Jak nie przelać storczyka? Wystarczy wrzucić jedną rzecz do doniczki

Storczyki są popularnymi roślinami. Idealne na prezent pasują do każdego wnętrza. Nie są to trudne w uprawie kwiaty, jednak ich podlewanie musi być precyzyjne. Warto znać sposoby na to, by nie przelać, ale też nie ususzyć storczyka.

Storczyki są powszechnie uważane za najpiękniejsze kwiaty na świecie. Różnorodność kolorów pozwoli na ich wkomponowanie w każdą aranżację.
Storczyki są powszechnie uważane za najpiękniejsze kwiaty na świecie. Różnorodność kolorów pozwoli na ich wkomponowanie w każdą aranżację.123RF/PICSEL

Storczyki można podzielić na 2 grupy. Pierwsza to rośliny wywodzące się z rodziny Orchidaceae, czyli storczykowate. Zalicza się do niej kilkadziesiąt tys. gatunków. Gatunki te różnią się od siebie wyglądem. Większa część storczyków to epifity, które żyją na powierzchni innych roślin i czerpią pokarm z jej obumarłych części. Ta grupa storczyków zamieszkuje głównie w lasach strefy umiarkowanej, podzwrotnikowej i tropikalnej. Druga grupa roślin nazywana naziemnymi to odmiany storczyków rosnących na ziemi. Można je spotkać w tropikach, ale dużo z nich z powodzeniem rośnie w Europie, Australii i Polsce. 

Te egzotyczne rośliny zachwycają kolorami oraz bogactwem kwiatów. Świetnie zdobią domowe parapety, ale są też popularne w wystroju biur, hoteli czy salonów kosmetycznych. Ze względu na oryginalny wygląd storczyki są coraz częściej wykorzystywane do dekoracji przyjęć. Warto znać kilka patentów, by przedłużyć ich żywotność.

Doniczka ważna rzecz

Istotnym elementem w uprawie storczyka jest doniczka. Musi być przezroczysta, by obserwować system korzeniowy. Jeśli rozwija się prawidłowo, to nie będziemy mieć żadnych problemów z kwiatkiem.

Zdrowe korzenie storczyka są mięsiste, jędrne. Mają biało-szarą barwę z żółto-zielonymi końcówkami.

Storczyki można podlewać na co najmniej dwa sposoby123RF/PICSEL

Jak nie przelać storczyka?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na system korzeniowy. Srebrzysty połysk oznacza lekkie odwodnienie. Zaś przelanie storczyka objawia się ciemnymi, śliskimi korzeniami. Jest to skutek tego, że woda stoi zbyt długo w doniczce.

Jednym z dobrych sposobów na kontrolowanie ilości wody jest podlewanie storczyków przy pomocy… kostek lodu. Gdy te powoli topnieją, to roślina stopniowo gromadzi wodę. To zapobiega przelaniu i nadmiarowi wilgoci. Wystarczy raz w tygodniu włożyć trzy kostki lodu do doniczki. Schłodzi to podłoże oraz pomoże stymulować kwitnienie storczyka.

Innym sposobem na uniknięcie przelania jest umieszczenie doniczki w naczyniu z wodą. Po 20 minutach wylewamy nadmiar wody. Zaleca się umieszczenie doniczki w naczyniu tak, by woda sięgała górnej krawędzi doniczki. Gdy całe podłoże nawodni się - wyciągamy doniczkę z wody.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas