Co zrobić z choinką po świętach? Nie ma powodu jej wyrzucać

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Święta mijają, a żywa choinka… zostaje. Jednak świąteczne drzewko nie przetrwa długo w warunkach domowych. Gdy igły stają się suche i spadają z gałązek, czas wyrzucić iglaka. Co zrobić z choinką po świętach? Gdzie ją wyrzucić i czy można praktycznie ją wykorzystać?

Co zrobić z choinką po świętach? Nie musisz wyrzucać drzewka na śmietnik.
Co zrobić z choinką po świętach? Nie musisz wyrzucać drzewka na śmietnik.Piotr Kamionka/ REPORTEREast News

Skorzystaj ze zbiórki choinek lub oddaj drzewko do PSZOK

Gdy już zdejmiesz z choinki świąteczne ozdoby, sprawdź, gdzie w twojej okolicy jest przewidziana zbiórka choinek.

Takie przedsięwzięcia organizują gminy, które zlecają to zadanie firmom zajmującym się wywozem śmieci. Mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych muszą jedynie zostawić drzewko przed posesją w dniu zbiórki choinek. Natomiast ci, którzy mieszkają w budynkach wielolokalowych, zanoszą choinkę do wyznaczonego punktu (najczęściej przy kontenerach na śmieci) – również w wyznaczonym terminie.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z miejskiej zbiórki iglaków, pamiętaj, aby wcześniej odpowiednio przygotować drzewko. Zdejmij z niego wszystkie ozdoby, a w przypadku choinek doniczkowych, pozbądź się doniczki i bryły korzeniowej.

Jeśli jednak w twoim miejscu zamieszkania, nie ma zbiórki drzewek (lub jeżeli ją przegapisz), odnieś iglaka do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Twoja choinka – odpad biodegradowalny – trafi wtedy do miejskiej biokompostowni.

Czy można wyrzucić choinkę do kontenera na śmieci?

Choinki nie można wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane. Jednak drzewko to surowiec biodegradowalny, który nadaje się do umieszczenia go w brązowym pojemniku na odpady BIO. Jeśli planujesz w ten sposób pozbyć się choinki, pamiętaj, że musisz wcześniej pociąć ją na mniejsze części.

Zasil choinką domowy kompostownik

Drzewa iglaste są doskonałym składnikiem kompostu, który można wykorzystać do nawożenia kwiatów czy grządek warzywnych. Dlatego, jeśli masz ogródek, po świętach obetnij z choinki gałęzie i potnij na małe kawałki jej pień. Układaj je w kompostowniku naprzemiennie z odpadami ogrodowymi (np. suchymi liśćmi) i kuchennymi. Po pewnym czasie powstanie z nich ekologiczny nawóz. Jeżeli całe drzewko nie zmieści się do kompostownika, to (o ile jest suche) możesz wykorzystać je jako opał do kominka lub do rozpalenia ogniska.

Świąteczna choinka do ogrodu. Jak należy ją przesadzić?

Jeżeli twój dom zdobiła choinka w doniczce i masz ogród, wykorzystaj iglaka, by urozmaicił ogrodową zieleń. By drzewko przyjęło się w ziemi, musisz prawidłowo je posadzić.

Jeśli ziemia w ogrodzie nie zamarzła, a zima jest łagodna, choinkę możesz przesadzić zaraz po świętach. Jednak przedtem na kilka dnia umieść ją w widnym, ale chłodnym pomieszczeniu (w którym panuje temperatura ok. 10 °C) i regularnie ją podlewaj. Następnie umieść ją we wcześniej wykopanym dole. Powinien być on tak wysoki jak bryła korzeniowa drzewka i dwa razy szerszy niż jej średnica. Posadzonego iglaka trzeba obficie podlać, aby ochronić jego korzenie przed wyschnięciem.

Natomiast jeżeli ziemia w ogrodzie jest twarda i przemarznięta, a zima mroźna, wystaw doniczkę z choinką przed dom. W tym przypadku również wcześniej zahartuj roślinę, umieszczając ją na kilka dni w chłodnym pomieszczeniu. Następnie obficie ją podlej i zabezpiecz przed chłodem. Okryj doniczkę z drzewkiem agrowłókniną, papierem, bawełnianym materiałem lub gazetami, a potem wystaw ją na taras lub wynieś do ogrodu.

Kiedy nie można przesadzać choinki do ogrodu?

Nie przesadzaj choinki do ogrodu zaraz po świętach, jeżeli zauważysz, że wypuściła nowe pędy. Mróz może jej poważnie zaszkodzić i doprowadzić do jej obumarcia. Z przesadzeniem drzewka poczekaj wtedy do przełomu marca i kwietnia. Przez ten czas choinka powinna znajdować się w chłodnym pomieszczeniu i być regularnie podlewana.

Co zrobić z choinką po świętach? Pozostałe alternatywy

Gałązki drzewka świątecznego możesz wykorzystać jako ocieplinę dla roślin ogrodowych, które zimą potrzebują ochrony przed mrozem. Twoja choinka może też przydać się w zoo. Jednak zanim zawieziesz ją do ogrodu zoologicznego, dowiedz się, czy przyjmuje on iglaki. Punkty zbiórek choinek organizują również ogrody botaniczne. Oddane tam drzewka nie zawsze są przesadzane z doniczek – czasem służą do produkcji ekologicznego, organicznego nawozu.

W święta choinka jest najpiękniejszą ozdobą domu. Jednak drzewko to nie jest stworzone do tego, aby tygodniami przebywać w pomieszczeniu. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, już po świętach przesadź je do ogrodu lub wykorzystaj do produkcji kompostu. Możesz też skorzystać z miejskich lub gminnych zbiórek choinek, oddać iglaka do PSZOK lub sprawdzić, czy przyda się w ogrodzie zoologicznym albo botanicznym.

Wypożycz choinkę na święta. Potem wróci do lasuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas