztucznych.

Jak ułożyć płodozmian warzyw na działce? Ważna kolejność

Aby poprawnie wdrożyć płodozmian warzyw do swojego przydomowego ogródka, nie wystarczy jedynie naprzemienne wysiewanie różnych roślin. Trzeba bowiem znać wymagania glebowe poszczególnych gatunków oraz ich zdolność do użyźniania gleby. Z tego powodu najlepiej trzymać się ogólnych zaleceń i harmonogramów wysiewu, które są stosowane przez wielu rolników.

W tym roku:
W przyszłym roku:
Pomidor
Rośliny strączkowe (fasola, groch, lucerna itd.), marchew, sałata, por, seler, warzywa kapustne 
Marchew
Rzodkiewka, groch, cebula, fasola tyczkowa, por 
Sałata
Rzodkiewka, cebula, buraki, groch, fasola szparagowa i tyczkowa, ogórek, pomidor, por, warzywa kapustne 
Pietruszka
Rzodkiewka, pomidor 
Kalarepa
Groch, rzodkiewka, burak, fasola tyczkowa, sałata, por, pomidor, seler 
Warzywa kapustne (kapusta, brukselka, kalafior, brokuł, jarmuż)
Groch, fasola szparagowa, rzodkiewka, sałata, ogórek, pomidor, por, seler 
Fasola tyczkowa
Ogórek, seler, warzywa kapustne, rzodkiewka 
Truskawki
Rzodkiewka, cebula, sałata, warzywa kapustna 
Fasola szparagowa
Burak, sałata, ogórek, seler, pomidor, warzywa kapustne 
Groch
Koper, sałata, warzywa kapustne, rzodkiewka 
Ogórek
Koper, cebula, burak, fasola szparagowa, seler, sałata, warzywa kapustne 
Rzodkiewka
Fasola szparagowa i tyczkowa, groch, sałata, pomidor, warzywa kapustne 
Koper
Marchew, groch, cebula, burak, fasola tyczkowa, sałata, ogórek 
Por
Marchew, burak, sałata, ogórek 
Seler
Fasola szparagowa i tyczkowa, pomidor, por, warzywa kapustne 
Czosnek
Burak, ogórek, pomidor 
Cukinia
Cebula, fasola tyczkowa 
Burak
Fasola szparagowa, cebula, ogórek
Ziemniaki
Jarmuż, szpinak, sałata, cebula, czosnek, zielony groszek, burak, rzodkiewka

Płodozmian warzyw – dodatkowe zasady

Kolejność wysiewu to nie wszystko. Aby uzyskać korzyści płynące z płodozmianu warzyw, trzeba pamiętać też o następujących zasadach:

  • niektóre gatunki roślin nie powinny być uprawiane na tym samym stanowisku częściej niż co 2-5 lat. Niedostosowanie się do tej zasady może skutkować tym, że plony będą coraz niższe, a jakość gleby pogorszy się. Jest tak w przypadku warzyw kapustnych, ziemniaków, cebuli, czosnku, marchewki, pietruszki i roślin dyniowatych;
  • należy unikać częstego wysiewu na tym samym stanowisku roślin pochodzących z tej samej rodziny botanicznej – np. kapusty, brukselki, kalafiora i brokułów czy cukinii, dyni i ogórków;
  • warto unikać wysiewu po sobie roślin, które są wrażliwe na te same choroby i szkodniki – np. cebuli po czosnku czy pomidorów po ziemniakach;
  • warto brać pod uwagę również system korzeniowy roślin – po warzywach płytko korzeniowych powinno się uprawiać głęboko korzeniowe i odwrotnie.k

Płodozmian warzyw pozwala na rezygnację z chemicznych nawozów, ale przy tej metodzie nie należy zapominać o naturalnych technikach wzbogacania gleby. Warto stosować kompost i obornik, by uzyskać większe plony o wyższej jakości.

Płodozmian warzyw to praktyka, która nie generuje dodatkowych kosztów, ale może znacznie poprawić jakość i ilość plonów. Warto wprowadzić ją także w przydomowym ogródku.

Jak poradzić sobie z powodzią? Najlepsze patenty z całego świataPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas