Kiedy przycinać bukszpan po zimie i jak go pobudzić do wzrostu?

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Przycinanie bukszpanu po zimie to jeden z najważniejszych zabiegów, który musimy wykonać. To pozwoli nam na utrzymanie krzewu w nienagannym stanie, który zdecydowanie budzi zachwyt. Kiedy przycinać bukszpan po zimie? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, żeby wypuścił nowe pędy.

Bukszpan należy przycinać na wiosnę od marca do kwietnia.
Bukszpan należy przycinać na wiosnę od marca do kwietnia.123RF/PICSEL

Kiedy przycinać bukszpan po zimie?

Bukszpan po zimie należy przycinać już na początku wiosny. Najkorzystniejszymi terminami będą te od końca marca do początku kwietnia. Nie jest to jedna jedyne cięcie, które wykonujemy na krzewie w ciągu roku. Następny zabieg wykonujemy latem, a najlepiej pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Przycinanie bukszpanu należy wykonywać w ciepły i suchy dzień. W takich warunkach zmniejszymy ryzyko zawilgoceń, które mogłyby w przyszłości wywołać choroby grzybowe. Pamiętaj także o dokładnym zdezynfekowaniu narzędzi, którymi będziesz przeprowadzać cięcia.

Co zrobić, żeby bukszpan wypuścił nowe pędy?

Bukszpan pobudzimy do wypuszczania nowych pędów, jeśli przeprowadzimy cięcie wiosną. Wykonanie zabiegu zadziała pobudzająco szczególnie na młodych roślinach, które zostały dopiero posadzone. Starsze krzewy regenerują się o wiele wolniej, więc z tego powodu będą znacznie wolniej rozrastać się.

W takiej sytuacji bukszpan wypuści nowe pędy szybciej, jeśli po przycinaniu na wiosnę wesprzemy go nawozem. Dostarczenie mu niezbędnych mikro- i makroskładników pomoże mu w odpowiednim rozwoju. Należy więc glebę wzmocnić preparatami z dużą ilością azotu, który ma pozytywny wpływ na wytwarzanie młodych pędów i wzrost krzewu.

Bukszpan chętnie jest formowany w kształt kuli.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Bukszpan wypuści nowe pędy i zagęści się, jeśli wiosną skrócimy jego gałęzie mniej więcej o połowę długości. Starsze krzewy tniemy mniej drastycznie ze względu na słabsze możliwości regeneracyjne. Coroczne przeprowadzanie zabiegu znacząco zagęści roślinę i pomoże osiągnąć oczekiwany wygląd.

Jak formować bukszpan?

Bukszpan jest krzewem formowanym na wiele różnych sposób. Przez to można go oglądać w wymyślnych kształtach w wielu ogródkach, parkach czy ogrodach botanicznych. Najczęściej wybierana jest zdecydowanie kula. Roślinę też nierzadko spotkamy w prostej formie żywopłotu.

Jeśli chcemy mieć na swojej działce żywopłot z bukszpanu, należy zacząć od odpowiedniego posadzenia młodych roślin. Na 1 metr kwadratowy należy wsadzić około 9 sadzonek w równym rzędzie. Po umieszczeniu ich w podłożu na wiosnę wykonujemy cięcie, które znacznie zagęści żywopłot. W kolejnych sezonach bukszpan tniemy w dwóch terminach. Aby krzewy miały taką samą wysokość, możemy rozwiesić pomocniczą linkę na pożądanej odległości.

W przypadku formowania bukszpanu w kulę może to zająć znacznie więcej czasu. Tak samo, jak w przypadku żywopłotu, pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę po posadzeniu. Wówczas pędy tniemy na wysokości od 25 do 30 cm od ziemi, nadając kształt kuli. W następnych latach powtarzamy formowanie do otrzymania upragnionej gęstości i wyglądu.

Jakiej diety potrzebują rośliny? Sprawdzają to polscy naukowcyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas