Koszmar alergików. Wraz z ocieplaniem klimatu sezony alergiczne będą dłuższe i bardziej intensywne
Rosnące temperatury i wzrost stężenia CO2 w atmosferze sprawi, że drzewa, trawy i inne rośliny będą produkować więcej pyłków. To oznacza, że wraz ze zmianami klimatycznymi, sezony alergiczne będą dłuższe i bardziej intensywne.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan zbadali związek między rosnącymi wskutek zmian klimatycznych temperaturami i intensywnością alergii odczuwanych przez ludzi. Z ich opracowania wynika, że sezony alergiczne staną się o wiele bardziej nieprzyjemne.
Czytaj też: Zmiana klimatu. Życie w ocenach może się dostosować - Zielona w INTERIA.PLBadacze opracowali model predykcyjny, obejmujący 15 najpopularniejszych rodzajów pyłków i badający to, jaki wpływ na ich produkcję będą miały przewidywane zmiany temperatur i opadów. Połączyli dane klimatyczne ze scenariuszami społeczno-ekonomicznymi, a następnie wykorzystali swój model do stworzenia prognoz emisji pyłków w ciągu ostatnich dwóch dekad XXI wieku.
W oparciu o wyniki obliczeń naukowcy szacują, że pod koniec tego stulecia emisje pyłków mogą zacząć się na wiosnę aż o 40 dni wcześniej, niż w latach 1995-2014. Sezon alergiczny może też potrwać o 19 dni dłużej, niż obecnie.
Koszmar alergików. Dłuższe pylenie roślin przez zmianę klimatu
Rosnące temperatury i stale zwiększające się stężenie CO2 w atmosferze doprowadzą nie tylko do wcześniejszej aktywacji roślin, ale mogą też sprawić, że będą one produkować o wiele więcej wywołujących alergie pyłków. Ich stężenie w powietrzu może wzrosnąć nawet o 200 proc.
"Alergie oddechowe wywołane przez pyłki nasilają się wraz ze zmianą klimatu" mówi Yingxiao Zhang, autor badania opublikowanego w magazynie Nature Communications. "Nasze odkrycia mogą być punktem wyjścia do dalszych badań nad konsekwencjami zmian klimatycznych dla pyłków i ich skutków zdrowotnych".
Alergie mogą przejawiać się stosunkowo łagodnie, na przykład poprzez łzawienie oczu, kichanie czy wysypkę, ale czasami mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym trudności z oddychaniem. Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii, dziś alergikami jest 30% dorosłych i 40% dzieci w USA.
Model opracowany na Uniwersytecie Michigan może w przyszłości umożliwić precyzyjniejsze prognozowanie sezonów alergicznych w konkretnych regionach geograficznych.
"Mamy nadzieję, że uda się włączyć nasz model emisji pyłków do systemu prognozowania jakości powietrza, aby zapewnić lepsze i dostosowane do zmian klimatu prognozy" mówi Allison Steiner, klimatolożka z Uniwersytetu Michigan.