Jak często podlewać pomidory w ogródku, na działce i w szklarni?

Podlewanie pomidorów to jeden z ważniejszych czynników pielęgnacji tych roślin. Oprócz zacisznego, słonecznego stanowiska i podłoża bogatego w składniki pokarmowe, pomidory potrzebują odpowiedniego nawadniania. Poznaj podstawowe zasady podlewania tych owoców w ogródku i na działce oraz w tunelu i w szklarni. Zapewnij pomidorom zdrowy rozwój, a sobie obfite plony.

pomidory - jak podlewać, aby obficie rosły?
pomidory - jak podlewać, aby obficie rosły?Unsplash.comUnsplash

Pomidor należy do warzyw owocowych z rodziny psiankowatych. Roślina osiąga wysokość do 180 cm, a jej owoce są liczne, zebrane w grona po kilka sztuk. Pomidory mają różne kształty i kolory, w zależności od odmiany.

Pomidory są popularnymi owocami, znanymi z dużego zapotrzebowania na wodę i składniki pokarmowe. Roślina wyda obfite plony przy odpowiedniej pielęgnacji, do której również zaliczamy nawadnianie.

Czy pomidory lubią, gdy jest mokro?

Pomidory lubią, gdy jest mokro, potrzebują regularnego i częstego podlewania. W czasie suszy powinniśmy zwiększać częstotliwość nawadniania rośliny.

Podlewanie pomidorów jest bardzo ważne, szczególnie w okresie ich kwitnienia i zawiązywania owoców. W tym czasie nawadnianie zawsze należy zwiększyć. Rośliny te lubią mokrą glebę, która powinna być nawodniona aż do głębokości korzeni. Dzięki temu korzenie pomidorów mogą pobierać odpowiednią ilość wody.

Pamiętajmy jednak, aby nie podlewać pomidorów nadmiernie, ponieważ możemy doprowadzić do gnicia lub obumierania rośliny. Zbyt częste podlewanie pomidorów może również wpłynąć niekorzystnie na ich smak.

Jak często podlewać pomidory w ogródku albo na działce?

Po ustabilizowaniu sadzonek pomidorów w ogródku lub na działce powinniśmy podlewać je co 4 - 5 dni. W okresie kwitnienia i zawiązywania owoców podlewanie należy zwiększyć do około 4 - 7 l na 1 m2. W tym czasie warto nawadniać pomidory co 1 - 2 dni.

W okresie kwitnienia i związywania pomidorów w ogródku albo na działce należy podlewać je powierzchniowo, a nie dogłębnie. Warto rozprowadzać wodę po dużej przestrzeni. Dzięki tej zasadzie pomidory będą szybciej dojrzewać.

Jak często podlewać pomidory w tunelu albo w szklarni?

Pomidory w tunelu albo w szklarni podlewa się inaczej aniżeli te kwitnące w ogródku lub na działce. Obowiązują inne zasady nawadniania ze względu na brak deszczu, jednak z cieplejszym, bardziej wilgotnym mikroklimatem.

Pomidory w tunelu albo w szklarni powinniśmy podlewać obficie co 4 - 5 dni, pamiętając o niezwilżaniu liści - prowadzi to do chorób grzybowych. Pomidory należy nawadniać bezpośrednio pod krzak. Wilgotność gleby możemy mierzyć za pomocą higrometru, co ułatwi proces odpowiedniego podlewania pomidorów.

Czym podlewać pomidory, żeby dobrze owocowały?

Pomidory będą dobrze owocować, jeśli podlejemy je deszczówką o temperaturze 15 stopni Celsjusza. Możemy również użyć wody z kranu, pamiętając o tym, że nie może być ciepła.

Pomidory będą dobrze owocować, jeśli podlejemy je gnojówką, która nie tylko nawodni roślinę, ale również dostarczy składników pokarmowych. Możemy przygotować ją samodzielnie, wykorzystując skrzyp polny albo pokrzywę. Wystarczy, że zostawimy je pod przykryciem na okres 3 tygodni, do momentu fermentacji. Tak przyrządzoną gnojówkę należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:4 i podlewać nią pomidory raz na kilka tygodni.

CZYTAJ TAKŻE:

Sianokosy są niebezpieczne dla zwierząt. Giną młode ptaki i ssakiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas