Co roku ten sam problem ze ślimakami? Prosty oprysk uratuje plony
Sezon ogrodniczy ledwo się zaczął, a rośliny już są atakowane przez najbardziej uporczywe szkodniki. Ślimaki to zmora ogrodników – podgryzają młode rośliny, sadzonki, owoce oraz warzywa, niszcząc plony oraz uszkadzając najpiękniejsze okazy w ogrodzie. Z tego powodu wiele osób szuka skutecznych sposobów, dzięki którym upora się z plagą ślimaków. Podpowiadamy, które z nich są najbardziej skuteczne.

Spis treści:
Poznaj ekologiczne, domowe sposoby na walkę ze ślimakami. Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej do walki z plagą szkodników.
Jakie rośliny ślimaki najczęściej atakują?
Grasujące w ogrodzie ślimaki można poznać za pomocą kilku objawów, które pojawiają się na liściach oraz pędach roślin. Można zauważyć nieregularne dziury na liściach oraz nadgryzienia. Dodatkowo w ogrodzie będą lśniące ślady śluzu ślimaków, które znajdują się na ziemi oraz roślinach.
Ślimaki mogą zaatakować praktycznie wszystkie rośliny w ogrodzie. Najbardziej jednak uwielbiają warzywa i owoce. Przez to najbardziej zagrożona są sałata, kapusta, marchew, pomidory, ogórki czy buraki. Ślimaki sprawnie się wspinają, przez co mogą podjadać nie tylko truskawki i poziomki, ale także maliny, porzeczki czy agrest.
Szkodniki mogą również podgryzać kwiaty ogrodowe, takie jak aksamitki, bratki, petunie, goździki, dale czy słoneczniki.
Szczególne zagrożenie stanowią gatunki nagie, które nie mają skorupy. Są niezwykle żarłoczne i mogą siać spustoszenie w ogrodzie. Ślimaki ze skorupą zwykle żywią się szczątkami roślinnymi i w ogólnym rozrachunku są nawet pożyteczne, przez to, że żywią się głównie szczątkami roślinnymi i jednocześnie oczyszczają ogród z martwej materii organicznej.
Skuteczne domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie
Ogrodnicy mogą liczyć na wiele sposobów do walki ze ślimakami. Niektóre wykorzystują dobrze znane nam rośliny albo produkty, które znajdziemy w naszym domu. Oto najskuteczniejsze z nich.
Domowe opryski na ślimaki
Opryski to jeden z najlepszych sposobów na ochronę roślin. Nie szkodzą im, czasami nawet dostarczają cennych składników odżywczych, a skutecznie odstraszają nie tylko ślimaki, ale również i inne szkodniki.
Cennym składnikiem w ogrodzie jest czosnek, ponieważ zawiera siarczki, które skutecznie odstraszają ślimaki. Aby przygotować z niego oprysk, należy kilka rozgniecionych ząbków, zalać wrzątkiem, odstawić na noc, a następnie tak przygotowany wywar odcedzić. Rozcieńczamy go woda i pryskamy zagrożone rośliny.
Ślimaki nie przepadają za aromatem kawy. Z tego powodu warto podsypywać fusami z kawy ziemię pod roślinami. Można również rozcieńczoną kawą podlewać rośliny. Taki oprysk albo dodatek do ziemi będzie stanowić też cenny nawóz.
Oprysk można również przygotować z dobrze znanych nam roślin, jak wrotycz, skrzyp czy pokrzywa. Aby przygotować z nich napar, zebrane świeże rośliny wystarczy zalać wrzątkiem i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie płyn odcedzamy, rozcieńczamy z wodą i opryskujemy nim zaatakowane rośliny.
Naturalne zapory i pułapki na ślimaki
Świetnym domowym sposobem na pozbycie się ślimaków jest przygotowanie naturalnych zapór oraz pułapek.
Naturalne pułapki można przygotować za pomocą słodkiego płynu. Zwabione smakowitym zapachem szkodniki, zamiast podgryzać rośliny, topią się i giną. W pobliżu roślin, które chcemy chronić, wystarczy wkopać plastikowe naczynie albo rozciętą plastikową butelkę, tak, aby krawędź znajdowała się odrobinę nad powierzchnią gruntu. Następnie wypełniamy pułapkę piwem i przykrywamy odwróconą do góry nogami doniczką, która ma duże dziury w dnie. Zwabione ślimaki będą do niej wpełzać i wpadać do piwa.
Do walki możemy użyć coli, a rozwiązanie z jej użyciem jest o wiele prostsze. Wystarczy wlać ją do miseczki i postawić niedaleko roślin. Zawarty w napoju kwas fosforowy i dwutlenek węgla szybko upora się ze ślimakami, które będą chciały skosztować płynu.
Pułapkę może stanowić również przekrojony na pół grejpfrut. Wystarczy pozostawić go w ogrodzie na noc. Następnego dnia ślimaki zwabione cytrusem będą w jego pobliżu. Wystarczy je zebrać i wyrzucić z daleka od działki.
Najlepszym sposobem na ślimaki jest też sól. W tym przypadku należy jednak uważać, ponieważ nadmiar soli może prowadzić do zasolenia gleby, a tym samym do marnienia roślin w naszym ogrodzie. Z tego powodu warto stosować ją bezpośrednio na ślimaki albo na obrzeżach ogródka. W ten sposób stworzymy barierę, przez którą ślimaki się nie przedrą. Można rozsypać sól również naokoło doniczek z roślinami.