Dlaczego pąki storczyka żółkną i opadają? Trik na ratunek

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Utrata pąków to przypadłość występująca u storczyków, objawiająca się ich odbarwieniem, żółknięciem i przedwczesnym odpadaniem. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami, prowadzącymi do uszkodzeń estetycznych i możliwego zaburzenia wzrostu rośliny. Dowiedz się, dlaczego pąki storczyka żółkną i opadają oraz sprawdź, jak zapobiegać temu w przyszłości.

Pąki storczyka żółkną i opadają? Jest na to ratunek.
Pąki storczyka żółkną i opadają? Jest na to ratunek.CanvaProINTERIA.PL

Nieprawidłowe podlewanie storczyka. Zbyt częste lub zbyt rzadkie

Najczęstsze doniesienia o pąkach storczyków przerywających kwitnienie dotyczą rodzaju Phalaenopsis. Być może dlatego, że jest to po prostu najczęściej sprzedawana i kupowana orchidea. Faktem jest, że zjawisko żółknięcia i opadania pąków może wystąpić również w przypadku kilku innych rodzajów storczyków. Jednym z powodów tego problemu jest nieprawidłowe podlewanie rośliny.

Szkodliwe jest zarówno przelanie, jak i wysuszenie storczyka. Niedobór wody w orchidei szybko staje się widoczny. Żółkną i opadają nie tylko pąki, ale i liście. Korzenie wysychają i stają się srebrzystoszare. Wówczas należy jak najszybciej zanurzyć doniczkę ze storczykiem w wodzie o temperaturze pokojowej i pozostawić go w niej na 20-30 minut. Gdy roślina pobierze wodę, pozwól, by jej nadmiar wypłynął przez otwory drenażowe w doniczce.

Natomiast przelany kwiatek, którego podłoże nie wysycha dostatecznie przed kolejnym nawadnianiem, ma żółte, pomarszczone liście i gnijące korzenie z oznakami pleśni. Pąki storczyka żółkną i opadają, podobnie jak rozwinięte już kwiaty. W takiej sytuacji należy zaczekać, aż podłoże przeschnie i zaprzestać na jakiś czas podlewania rośliny. Warto usunąć ze storczyka zgnite lub zwiędnięte części i przesadzić go do nowego podłoża i innej, czystej doniczki. Zachowaj cierpliwość, bo uszkodzony system korzeniowy orchidei może regenerować się nawet pół roku.

Niewłaściwe miejsce dla storczyka. Za dużo lub za mało światła

Wiele zależy od rodzaju storczyka. Na przykład Phalaenopsis preferuje stanowiska z dostępem do dużych ilości światła. Jednak wiosną i latem nie zniesie bezpośredniego, mocnego nasłonecznienia.

Storczyk może zrzucić pąki również wtedy, gdy będzie stał daleko od okna, w zacienionych miejscach. Wówczas roślina nie otrzyma wystarczającej energii do wzrostu i nierozwinięte kwiaty zżółkną, a następnie opadną.

Co zrobić, by zadbać o właściwe stanowisko dla storczyka? Zwróć szczególną uwagę na orientację światła podczas rozwoju i kwitnienia pąków kwiatowych.

  • Gdy proces kwitnienia rozpocznie się latem, lepiej przenieś doniczkę z rośliną na wschodnie lub zachodnie okno, by uniknąć poparzenia liści i łodyg.
  • Zimą postaraj się zapewnić storczykowi sporą dawkę naturalnego światła, a jeśli nie masz takiej możliwości, zadbać o sztuczne doświetlenie rośliny.

Szok termiczny i nagłe zmiany temperatury

Popularnie sprzedawane storczyki to rośliny ciepłolubne. Jednak szkodzą im zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury. Na przykład storczyk postawiony w pomieszczeniu, w którym jest zimno lub są przeciągi m.in. klatka schodowa, lub przedpokój, może doświadczyć szoku termicznego i zrzucić wszystkie pąki kwiatowe. Zbyt mocne upały i wystawienie na bezpośrednie światło słoneczne również może zaszkodzić roślinie i spowodować, że pąki storczyka żółkną i opadają. Dlatego nie zaleca się przestawiania orchidei z miejsca, w którym dobrze rośnie.

Warto również zachować ostrożność podczas kupowania rośliny w okresie zimowym. Nagłe zmiany temperatury po wyniesieniu storczyka ze sklepu mogą skutkować późniejszym zaschnięciem i opadnięciem pąków. W tym przypadku jest to jednak zjawisko normalne, gdyż roślina zmienia swoje warunki bytowe. Po przyniesieniu jej do domu, kiedy się już zaaklimatyzuje, wszystko wróci do normy i pączki nie powinny opadać.

Choroby i szkodniki. Czy mogą atakować pąki storczyka?

Gdy pąki storczyka żółkną i opadają, trzeba bliżej przyjrzeć się roślince, czy nie zaatakowały jej jakieś choroby grzybowe, wirusowe, bakteryjne lub szkodniki. Dobrym nawykiem jest dokładne, cotygodniowe sprawdzanie rośliny od korzeni aż po koniec pędu kwiatowego pod kątem obecności robaczków, zgnilizny, plam itp. Im wcześniej zostanie zauważona zmiana, tym większe szanse, że takiemu storczykowi można pomóc i go uratować przed zniszczeniem.

Jeśli zobaczysz zmiany grzybiczne lub szkodniki, takie mszyce, przędziorki, wełnowce i tarczniki, możesz wykorzystać macerat z czosnku do opryskania nim rośliny. Wystarczy 2-3 ząbki drobno pokrojonego lub przeciśniętego przez praskę czosnku zalać litrem zimnej wody i odstawić na dobę. Następnie odcedzić i maceratem spryskać storczyka. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, co 4-5 dni.

Proste zmiany w pielęgnacji rośliny mogą zagwarantować mocniejsze i piękne kwiaty storczyka, które rozwiną się z silnych pąków.

Jakie storczyki rosną w Polsce?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas