Kiedy sadzić lilie wiosną? Już niedługo będzie to można zrobić

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Lilia to piękny kwiat, który w ogrodzie zachwyca nie tylko wyglądem, ale tez zapachem. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele różnych odmian tej rośliny, dzięki czemu mamy szansę na wybranie lilii odpowiedniej do naszego ogrodu oraz naszych potrzeb. Już niedługo zbliża się okres doskonały na posadzenie jej w ogrodzie. Sprawdź, kiedy dokładnie to zrobić i jak zadbać o kwiat, aby cieszył nasze oko ślicznymi kwiatami.

Jak sadzić lilie w ogrodzie?
Jak sadzić lilie w ogrodzie?123RF/PICSEL

Kiedy sadzić lilie?

Termin sadzenia lilii zależny jest od odmiany rośliny, którą wybierzemy. Zwykle wyróżnia się dwa możliwe terminy sadzenia. Pierwszym z nich jest termin wiosenny, polecany szczególnie w przypadku odmian późno kwitnących. Kwiaty można sadzić od kwietnia do maja. W marcu w gruncie można umieścić jedynie gatunki mrozoodporne.

Zasada ta nie sprawdzi się jednak w przypadku lilii białej. Tę odmianę należy sadzić wyjątkowo późno — przyjmuje się, że początek sierpnia jest najlepszym okresem na umieszczenie jej w gruncie.

Drugim jest termin jesienny, który wypada na przełomie września i października. Cebulki wsadzamy do ziemi odpowiednio wcześniej, aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem pierwszych przymrozków. Dzięki temu będą miały szanse na przetrwanie zimy i wczesny rozwój już na początku wiosny. Termin ten jest polecany szczególnie w przypadku odmian, które kwitną wcześniej. Jeśli go wybierzesz, pamiętaj jedynie o zabezpieczeniu lilii na zimę słomą lub przykryciem z suchych liści.

Jak sadzić lilie?

Cebulki lilii należą do jednych z najbardziej delikatnych, przez co wrażliwe są nie tylko na nieodpowiednie warunki pogodowe, ale także na niewłaściwą pielęgnację.

Kwiaty poradzą sobie na pulchnych oraz przepuszczalnych glebach, bogatych w próchnicę. Przed zakupem konkretnego gatunki lilii, dobrze jest sprawdzić, jaką ziemię lubi. Na przykład w przypadku lilii azjatyckich odpowiednie będą gleby lekko kwaśne, a z kolei lilie białe lepiej radzą sobie na ziemiach o odczynie zasadowym.

Lilie warto sadzić na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach. Lubią miejsca osłonięte od wiatru oraz zaciszne. Co więcej, musimy pamiętać, aby wkładać je do ziemi, kiedy panuje ładna pogoda. Sadzenie kwiatów podczas pochmurnych, wilgotnych dni może negatywnie odbić się na kondycji rośliny i zwiększyć ryzyko gnicia.

Bardzo ważnym aspektem podczas sadzenia lilii jest umieszczenie cebulek na odpowiedniej głębokości. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić trzykrotność wielkości cebulki. Większa głębokość może być konieczna w przypadku gleb piaszczystych, które przygotowaliśmy pod sadzenie poprzez intensywne nawożenie.

Pomiędzy liliami należy zachować ok. 25-centymetrowy odstęp. W przypadku odmian silnie rosnących, które podczas kwitnienia zajmują dużo miejsca, konieczne może być zachowanie większych odległości, wynoszących nawet 45-50 cm.

Po posadzeniu roślinę należy obficie podlać.

Jak pielęgnować lilie w ogrodzie?

Lilie źle znoszą przesuszenie oraz nadmiar wody. Dlatego niezwykle ważne w ich pielęgnacji jest dbanie o odpowiednią wilgotność. Powinniśmy podlewać je regularnie, ale niezbyt intensywnie. Dobrze jest posadzić lilię na wyższej rabacie — dzięki niej nadmiar wody będzie miał okazję spłynąć.

Aby lilię pięknie kwitły, powinniśmy je regularnie nawozić. Można to robić od wiosny do początku lipca za pomocą nawozów przeznaczonych do roślin cebulowych o niskiej zawartości azotu.

O lilie ogrodowe warto odpowiednio dbać. Odwdzięczą się pięknym wyglądem123RF/PICSEL

Kiedy kwitną lilie?

Lilie zależnie od odmiany kwitną w różnych porach. Przyjmuje się, że okres ich kwitnienia przypada od czerwca nawet do początku września. Jeśli chcemy mieć pewność, że lilia zakwitnie, powinniśmy upewnić się, czy przestrzegamy zasad jej pielęgnacji. W niektórych sytuacjach brak kwitnienia może być objawem niedoboru składników odżywczych lub ataku szkodników.

Kiedy lilia przekwitnie, musimy pamiętać o pozbyciu się jej kwiatostanów. Ich regularne usuwanie zapewni roślinie lepszy warunki do rozwoju, a my nie będziemy musieli się martwić, że w następnym rok kwiat nie zakwitnie obficie.

Zmiany w programie Czyste PowietrzePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas