Jaśmin nagokwiatowy wita wiosnę, ale już teraz trzeba zadbać o ten krzew

Długie i elastyczne pędy jaśminu należą do jednych z najpiękniejszych ozdób wiosennych ogrodów. Niestety uprawa jaśminu nagokwiatowego nie należy do najprostszych. To dlatego, że krzew nie za dobrze radzi sobie z mroźnymi polskimi zimami. Czy da się temu zapobiec?

Jaśmin najlepiej sadzić wiosną, wtedy zakwitnie kolejnej zimy.
Jaśmin najlepiej sadzić wiosną, wtedy zakwitnie kolejnej zimy.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda jaśmin nagokwiatowy?

Jaśmin nagokwiatowy to duży, rozłożysty krzew, który może osiągać nawet pięć metrów wysokości. Roślina pochodzi z Chin, a jej elastyczne pędy robią ogromne wrażenie. To zasługa intensywnie żółtych i bezwonnych kwiatów.

Krzew jest atrakcyjny zarówno w okresie kwitnienia, jak i po nim - gdy prezentuje swoje piękne liście, utrzymujące się aż do jesieni.

Jak uprawiać jaśmin nagokwiatowy?

Roślina dobrze rośnie na podłożu przepuszczalnym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym, a jej gleba powinna mieć odczyn obojętny lub zasadowy. Nie toleruje suszy i zalewania, a dodatkowo przepada za regularnym ściółkowaniem podłoża, np. przy użyciu kompostu. Choć na pierwszy rzut oka uprawa jaśminu nagokwiatowego nie wygląda na skomplikowaną, niestety wielu ogrodników, pomimo prób, nie może cieszyć się jego pięknym kwitnieniem.

Trudne do spełnienia wymagania jaśminu nagokwiatowego zaczynają się od stanowiska. Roślina jest bardzo wrażliwa na mrozy, a przed zimą potrzebuje dobrego zabezpieczenia. Najbardziej podatne na uszkodzenia są młode okazy, dlatego sadzonki warto przetrzymywać zimą w chłodnym pomieszczeniu w mieszkaniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba posadzić je w gruncie, ale szczelnie przykryć agrowłókniną.

Po kwitnieniu trzeba przyciąć pędy do połowy długości (słabiej rozwinięte wystarczy skrócić o 20%), dzięki czemu roślina będzie się lepiej krzewić, a jej kwitnienie będzie obfite. Stanowisko, na którym zaprezentuje pełnię swoich możliwości, powinno być słoneczne lub półcieniste. Wymaga też osłonięcia od wiatru.

Jaśmin nagokwiatowy - wymagania

Jaśmin nagokwiatowy potrzebuje częstego podlewania, również w okresie zimowym. Najbardziej wymagający w tej kwestii jest w czasie kwitnienia.

Jaśmin wymaga ponadto zapewnienia podpory (nie ma organów czepnych, więc nie będzie samodzielnie trzymać się żadnych elementów) i dużej przestrzeni do rozwoju, ponieważ roślina rozrasta się ekspansywnie. Jeśli nie otrzyma właściwej podpory, zacznie tworzyć nawarstwiające się kopce.

Pomimo tak licznych warunków, które trzeba zapewnić roślinie, największym wymaganiem jaśminu wielkokwiatowego jest temperatura.

Jeśli zima nie jest bardzo chłodna, krzew może sobie poradzić, jednak w większości przypadków uprawianie go w Polsce (szczególnie w zimniejszych rejonach kraju) jest bardzo ryzykowne. To jeden z powodów, dla których tak ważne jest osłonięcie rośliny.

Jaśmin nagokwiatowy - kiedy sadzić?

Jaśmin najlepiej sadzić wiosną, wtedy zakwitnie kolejnej zimy. Jest to bardzo ważne ze względu na proces pielęgnacji rośliny, głównie w okresie jej kwitnienia - najpiękniej prezentuje się od lutego do kwietnia, kwitnąc jeszcze przed rozwojem liści.

Oprócz tego, kiedy sadzić jaśmin nagokwiatowy, należy pamiętać także o tym, gdzie można go sadzić. Jaśmin nagokwiatowy sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale też w pojemnikach.

Jaśmin nagokwiatowy - dlaczego nie kwitnie i nie pachnie?

Choć istnieje uniwersalny termin, odpowiadający na pytanie, kiedy sadzić jaśmin nagokwiatowy, nie jest on pewnikiem kwitnienia. Wiele zależy od tego, jaka zima czeka roślinę.

Jeśli mroźne miesiące będą wyjątkowo łagodne (temperatury nie przekroczą -15 stopni Celsjusza), jaśmin zachwyci pięknymi kwiatami już w styczniu czy lutym. Jeśli jednak przemarznie, będzie trzeba przyciąć roślinę i zaczekać. Gdy kwiaty się nie pojawią, oznacza to, że roślina nie poradziła sobie z mrozem lub nie zostały jej zapewnione właściwe warunki.

Czasami jaśmin nagokwiatowy nie kwitnie i nie pachnie - dlaczego? Jaśmin nagokwiatowy nie wydziela zapachu, co oznacza, że jest uprawiany wyłącznie dla ozdoby. Brak zapachu nie jest oznaką nieodpowiedniej pielęgnacji, co na pewno uspokoi wielu zaniepokojonych ogrodników.

Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas