Kiedy w 2024 roku jest dzień psa, a kiedy jest dzień kota?
Kalendarz ekologiczny warto mieć zawsze pod ręką. Nie tylko wyjaśni znaczenie poszczególnych świąt, ale też pomoże zrozumieć problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i zagrożeniami dla planety. Oto najważniejsze daty w 2024 roku.
Spis treści:
- 8 stycznia - Dzień Sprzątania Biurka
- 23 stycznia - Dzień Bez Opakowań Foliowych
- 1 lutego - Dzień Bez Oleju Palmowego
- 17 lutego - Światowy Dzień Kota
- 20 marca - Dzień Bez Mięsa
- 28 marca - Dzień Chwastów
- 22 kwietnia - Dzień Ziemi
- 23 maja - Dzień Żółwia
- 3 czerwca - Światowy Dzień Roweru
- 8 czerwca - Dzień Cyrku bez Zwierząt
- 19 czerwca - Dzień Leniwych Spacerów
- 1 lipca - Dzień Psa i Dzień Wypadów do Parku
- 8 sierpnia - Światowy Dzień Pszczół
- 1 października - Światowy Dzień Wegetarianizmu
- 2 października - Dzień Zwierząt Hodowlanych
- 4 października - Światowy Dzień Zwierząt
- 1 listopada - Dzień Wegan
- 26 listopada - Dzień Bez Kupowania
8 stycznia - Dzień Sprzątania Biurka
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ten dzień ma niewiele wspólnego z ekologią, warto pamiętać, że okres świąteczny i noworoczny sprzyja zanieczyszczaniu środowiska. Nie tylko kupuje się więcej (często niepotrzebnie), ale też marnuje się żywność, która ostatecznie trafia na śmietnik.
W Dniu Sprzątania Biurka warto pomyśleć o tym, jak lepiej planować swoją przestrzeń i z czego można zrezygnować podczas codziennych obowiązków. Jedną z takich rzeczy jest papier. Oto kilka wskazówek, jak zużywać mniej papieru:
- korzystać z papieru, który zapisało się jednostronnie (po drugiej przecież znajduje się całkowicie czysta strona);
- wybierać notesy makulaturowe zamiast tradycyjnych;
- nie kupować organizerów, a wykonywać je samodzielnie (Można wykorzystać do tego puszkę po kukurydzy lub pęknięty kubek!);
- korzystać z nośników wielorazowych, ale też sprawdzać, czy nie ma się starych płyt CD i innych odpadów, które można oddać do utylizacji lub ponownego wykorzystania;
- korzystać z długopisów z wymiennymi wkładami.
23 stycznia - Dzień Bez Opakowań Foliowych
Foliówka rozkłada się od 100 do 500 lat. Do tego wnika w glebę i przenika do wód podziemnych, stając się cichym trucicielem. Co można zrobić, aby tego uniknąć?
Oto kilka sposobów:
- zdecydować się na własną torbę wielokrotnego użytku (supermarkety sprzedają specjalne opakowania na warzywa i owoce);
- używać bidonu na wodę;
- jedzenie do szkoły i pracy przenosić w pojemnikach śniadaniowych;
- zrezygnować z plastikowych słomek i sztućców.
1 lutego - Dzień Bez Oleju Palmowego
Olej palmowy znajduje się w żywności, kosmetykach, detergentach czy karmie dla zwierząt. Choć szkodzi naturze, wpływa na zmniejszenie powierzchni lasów, wymieranie gatunków, zmiany klimatu związane z zanieczyszczeniem środowiska, coraz chętniej wykorzystuje się go w procesie produkcji.
Przez olej palmowy niektóre zwierzęta są krytycznie zagrożone wyginięciem. Należą do nich orangutany, słonie sumatrzańskie, nosorożce sumatrzańskie oraz tygrysy sumatrzańskie. Zagrożone są też pantery, tapiry i nosacze. Jak można walczyć z produkcją oleju palmowego? Będąc świadomym konsumentem i czytając składy produktów!
17 lutego - Światowy Dzień Kota
W tym dniu warto nie tylko przytulić swojego pupila, ale też sprawdzić, kiedy ostatnio było się z nim u weterynarza.
Dorosłe koty powinny być badane minimum raz do roku. Podczas wizyty u weterynarza kot powinien mieć zrobione szczepienia ochronne oraz okresowe badania krwi i moczu. Po siódmym roku życia kota badania warto wykonywać częściej, nawet trzy razy do roku.
20 marca - Dzień Bez Mięsa
Zwierzęta są hodowane i zabijane w strasznych warunkach. Do tego, według raportu organizacji "Greenpeace", emisje gazów cieplarnianych pochodzące z ich hodowli stanowią 17% całkowitych emisji w Unii Europejskiej.
Rezygnując z mięsa, wybiera się zdrową dietę opierającą się na warzywach, owocach i zbożu, a do tego nie bierze się udziału w krzywdzeniu zwierząt.
28 marca - Dzień Chwastów
Natura zawsze wie, co robi. Warto o tym pamiętać zwłaszcza 28 marca. Chwasty mają wiele zalet:
- przyciągają owady, które pomogą w zapylaniu roślin;
- mogą wpływać na wzrost roślinności;
- ich występowanie pomaga zrozumieć, jaki gatunek gleby znajduje się w ogrodzie;
- niektóre chwasty, np. mniszek lekarski czy podbiał, mają zastosowanie w zielarstwie;
- niektóre mogą być wykorzystywane w kuchni.
22 kwietnia - Dzień Ziemi
22 kwietnia miliony ludzi świętują Dzień Ziemi. Troszcząc się o nią, tak naprawdę dbają o swój dom, miejsce, w którym żyją. Starają się też zostawić ją w odpowiednim stanie dla przyszłych pokoleń.
Może to dobra okazja, by porozmawiać z bliskimi na temat tego, jakie działania ekologiczne mogą zacząć stosować już dziś?
23 maja - Dzień Żółwia
Żółwie są pięknymi zwierzętami, chętnie kupowanymi również w Polsce. 23 maja warto wykorzystać na przypomnienie sympatykom tych ślicznych gadów, że:
- nigdy nie powinno się zabierać znalezionego na wolności żółwia (chyba że jest ranny) oraz nie kupować ich od niezaufanych handlarzy, ponieważ zwiększa to popyt na zwierzęta zabierane z naturalnego środowiska;
- żółw jest zwierzęciem wymagającym, potrzebuje odpowiedniej diety oraz akwarium lub terrarium.
3 czerwca - Światowy Dzień Roweru
Nie zawsze można podjąć najbardziej ekologiczną decyzję, ale zawsze warto szukać takiej możliwości. ONZ podkreśla, że rower jest środkiem transportu, który wspomaga zapobieganiu chorób, promuje zdrowy tryb życia i jest ekologiczny. Jeśli ma się taką możliwość, lepiej wybrać rower zamiast samochodu lub komunikacji miejskiej! Wielu działaczy ekologicznych podkreśla, że rower jest ich głównym środkiem transportu.
8 czerwca - Dzień Cyrku bez Zwierząt
Choć coraz więcej ludzi rezygnuje z chodzenia do cyrku, to te wciąż mają się bardzo dobrze. Warto pamiętać, że lwy, wielbłądy, tygrysy, konie czy foki całe życie spędzają w klatkach - dla uciechy ludzi. Można stanąć po drugiej stronie barykady i powiedzieć "nie" wykorzystywaniu zwierząt!
19 czerwca - Dzień Leniwych Spacerów
W czerwcu warto rzucić trochę więcej światła na pozytywną część ekologicznego życia. Dzięki niemu bardziej docenia się leniwe spacery na łonie natury. Dobrze jest pamiętać o tym zwłaszcza 19 czerwca - wybierać się na spacer (koniecznie sprawdzić wcześniej prognozę pogody)!
1 lipca - Dzień Psa i Dzień Wypadów do Parku
Nie dość, że 1 lipca wypada dzień najlepszego przyjaciela człowieka, to jest to jeszcze dzień przebywania w jego ulubionym miejscu!
1 lipca nie jest datą przypadkową. To właśnie na początku lipca najwięcej psów trafia do schronisk. Nieodpowiedzialni opiekunowie nie mają pomysłu, co zrobić z pupilami podczas wakacji i... je oddają do schronisk.
W tym terminie warto pomyśleć o adopcji zwierzaka i zastanowić się nad tym, jak psy są traktowane w naszym społeczeństwie.
8 sierpnia - Światowy Dzień Pszczół
8 sierpnia warto wykorzystać, by przypomnieć sobie znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego.
Pracowite pszczoły zapylają rośliny, przenoszą pyłek z kwiatów, umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych zapylanie roślin zwiększa plony nawet o 80%!
Dodatkowo większość owoców i warzyw to gatunki owadopylne. Nie rozwijają się bez pszczół i ich zapylania. To pewne, pszczoły są ogromnym przyjacielem człowieka w walce o ekologiczną i zdrową przyszłość!
1 października - Światowy Dzień Wegetarianizmu
1 października swoje święto obchodzą wegetarianie. Szacuje się, że nawet 5% ludzi stosuje diety roślinne. Najczęstszym powodem decyzji o tej diecie jest etyka. Przemysł hodowlany sprawia, że zwierzęta są traktowane jak przedmioty, a ich życie ogranicza się do rozrodu, przebywania w klatkach, kojcach i na betonowych podłogach.
Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale też zwracanie uwagi na to, jakich kosmetyków i ubrań się używa. Nietestowane na zwierzętach, bez futra i skóry pupili - to najlepszy wybór.
2 października - Dzień Zwierząt Hodowlanych
Zwierzęta hodowlane świętują swój dzień od 1983 roku dzięki inicjatywie Ruchu na Rzecz Praw Zwierząt Hodowlanych (FARM). Z tej okazji w wielu krajach można wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych, prelekcjach o diecie wegańskiej albo w protestach przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt w hodowlach i w rzeźniach.
4 października - Światowy Dzień Zwierząt
O zwierzętach warto pamiętać także dwa dni później, czwartego października. Można wziąć udział w zbiórce dla schroniska, wybrać obiad wegetariański zamiast tradycyjnego kotleta czy zabrać pupila na okresowe badania. Każdy pomysł jest dobry!
1 listopada - Dzień Wegan
Oprócz wegetarian na świecie jest też całkiem spora liczba wegan, którzy zrezygnowali nie tylko z mięsa, ale też produktów odzwierzęcych, np. jajek czy mleka. Ta idea sprawia, że zwierzęta nie są wykorzystywane na żadnym polu. Warto tego dnia podziękować znajomym, którzy minimalizują swój ślad węglowy i nie przyczyniają się do krzywdy zwierząt.
26 listopada - Dzień Bez Kupowania
Konsumpcjonizm doprowadził do dewastacji planety. Marki odzieżowe produkują na olbrzymią skalę. To samo dotyczy innych przedmiotów, których ludzie pozbywają się bardzo szybko.
Jak tego uniknąć? Kupując, gdy pojawia się potrzeba. Reklamodawcy dobrze wiedzą, jakich sztuczek użyć, by naciągnąć kupującego na piątą parę butów w tym sezonie.
Tego dnia warto zrobić sobie test - przejrzeć listy zakupowe, zapisane w telefonie i przeglądarkach produkty i odznaczyć te, których... tak naprawdę się nie potrzebuje. Bardzo możliwe, że o wielu z nich zapomniało się w ciągu ostatnich tygodni, a nawet dni!