Co trzeba robić w ogrodzie w listopadzie?

Listopad to czas pierwszych zimowych chłodów, przymrozków oraz często również porywistych wiatrów. W tym okresie mogą wystąpić także niewielkie opady śniegu. To wszystko ma wpływ na roślinność i wygląd przydomowych ogrodów. Co robić w ogrodzie w listopadzie, by przetrwał do wiosny w nienaruszonym stanie? Oto lista obowiązków do zrealizowania w tym okresie.

Listopad to czas ostatnich zbiorów, chociaż niektóre warzywa przetrwają całą zimę
Listopad to czas ostatnich zbiorów, chociaż niektóre warzywa przetrwają całą zimęGetty Images

Ogród w listopadzie - grabienie liści

Co robić w ogrodzie w listopadzie? Na pewno regularnie grabić liście. Ostatnie kolorowe liście opadają właśnie w listopadzie i niezbędne jest regularne usuwanie ich z ogrodu. Również w tym czasie rośliny jednoroczne wydają nasiona, a te dwuletnie oraz byliny pozbywają się pędów naziemnych. To wszystko sprawia, że grabie stają się o tej porze obowiązkowym narzędziem każdego ogrodnika.

Zgrabienie umożliwia trawnikowi dostęp do niezbędnej dawki światła słonecznego. Dzięki temu może on prawidłowo rozwijać się przez cały rok, nawet zimą. Pozostawione na trawniku liście mogą powodować żółknięcie trawnika, a nawet rozwój chorób roślin ozdobnych. Zgrabione liście z powodzeniem posłużą do produkcji kompostu lub ochrony roślin przed przymrozkami. Uważajmy jednak na jeże, które lubią chować się w liściach!

Zbiory warzyw i owoców

Jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie? Poza grabieniem liści to też pora na ostatnie w roku zbiory warzyw i owoców. Ogród w listopadzie obfituje w plony marchwi, pietruszki, selera, warzyw kapustnych takich jak kalafior, brokuł, brukselka i kapusta oraz owoców i orzechów, między innymi orzechów włoskich, orzechów laskowych, głogu i dzikiej róży.

Po zebraniu warzyw i owoców należy oczyścić grządki z resztek roślin. Te resztki okażą się doskonałym budulcem kompostu. Po ich usunięciu należy również przekopać ziemię, która przez kolejne miesiące będzie narażona na oddziaływanie niskich temperatur oraz ostre i mroźne powiewy wiatru.

Jesień to czas zabezpieczania roślin przed mrozemGetty Images

Przekopanie ziemi

Listopadowe prace w ogrodzie nie mogą obyć się bez przekopania ziemi. Warto zrobić to właśnie w tym momencie, aby zdążyć przed zimowym przemarznięciem gruntu. Ziemię najlepiej przekopać i pozostawić ją w tak zwanej ostrej skibie. Termin ten oznacza, że po przekopaniu ziemi jej powierzchnia nie zostaje wyrównana.

Taki zabieg pozwoli poprawić strukturę ziemi. Ponadto gleba będzie miała szansę zmagazynować więcej wody, a szkodniki wydobyte na wierzch zamarzną. Przekopana w ten sposób ziemia okaże się lepszym podłożem wiosną, gdy przyjdzie czas na sadzenie roślin.

Rośliny osłonięte przed mrozem

To jeszcze nie wszystko, o co należy zadbać w ogrodzie późną jesienią. Co robić w ogrodzie w listopadzie poza wymienionymi pracami? Na pewno osłonić rośliny przed mrozem. W listopadzie pojawiają się już przymrozki i to ostatni moment, by ochronić przed nimi rośliny. Pomoże w tym ich okrycie. Zbyt wczesne okrycie (np. we wrześniu) mogłoby spowodować, że powstała osłona stałaby się domem dla gryzoni, które w dodatku chętnie podgryzają rośliny. Listopad jest więc idealnym czasem, by się tym zająć.

Listopadowe prace w ogrodzie w zakresie okrywania roślin warto przeprowadzić zwłaszcza dla wybranych gatunków. Szczególnie rośliny wieloletnie są wrażliwe na niskie temperatury. Są to na przykład zawilec japoński, lawenda czy też trawy ozdobne. Poza tym warto też okrywać rośliny posadzone jesienią, które nie mają jeszcze mocno rozwiniętego systemu korzeniowego.

Do osłonięcia roślin przydadzą się suche liście, słoma, kora, trociny, a nawet styropian i folia bąbelkowa. Te ostatnie pomogą ocieplić donice z roślinami ogrodowymi.

Zabezpieczenie iglaków

Jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie i o czym nie można zapomnieć? Jeszcze jednym punktem na tej liście jest zabezpieczenie iglaków przed śniegiem oraz mrozem. Niektóre gatunki, takie jak na przykład tuje, są mrozoodporne, ale już ciężki śnieg może zniszczyć ich gałązki. Wystarczy delikatnie owinąć krzak sznurkiem lub taśmą. Nawet swobodne zebranie gałązek pomoże im przetrwać zimę w nienaruszonym stanie.

"Wydarzenia": Do poznańskiego zoo trafiły dzikie zwierzęta z UkrainyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas