Gmina dopłaca do fotowoltaiki. Na ile można liczyć?

Marcin Szałaj

Oprac.: Marcin Szałaj

Dofinansowanie fotowoltaiki, zarówno zakupu, jak i montażu można dostać z programów krajowych, ale też lokalnych. Większość gmin dopłaca do instalacji PB z budżetów wyodrębnionych w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z jakich programów można obecnie skorzystać? Gdzie szukać informacji o lokalnych dofinansowaniach na panele fotowoltaiczne i podłączenie instalacji?

Panele fotowoltaiczne na stałe wpasowały się w polski krajobraz. Popularność instalacji OZE zwiększają liczne programy oferujące dofinansowania.
Panele fotowoltaiczne na stałe wpasowały się w polski krajobraz. Popularność instalacji OZE zwiększają liczne programy oferujące dofinansowania.123RF/PICSEL

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2023 - dostępne programy

Pomoc finansowa dla tych, którzy zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, od kilku lat trafia do niemal wszystkich chętnych w ramach programów ze środków krajowych i unijnych. Część z nich jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, spółdzielni mieszkaniowych - w tym artykule skupimy się na tych, które oferują dofinansowania dla osób fizycznych i gospodarstw domowych.

W 2023 najpopularniejszymi programami dofinansowania fotowoltaiki są:

  • Mój Prąd - obecnie trwa 5. edycja programu - maksymalne dofinansowanie samej instalacji fotowoltaicznej to do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6000 zł;
  • Czyste Powietrze - obowiązują 3 progi dochodowe - w najwyższym dofinansowanie instalacji PV może wynieść do 9000 zł;
  • Czyste Powietrze Plus - wszyscy, którzy nie korzystali wcześniej z programu Czyste Powietrze, mogą starać się o dofinansowanie w ramach CP+, na instalację fotowoltaiczną można otrzymać do 9000 zł. Właściciele domów o najniższych dochodach mogą liczyć na prefinansowanie inwestycji;
  • Stop Smog - program w ramach Czystego Powietrza, przewidziany dla mieszkańców gmin, w których obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. W progamie można liczyć na dofinansowanie, do 70 proc. kosztów ogólnych prac termomodernizacyjnych.

Każdy z programów posiada swoją własną stronę internetową, na której można znaleźć wszelkie niezbędne informacje. W zależności od programu, edycji, indywidualnych dochodów, całkowitego kosztu instalacji, zakresu prac i kilku innych czynników dokładne kwoty dofinansowania będą się od siebie różniły. Już teraz widać, że wybór najkorzystniejszego programu może nie być oczywisty.

Dofinansowanie fotowoltaiki z gminy - programy lokalne

Rozeznanie w sytuacji dodatkowo komplikuje fakt, że niemal wszystkie gminy na terenie kraju oferują dodatkowe, lokalne programy z dofinansowaniem instalacji PV i innych rozwiązań w ramach OZE. W praktyce gminne programy bardzo często można łączyć z ogólnopolskimi co może dodatkowo obniżyć wkład własny.

Środki, które są dostępne na poziomie gminy, pochodzą zwykle z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Każdy samorząd samodzielnie określa warunki programu, kwoty dofinansowania na podstawie przewidzianego budżetu, a także ewentualne kryteria dochodowe. Pierwsze informacje o takich programach pochodzą jeszcze z 2015-2016 roku - od tego czasu część gmin zakończyła już działalność w tym obszarze. Inne po kilku latach wspierania gospodarstw domowych przeniosły środki na przedsiębiorstwa w obrębie gminy czy np. jednostki OSP.

Konkretnych informacji dla gminy właściwej ze względu na lokalizację nieruchomości najlepiej szukać bezpośrednio w gminie lub na stronach odpowiedniego WFOŚiGW. Zapisy wielu takich inicjatyw są na tyle "pojemne", że przy odpowiednim zaplanowaniu inwestycji możliwe będzie uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Od razu trzeba też dopytać, czy z lokalnego dofinansowania można korzystać równolegle do programów ogólnopolskich - Czystego Powietrza czy Mojego Prądu.

Dofinansowanie fotowoltaiki - jaki program wybrać?

Osobne programy obejmują gospodarstwa rolne, jeszcze inne przedsiębiorstwa. Te wymienione powyżej zwykle pozwalają na montaż instalacji o mocy od 2 do 10 kW. W przypadku większego przedsięwzięcia, które docelowo ma być wyposażone w magazyny energii, ciepła i inne systemy pomocnicze warto przeliczyć, czy w ogólnym rozrachunku korzystniejsze nie okażą się preferencyjne pożyczki i kredyty na termomodernizację realizowane np. przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale też wiele banków prywatnych (BNP Paribas, Alior).

W jak największym powodzeniu opisywanych tu pokrótce programów interes mają bez wątpienia dostawcy instalacji fotowoltaicznych. Aby ułatwić potencjalnym klientom wybór i zachęcić do swojej oferty, wiele z nich udostępnia na swoich stronach wyszukiwarki, które po wpisaniu adresu i kilku podstawowych informacji porównują poszczególne oferty i pomagają wybrać najlepszą dla danej nieruchomości.

Ulga termomodernizacyjna - jak odliczyć instalację PV przy rozliczeniu PIT?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty związane z termomodernizacją budynku. Ulga przysługuje tym, których dom był już oddany do użytku w momencie prowadzenia prac remontowych. Aby odliczyć ją przy rozliczaniu PIT konieczne będzie wypełnienie załącznika PIT/O.

Maksymalna kwota możliwa do odliczenia za wszystkie prace termomodernizacyjne przeprowadzane we wszystkich należących do podatnika budynkach wynosi 53 000 zł. Jeżeli dochody za rok podatkowy, w którym zostały poniesione koszty, nie pozwalają na ich pokrycie, to ulgę można odliczać przez kolejne 6 lat.

Dokładną listę wszystkich możliwych do odliczenia kosztów znajdziesz w tym artykule. Znajdują się na niej wszystkie elementy instalacji PV wraz z montażem.  

Czytaj także:

Zobacz też:

Ekologiczna strona Polsat NewsPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas