Najlepszy czas na sadzenie malin. Kiedy to robić?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Maliny powszechnie uprawia się w polskich ogrodach. Rosną też dziko, choć wówczas ich owoce są zdecydowanie mniejsze. Aby maliny były duże, soczyste i pełne smaku, warto o nie zadbać już na etapie zakupu i przygotowania podłoża pod krzewy. Kiedy sadzić maliny i jak robić to poprawnie?
Spis treści:
Kiedy najlepiej sadzić maliny?
Kiedy sadzić maliny, by uzyskać duże plony wysokiej jakości? Wszystko zależy od odmiany krzewu. Maliny występują bowiem w wersji letniej i jesiennej, a każda z nich cechuje się zupełnie innym czasem owocowania.
Maliny letnie mają zwykle większe owoce o pełnym smaku. Pojawiają się one na zeszłorocznych, nieprzycinanych pędach. Odmiana jesienna wydaje owoce zdecydowanie mniejsze. Rodzi je jednak kilka razy w ciągu roku na tych samych pędach.
Krzewy malin można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. W uprawie wiosennej należy jednak liczyć się z tym, że zaraz po posadzeniu plony będą dość słabe. Na duże, soczyste owoce trzeba będzie poczekać co najmniej rok, a w przypadku odmiany letniej – nawet dwa lata.
Jak sadzić maliny na działce?
Aby maliny mogły wydawać duże, soczyste owoce, muszą zostać posadzone w odpowiedni sposób. Jak zrobić to poprawnie?
- Zadbaj o odpowiednie podłoże – maliny lubią ziemię o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,5). Powinna być ona przepuszczalna, żyzna i próchnicza. Krzewów nie należy sadzić na terenach podmokłych, ciężkich i piaszczystych. Najlepiej umieszczać je w miejscach słonecznych, ale nie tam, gdzie promienie padają bezpośrednio na liście.
- Oczyść podłoże z chwastów – zarówno jeszcze przed posadzeniem krzewów, jak i później. Gdy urosną, stworzą środowisko niekorzystne dla chwastów – będą rzucać cień. Póki są małe, warto jednak zadbać o to, by niepożądane rośliny nie zużywały cennych dla malin składników odżywczych.
- Zadbaj o odpowiednie odstępy między krzewami – najlepiej sadzić je w rzędach co 2 metry i odległości pomiędzy kolejnymi krzaczkami wynoszącej 50 cm. Maliny mają płytkie korzenie, dlatego nie trzeba kopać głębokich dołów. Po zasadzeniu krzaczka należy przyciąć pęd, co pozwoli skupić energię rośliny na procesie ukorzeniania. Maliny można sadzić też w redlinach, czyli wałach ziemi.
- Wykonaj podpory – w pierwszych tygodniach maliny nie będą potrzebować dodatkowego podparcia, ale z czasem się to zmieni. Z tego powodu warto zainstalować drewniane deski, paliki, kratki ogrodnicze czy nawet rozciągnięty drut. Do takiej podpory będzie można przymocować dłuższe pędy.
Wskazówka! Przed rozpoczęciem sadzenia krzewów warto zanurzyć ich korzenie w wiadrze z wodą – na 2-3 godziny. Zapobiegnie to ich przesuszeniu tuż po umieszczeniu w glebie.
Czy maliny można sadzić w doniczkach lub skrzynkach? Jeśli na twojej działce nie ma odpowiednio dużej ilości miejsca, aby stworzyć ogródek warzywno-owocowy, możesz zainwestować w specjalne pojemniki lub skrzynki ustawiane na balkonie bądź tarasie. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na maliny owocujące jesienią. Można posadzić je w dowolnym momencie, ale trzeba pamiętać o ich regularnym nawożeniu i podlewaniu. W jednej donicy powinny też znaleźć się nie więcej niż 2-3 krzewy.
Jak uprawiać maliny w ogródku?
Skoro wiesz już, kiedy sadzić maliny i jak zrobić to poprawnie, warto zorientować się też w sposobach ich codziennej pielęgnacji. Krzewy należy regularnie podlewać – najlepiej rano lub wieczorem. W przypadku większych upraw można zdecydować się też na montaż systemu nawadniającego.
Nie można zapominać również o nawożeniu. W przypadku malin najlepiej sprawdzą się preparaty organiczne. Warto zastosować je jeszcze przed posadzeniem krzewów, a także co roku wiosną i wczesnym latem. Wówczas najlepiej postawić na nawóz azotowy. Jesienią doskonale sprawdzi się preparat bogaty w fosfor i potas.
Maliny trzeba też regularnie przycinać. Odmiany letnie tnie się wiosną, pozbywając się nadmiaru młodych pędów i usuwając wszystkie nieowocujące gałązki dwuletnie. Kolejne cięcie należy wykonać latem, po zbiorze owoców.
W przypadku odmian jesiennych zabieg ten przeprowadza się latem lub wczesną jesienią – również po zebraniu owoców. Takie krzewy tnie się tuż przy ziemi. Jeśli tego nie zrobisz, pozostawione pędy wydadzą owoce w przyszłym roku, ale plony będą niskie i słabej jakości.
Ostatnią, ale równie ważną zasadą uprawy malin, jest regularne pozbywanie się chwastów. W wysokich krzewach nie są one tak okazałe jak np. na grządkach z niskimi warzywami, ale mimo tego zaburzają rozwój owoców. Pobierają z gleby substancje odżywcze, które są niezbędne do wzrostu malin. Chwasty można usuwać mechanicznie lub stosować opryski przeznaczone do upraw owoców i warzyw.
Zobacz również:
Co sadzić obok krzewów malin i dlaczego to takie ważne?
Niektóre rośliny mają zdolność do odstraszania szkodników, które szczególnie upodobały sobie właśnie maliny. Jest tak np. w przypadku paproci czy niezapominajek. Blisko krzewów malin doskonale sprawdzą się też zioła – bazylia, majeranek, rumianek czy melisa. Można posadzić je również blisko grządek z czosnkiem i cebulą.
Trzeba jednak pamiętać, że maliny rozrastają się szybko i potrzebują dużej ilości miejsca. Konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy krzewami a innymi roślinami. W przeciwnym razie maliny zajmą całą wolną przestrzeń i zasłonią światło słoneczne, co spowoduje obumarcie wspomnianych ziół, paproci, niezapominajek czy warzyw cebulowych.