Jak nawozić bez szkody dla planety? Naturalne nawozy do ogrodu i na działkę
W związku z inflacją zdrożały także nawozy. Rolnicy pomimo dopłat rządowych wciąż narzekają na ich wysokie ceny. Na szczęście ogrodnicy i działkowicze mogą korzystać z naturalnych metod nawożenia i pielęgnowania roślin. Oto sposoby na to, jak nawozić bez szkody dla przyrody.
Spis treści:
Rośliny zaczynają chorować, kiedy są w kiepskiej formie. Kiedy są silne i odporne, potrafią sprostać atakom wirusów i chorobom. Najlepszą metodą jest więc zapobieganie, a nie leczenie. Skoro ogrodnictwo powinno iść we współpracy z naturą, warto korzystać z naturalnych metod, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a w konsekwencji na nasze zdrowie.
Torf powinien zostać na swoim miejscu
Przez wiele lat ogrodnicy uważali, że to torf jest najlepszym podłożem, wykorzystywanym do kiełkowania nasion i upraw. Niestety nie jest to ekologiczna praktyka, a mocno szkodliwa z wielu względów. Po pierwsze torf gromadzi dwutlenek węgla podobnie jak drzewa i zawiera około 25 proc. światowych zasobów węgla w glebie. Ale to właśnie w związku z działalnością człowieka i wydobywaniem torfu torfowiska nie tylko magazynują, ale i emitują CO2.
Już teraz ze zdegradowanych torfowisk wydostaje się rocznie między 0,5 a 1 gigatoną CO2. To ogromna liczba - stanowi ok. 5-10 proc. globalnego rocznego antropogenicznego ładunku CO2, który dostaje się do atmosfery
Torfowiska uwalniają coraz więcej gazów cieplarnianych także przez pożary. Węgiel gromadzony przez setki lat w roślinach po prostu przedostaje się do atmosfery. Gigantycznym problemem jest skala wylesiania i osuszanie torfowisk, które przez to nie są w stanie utrzymywać zgromadzonego węgla. Coraz wyższe temperatury na Ziemi prowadzą z kolei do topnienia lodu na obszarach zmarzliny. Jeśli wody jest za dużo, torfowisko uwalnia duże ilości metanu.
Kompost i podkłady
Zamiast torfu można użyć wielu naturalnych sposobów na odżywienie roślin w ogrodzie. Jednym z najlepszych sposobów są kompostowniki, także te, zamieszkiwane przez dżdżownice (np. kompostwoca różowego i dżdżownicę czerwoną). Przekształcają one odpady z kuchni w wermikompost (zwany też biohumusem lub kompostem koprolitowym).
Biohumus to środek silnie poprawiający stan gleby, odżywią ją i nawozi i jest doskonałym zamiennikiem torfu. Kompostownik z dżdżownicami można śmiało zainstalować na działce lub w ogrodzie.
Zobacz także: Jak zrobić kompostownik i co można do niego wrzucać?
Gnojówka z pokrzywy
Doskonały i zarazem ekologiczny sposób nawożenia to gnojówka z pokrzywy. Gnojówka z pokrzywy odstrasza szkodniki i działa przeciwgrzybicznie.
Rzeczywiśćie jej zapach jest bardzo intensywny (dla wielu śmierdzący), ale ogrodnicy doceniają jej działanie. Na 10 l płynu potrzeba 1 kg pokrzyw. Rośliny zalewa się wodą (dobrze, jeśli deszczową), odstawia do nakrytego gazą lub przepuszczalnym materiałem wiadra/pojemnia i czeka się 2 tygodnie do momentu zbrązowienia cieczy. Koniecznie trzeba pamiętać o codziennym mieszaniu fermentującego płynu. Powstałą gnojówkę rozcieńczamy wodą: w przypadku podlewania 1:10, a w przypadku oprysku - 1:20.
Tonik dla roślin - przepis
Toniki wzmacniające rośliny przygotowuje się na bazie roślin zielnych o dobroczynnych właściwościach. Jednak zanim zbierzemy rośliny, musimy mieć pewność, że nie są one spryskane chemicznymi środkami owadobójczymi i innymi.
Tonik do roślin na bazie jeżówki, skrzypu i pokrzywy
- 5 filiżanek suszu żywokostu, skrzypu lub pokrzywy (mogą być też gromadzące substancje odżywcze wodorosty);
- 1 filiżanka jeżówki, czyli Echinacei lub kilka kropli płynnej wersji (nalewka);
- 2 l wody: źródlanej lub deszczowej.
Tak przygotowany miks można użyć już po 24 godzinach i bezpośrednio spryskiwać nim rośliny. Jeżówka wpływa na układ odpornościowy ludzi, roślin i zwierząt. Inne naturalne preparaty, które warto stosować:
- srebro koloidalne (przeciwgrzybiczne),
- soda oczyszczona i miodla indyjska (Neem),
- ocet jabłkowy (plamy na liściach, mączniak),
- liść czarnego bzu,
- chili i czosnek.
Nawóz zwierzęcy
Rolnicy i hodowcy wykorzystują często nawóz zwierzęcy do odżywiania roślin. Należy jednak pamiętać, że nie oblewa się nim liści, a tylko podlewa korzenie.
Powszechnie stosuje się: nawóz krowi (uprawy korzeniowe), króliczy (wzmacnia liście i łodygi), kurzy (dobry dla pomidorów), koński (dzięki niemu rozwijają się liście), a nawet odchody nietoperzy i ptaków nadmorskich, ale to najtrudniej dostępna forma nawozu, a zarazem najbardziej bogato w azot, fosfor i potas.
Ogrodnicy korzystają z zakupionych w sklepach gotowych mieszanek zwanych obornikiem.
Naturalny ukorzeniacz - wierzba
Czy wiesz, że wierzba zawiera naturalne hormony, które przyspieszą wzrost korzeni? Ukorzeniacz z wierzby można przygotować, tnąc najlepiej już oderwane od drzewa gałązki i mocząc je przez ok. tydzień w wodzie. W takim płynie można następnie zanurzać sadzonki, aby pobudzić ich wzrost.