Jak sadzić piwonie, żeby pięknie zakwitły i obrodziły kwiatami?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Piwonie bywają kapryśne. Przez to wiele ogrodników nie decyduje się na nie. Zupełnie niesłusznie. Dowiedz się, o co zadbać, aby szybko móc się cieszyć pięknymi pachnącymi kwiatami w ogrodzie. Nie pożałujesz posadzenia piwonii na działce. Wystarczy, że zadbasz o kilka ważnych czynników.
Spis treści:
Kiedy sadzić piwonie?
W teorii sadzonki piwonii, kupione w szkółce lub w sklepie ogrodniczym, można wsadzać do gruntu przez cały okres wegetacyjny. W rzeczywistości najlepiej jest to jednak zrobić wiosną. Dzięki temu roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się i przygotowanie do zimy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przyjmie się w naszym ogródku i będzie cieszyć nas przez kolejne lata.
Jeśli zainwestujemy w korzenie piwonii, czyli tzw. karpy, możemy sadzić je do gruntu późnym latem i wczesną jesienią.
Jak sadzić piwonie?
Piwonie najbardziej lubią miejsca delikatnie zacienione i osłonięte od wiatru. Najlepiej poradzą sobie przy wschodniej i zachodniej ścianie domu. Aby ładnie kwitnąć, piwonia potrzebuje światła słonecznego przez przynajmniej sześć godzin dziennie. Nie warto jej sadzić pod drzewami lub większymi krzewami, które mogą okradać ją z promieni słonecznych i składników odżywczych.
Przed ich posadzeniem warto dodatkowo zadbać o ziemię. Piwonie lubią podłoże przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy i lekko kwaśnym odczynie. Nie radzą sobie na glebach ubogich w składniki odżywcze oraz podmokłych.
Jeśli sadzimy piwonie, która była uprzednio w doniczce, powinniśmy umieścić ją w glebie na tej samej wysokości, na jakiej była w pojemniku. W przypadku innych sadzonek warto najpierw zlokalizować miejsce szczepienia. Dzięki temu zgrubieniu będziemy wiedzieć, jak głęboko posadzić roślinę. Po posadzeniu piwonii przysypujemy ją glebą, lekko ubijamy i na końcu podlewamy. Warto również od razu rozłożyć pod rośliną warstwę ściółki.
Kiedy piwonie zakwitną?
Jeśli posadziliśmy krzew piwonii w tym sezonie, pierwszych kwiatów możemy spodziewać się nawet za 2-3 lata. Kwiaty piwonii pojawiają się już pod koniec maja i utrzymują się aż do końca czerwca. Wraz z końcem kwitnienia roślina powoli przygotowuje się na kolejny sezon, a jej pędy stopniowo zasychają.
Zależnie od odmiany piwonia może kwitnąć w różnych terminach. Niektóre wczesne odmiany potrafią zakwitnąć już pod koniec kwietnia, a późne nawet na początku lipca. Do ogrodu warto wybrać gatunki, które najbardziej będą odpowiadać naszym potrzebom.
Kiedy przycinać piwonie?
Cięcie piwonii jest zabiegiem koniecznym, bez którego krzewy nie będą się prawidłowo rozwijać ani kwitnąć. Należy wykonywać je w dwóch terminach.
Piwonie tniemy po raz pierwszy w czerwcu, kiedy zauważymy, że krzew przekwitnął. To czas na usunięcie przekwitłych kwiatostanów wraz z fragmentem pędu, na którym rosły.
Większe cięcie należy wykonać dopiero jesienią. Latem liście piwonii są niezbędne w procesie fotosyntezy, dzięki któremu odżywiają całą roślinę. Dzięki nim będzie gotowa zakwitnąć w przyszłym sezonie. Właśnie dlatego z przycinaniem należy zaczekać aż do momentu pierwszych przymrozków. Kiedy zauważymy, że liście piwonii zaczęły brązowieć lub żółknąć, to znak, że należy brać się za sekator. Przycinania nie można również opóźnić — pędy muszą zdążyć zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Przed zimą przycinamy krzewy nisko, ok. 2,5 cm nad ziemią. Musimy uważać, aby nie uszkodzić przy tym ich czerwonawych lub różowych pąków, z których w następnym sezonie wyrosną nowe łodygi. Pozbywamy się również wszystkich uszkodzonych pędów.
Dlaczego piwonie nie kwitną?
Piwonie są dosyć kapryśne. Dlatego kiedy panują niesprzyjające im warunki, kwitną słabo lub całkowicie przestają tworzyć nowe pąki. Najczęściej taka sytuacja może zostać spowodowana przez niedostateczną ilość światła, zbyt małą ilość składników odżywczych w glebie lub suszę. Musimy pamiętać, aby regularnie dostarczać piwonii składników odżywczych i dbać o jej nawodnienie. Jeśli nic nie działa, a piwonia w dalszym ciągu nie chce zakwitnąć, pomocne może być zastosowanie naturalnych biostymulatorów. Mogą one znacząco poprawić kondycję rośliny i pomóc jej w wytworzeniu i rozwoju nowych kwiatów.