Kiedy i jak przycinać budleję Dawida? Termin ma ogromne znaczenie

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Budleja Dawida to piękny krzew kwitnący, zdobiący wiele przydomowych ogródków. Jego kwitnienie możemy podziwiać od lipca do końca października, jednak zająć się nim trzeba o wiele wcześniej. Chcesz, żeby twoja budleja Dawida obficie obsypała się kwiatami? Pamiętaj o przycinaniu w tych terminach.

Budleję Dawida należy przycinać na wiosnę między marcem, a kwietniem.
Budleję Dawida należy przycinać na wiosnę między marcem, a kwietniem.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Kiedy przycinać budleję Dawida?

Budleję Dawida należy przycinać na wiosnę. Najlepiej przeprowadzić cięcie na przełomie marca i kwietnia. Wówczas przymrozki występują rzadko, a powietrze staje się coraz cieplejsze. W przypadku, gdyby termometr wciąż wskazywał niskie wartości, z wykonaniem zabiegu można nieco poczekać.

Z tego powodu należy uważać, aby przycinania budlei Dawida po zimie nie wykonać za wcześnie. Zbyt wczesny termin zabiegu może zwiększyć ryzyko uszkodzenia rośliny przez występujące wówczas niskie temperatury.

Przycinanie budlei Dawida pozwala przede wszystkim na pobudzenie krzewu do rozwoju i kwitnienia. Zabieg pozytywnie wpłynie na zachowanie pięknego pokroju i zagęszczenie rośliny. Bez przycinania nie możemy liczyć na obsypanie kwiatami i bujny rozrost budlei.

Jak przycinać budleję Dawida?

Podczas przycinania budlei Dawida po zimie ważny jest nie tylko termin, ale także sposób cięcia i przygotowanie do niego. Pamiętajmy, aby zawsze używać do tego narzędzi ostrych i zdezynfekowanych. Zabieg wykonujemy w dzień suchy i słoneczny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Pędy budlei Dawida ścinamy na wysokości około 30 cm nad ziemią. Z krzewu usuwamy też gałęzie, które są uschnięte, uszkodzone lub słabe. Nie należy obawiać się, że tak radykalne cięcie zaszkodzi roślinie. Budleja wykazuje się szybką regeneracją, więc niedługo później zauważymy wypuszczone młode pędy.

Po przycinaniu budlei Dawida na wiosnę możemy zasilić ją nawozem z azotem. Składnik ten sprawi, że krzew wypuści nowe pędy i liście jeszcze szybciej.

Jakie warunki dla budlei Dawida, żeby pięknie kwitła?

Na kwitnięcie budlei Dawida ma wpływ nie tylko regularne przycinanie. Istotne są również warunki, jakie zapewnimy krzewowi. Jakie dobrać odpowiednie stanowisko, glebę i jak go pielęgnować?

Budleja Dawida prawidłowo rozwija się na stanowiskach słonecznych, jednak przyjmie się też w półcieniu. Natomiast wówczas musimy liczyć się z mniej obfitym kwitnieniem. Wybrane miejsce musi być też osłonięte od wiatru.

Gleba dla tego krzewu kwitnącego powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Sprawdzi się tu podłoże piaszczysto-gliniaste. Jego odczyn najlepiej, żeby był obojętny.

Budleja Dawida jest wrażliwa na upały i okresy suszy. W trakcie lata należy więc zadbać o to, aby podłoże rośliny było stale wilgotne, jednak nie przemoczone. Podlewanie wykonujemy wieczorami, gdy temperatura powietrza jest niższa. Staramy się, aby kwiaty i liście nie miały kontaktu z wodą.

Upały i susza to nie jedyna słabość krzewu. Budleja Dawida wykazuje niską odporność na mrozy, dlatego przed nadejściem zimy okrywamy ją. Używamy do tego trocin, liści lub kory. Budleje wsadzone w donice warto przenieść do szklarni.

Czy jeże jedzą jabłka, a bobry niszczą las? Mity o zwierzętachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas