Nornica w ogrodzie. Jak wygląda i jak się jej pozbyć?

Wiosną na rabatach nie pojawiły się ulubione tulipany. Latem byliny zaczęły usychać, a warzywa dosłownie znikać z grządek. Z kolei jesienią drzewa zaczęły mieć poobgryzaną korę. To mogą być oznaki żerowania nornicy w ogrodzie. Choć z wyglądu to bardzo urocze stworzonko, w rzeczywistości może wyrządzić wiele szkód. Jak wygląda nornica i jak się jej pozbyć?

Nornica może sprawiać wiele problemów w ogrodzie
Nornica może sprawiać wiele problemów w ogrodzie Hanna KnutssonFlickr

Jak wygląda nornica?

W Polsce powszechnie występuje nornica ruda (łac. Myodes glareolus). Jest bardzo drobnym ssakiem. Dorosły osobnik dorasta do 80-135 mm długości (bez ogona). Waży ok. 16-21 g. 

Nornica ma:

  • wydłużone ciało pokryte krótkim futerkiem w rdzawym, brązowym lub szarym kolorze,
  • lekko zaostrzony pyszczek,
  • czarne i duże oczy, które wyglądają niczym koraliki,
  • zaokrąglone i szerokie uszy.

Nornica bardzo szybko się rozmnaża. Jej ciąża trwa od 18 do 21 dni. W jednym miocie może się znajdować nawet do 8 młodych (zazwyczaj jest to 3-5). Małe ssaki otwierają oczy po ok. 10 dniach. Pozostają z matką przez 3 tygodnie, a następnie opuszczają gniazdo. Pełną dojrzałość płciową osiągają już po ok. 9 tygodniach. 

W ciągu roku jedna nornica może wydać na świat do 4 miotów. W sumie może dać ponad 30 młodych, które szybko zaczynają się rozmnażać.

Nornica a mysz. Czym się różnią?

Wiele osób myli nornice z myszami. Nic dziwnego. Oba ssaki są niewielkie, mają oczka jak koraliki i żyją w ukryciu. Warto jednak pamiętać, że myszy:

  • w przeciwieństwie do nornicy nie tworzą kopczyków na ziemi — kopią podziemne korytarze, które mają do 4 cm średnicy,
  • mają dłuższe uszy i łapy,
  • żywią się zbożami, owocami, korą drzew czy wykopanymi bulwami roślin.

Jest jednak coś co łączy oba ssaki — sposoby na ich usunięcie z ogrodu. Pułapki i odstraszacze działają równie dobrze na oba gatunki. 

Nornica a ryjówka. Jak je odróżnić?

Ryjówki to kolejne zwierzęta, które są mylone z nornicami. Również mają ok. 3-6 cm długości i ważą do 20 g. Dodatkowo mają wydłużony pyszczek i długi ogon. Jednak w przeciwieństwie do nornicy ryjówka nie żywi się roślinami, a małymi owadami, ślimakami, pająkami, a nawet padliną. To sprawia, że ten ssak jest niezwykle pożyteczny w ogrodzie i może ci pomóc się uporać np. z inwazją szkodników. 

Warto jednak pamiętać, że ryjówka podczas żeru jest w stanie wyrządzić wiele szkód. Często w wyniku energicznego poszukiwania pożywienia rozkopuje ziemię, gdzie rosną młode warzywa. Może także rozrywać worki na śmieci, jeśli wyczuje w nich np. resztki mięsa. 

Uwaga! Ryjówka jest pod ochroną. Dlatego nie należy jej zabijać. Jeśli przeszkadza ci w ogrodzie, złap ją i wywieź z dala od domu.

Nornica w ogrodzie to duży problem. Jak wygląda i jak się jej pozbyć? 123RF/PICSEL

Jakie szkody powodują nornice w ogrodzie?

Zastanawiasz się, dlaczego nornice są tak nielubianymi zwierzętami? Wynika to z wielu przyczyn. Ten ssak żywi się:

  • młodymi pędami roślin, korzeniami, kłączami i cebulami — szczególnie uwielbia kwiaty cebulowe i chętnie je zjada zimą;
  • larwami, owadami, a nawet pożytecznymi bezkręgowcami, np. dżdżownicami, które spulchniają glebę;
  • korą młodych drzew i krzewów,
  • owocami i nasionami kwiatów, warzyw itp.

Nornica nie zapada w sen zimowy. Oznacza to, że grasuje przez cały rok. Jednak największe szkody wyrządza w ogrodach, gdy nadchodzą chłody. W tym czasie na polach, łąkach i w lasach jest mniej dostępnego pożywienia. Natomiast na rabatach często czekają uśpione cebulki tulipanów, żonkili i innych kwiatów. Nornice chętnie się nimi częstują, przez co wiosną twoja misternie zaplanowana rabata nie wygląda jak powinna. 

Jak się pozbyć nornic z ogrodu?

Usunięcie nornicy z ogrodu nie jest łatwe i wymaga sporo pracy. Warto jednak się postarać, ponieważ jeśli wyda na świat młode, w krótkim czasie w twoich rabatach pojawią się kolejne szkodniki! 

Co można zrobić, aby się pozbyć nornicy z ogrodu? Wypróbuj te pomysły.

  • Zaproś naturalnych wrogów tego szkodnika do ogrodu. Ten ssak jest w menu takich drapieżników jak myszołowy, sowy, jastrzębie, bociany i czaple. Jeśli chcesz, żeby te zwierzęta zaczęły polować na nornice u ciebie, stwórz im miejsca, gdzie będą mogły się skryć i obserwować otoczenie. Ptakom wystarczą wysokie tyczki, na których usiądą nocą. Stamtąd będą mieć doskonały widok na ogród i szybko będą mogły wyruszyć na polowanie. 
  • Zamontuj solarne odstraszacze. Nornice nie lubią wysokich, nieregularnych dźwięków. Dlatego wokół grządek i rabat warto zamontować urządzenia, które emitują specjalne odgłosy odstraszające te ssaki. Dzięki temu, że działają na baterie słoneczne nie trzeba wykonywać żadnych przyłączy. To duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli masz duży ogród. Odstraszacze działają także np. na krety czy kuny.
  • Złap nornicę i wywieź ją z dala od domu. W tym celu możesz użyć żywołapki. Montuje się ją w tunelu, który wykopał ssak. Następnie trzeba poczekać, aż zwierzę się skusi na przysmak, który znajduje się w środku. Gdy uda się złapać nornicę, należy ją wywieźć najlepiej w głąb lasu. 

Na nornice można zastosować także chemiczne opryski. Warto jednak pamiętać, że obecne w nich substancje mogą negatywnie wpływać także na zdrowie innych zwierząt w ogrodzie. Dlatego przed ich użyciem zastanów się, czy to faktycznie dobry pomysł. 

Nornice mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego nie czekaj, aż same sobie pójdą. Zacznij działać już teraz.

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas