Czego nie wiesz o orchideach?

Storczykowate występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W krajach tropikalnych można znaleźć nawet kilka tysięcy gatunków z rodziny Orchidaceae. Czego jeszcze być może nie wiesz o storczykach?

Phalaenopsis bellina, endemiczna roślina Borneo
Phalaenopsis bellina, endemiczna roślina Borneoimago/perspectiveEast News

Storczyki to symboliczne kwiaty, których popularność zdaje się nie maleć od wielu lat. Rośliny tropikalne o urokliwych, kolorowych kwiatach są chętnie uprawiane w domowych warunkach, choć najpiękniejsze okazy to te rosnące dziko - nie tylko w tropikach. Postępy w hodowli, rozmnażaniu i uzyskiwania nowych gatunków wpływają na wzrost ofert oraz wartości rynku tych kwiatów. Ale to nie wszystko, co warto wiedzieć o storczykowatych.

Wyjątkowo ubarwiona orcihdea Paphiopedilum Transvaalimago/blickwinkel/EAST NEWSEast News

Duża rodzina

Spośród wszystkich gatunków roślin kwitnących na Ziemi storczyki stanowią około 10 proc. Rodzina Orchidaceae jest według niektórych szacunków uznawana za największą spośród roślin kwiatowych. Obejmuje co najmniej 25 do 30 tys. gatunków występujących naturalnie. A to nie wszystko. Ogrodnicy stworzyli bowiem ok. 100 tys. nowych gatunków, które nie występują naturalnie. 

W Kolumbii i Malezji występuje aż ponad 4 tys. gatunków storczyków. W wielu regionach świata można znaleźć endemiczne orchidee.

Wanilia jest z rodziny storczyków

Jeden z najbardziej aromatycznych składników rozmaitych deserów, aromat stosowany w kosmetykach, symbol słodyczy i ciepła także pochodzi z rodziny Orchideaceae. Owoce wanilii płaskolistnej (Vanilla planifolia) nazywa się laskami wanilii i używa się ich do przyprawiania słodkości na całym świecie. Wyróżnia się 109 gatunków wanilii. 

Kwiat waniliiArthur S. Ruffino/agefotostock/East NewsEast News

Wanilia jest zarazem jedną z najdroższych przypraw na świecie ze względu na długotrwały proces uprawy i suszenia. Roślina ta rośnie m.in. na Madagaskarze.

Ciągle odkrywane są nowe gatunki

Większość storczyków rośnie w tropikach i to właśnie tam co roku odkrywane są coraz to nowe gatunki tych roślin. Niestety ze względu na liczne wycinki oraz agresywną eksploatację wielu terenów trudno namierzyć nowe gatunki. Szacuje się, że rocznie odkrywa się od 200 do 300 nowych gatunków.

Symbolika

Orchidea cieszyła się popularnością już w czasach starożytnych. Na bazie roślin przyrządzano leki i eliksiry. Wierzono, że storczyki mają wiele właściwości wzmacniających organizm.

Z orchideami wiąże się też wiele legend. Jedna z wietnamskich opowieści głosi, że kobiety, które niegdyś broniły wioski przed najeźdzcami zamieniły się w te kwiaty rosnące na drzewach. Historia ta ma swoje częściowe uzasadnienie, ponieważ wiele storczyków to epifity, czyli rosnące na drzewach lub między skałami. Epifity nie rosną na ziemi.

Orchidea jest też narodowym kwiatem Wenezulei oraz symbolem miasta Shaoxing w Chinach. W Kolumbii i Singapurze kwiaty te są także uważane za rośliny narodowe. Z kolei czarna orchidea kojarzona jest z elegancją i luksusem. Akcent ten można znaleźć w wielu flakonach perfum. 

Greenpeace: Odra została zatruta na ŚląskuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas