Nie można ich mieć nawet na balkonie. Są inwazyjne i groźne
W celu ochrony bioróżnorodności Unia Europejska utworzyła listę inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia. Mogą niszczyć rodzime ekosystemy, wypierając nasze rośliny, co w efekcie może doprowadzić do szkód gospodarczych. Wprowadzony przez UE zakaz obejmuje import roślin, ich hodowlę, handel oraz celowe wprowadzanie do środowiska.

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, które wypierają ze swoich stanowisk rodzimą dla polskiej przyrody florę. Niektóre jeszcze nie pojawiły się na naszym terenie, inne bez problemu spotkamy w swojej najbliższej okolicy.
Za gatunek inwazyjny uznaje się rośliny, które naturalnie nie występują na danym terytorium, ale sprowadzone przez człowieka wypierają z niego rodzimą florę.
Samo określenie nie odnosi się tylko do roślin, inwazyjne mogą być też gatunki zwierząt od ssaków, przez owady, aż po patogeny w postaci bakterii i wirusów klasyfikowanych na pograniczu materii ożywionej i nieożywionej.
Rośliny inwazyjne w Polsce
Przygotowana lista ulega ciągłym zmianom, a osobne zestawienia przygotowuje także Komisja Europejska. Do roślin inwazyjnych w naszym kraju należy blisko 60 gatunków. Prezentujemy niektóre z nich.
Symbolem gatunku inwazyjnego jest niejako w Polsce barszcz Sosnowskiego. Ze względu na dużą liczbę nasion i bardzo szybki wzrost wypiera on inne rośliny z naturalnych środowisk. Stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

W walce o miano najbardziej inwazyjnej rośliny w Polsce stoi coraz częściej rdestowiec japoński. Szczególnie inwazyjny jest w okolicach rzek, a także nieużytków i terenów poprzemysłowych. Pojawia się w okolicach nowo powstających dróg, zawleczony wraz z materiałami budowlanymi lub na kołach pojazdów.
Każdy, kto był choć raz nad morzem kojarzy całe łany tej pięknej rośliny - mowa o róży pomarszczonej. Jest niezwykle inwazyjna, uszkadza okoliczne rośliny. Stanowi zagrożenie dla ekosystemów m.in. wydm, nadmorskich borów i wrzosowisk.

Do najbardziej inwazyjnych roślin należy m.in. bożodrzew gruczołowaty - rozprzestrzeniony głównie w miastach, w zachodniej i środkowej części kraju. Ma charakterystyczne wydłużone liście i jajowaty kształt korony.

Z kolei ambrozja bylicolistna jest chwastem pochodzącym z Ameryki Północnej, lubi łąki i pola uprawne. Kabomba karolińska rozprzestrzenia się głównie z pomocą ptactwa wodnego. W Polsce bardzo często jest sprzedawana jako ozdoba do akwariów.
Pełna lista inwazyjnych gatunków roślin znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pamiętajmy - na teren Polski nie wolno importować IGO ani ich rozprzestrzeniać. Grozi za to do 5 lat więzienia, albo nawet milion złotych kary!