Biokominek. Co się w nim pali, ile daje ciepła i czy jest ekologiczny?

Biokominek to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie
Biokominek to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie123RF/PICSEL

Co to jest i jak działa biokominek?

  • Biokominki wewnętrzne - można je umieścić wszędzie i umożliwiają łatwe oraz szybkie rozpalenie ognia.
  • Biokominki zewnętrzne - te urządzenia idealnie nadają się do ogrodu lub tarasu. Są kompaktowe i łatwo można je przenieść.

Co się pali w biokominku?

Ile ciepła z biokominka?

Czy biokominki są ekologiczne?

Zalety i wady biokominków

  • Brak ograniczeń konstrukcyjnych - urządzenia można stosować we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na lokalizację, a także parametry techniczne budynku. Nie potrzebny jest również ciąg kominowy, dlatego można je umieścić w dowolnym miejscu.
  • Nieograniczone możliwości aranżacyjne - mobilne biokominki mogą być przestawiane według własnych upodobań. Dodatkowo popularność zyskują modele, które mają opcję zabudowy we wnęce lub biokominki wolnostojące. Prezentują się świetnie np. na stoliku kawowym albo na niskiej komodzie. Co więcej, projektanci proponują minimalistyczne kominki szklane, z wykończeniem stalowym lub płyty MDF, lub naturalnego drewna.
  • Użytek zewnętrzny - biokominki nadają się również do użytku na tarasie, balkonie czy patio. Płomienie nie tylko wytworzą delikatne ciepło, ale i stworzą wyjątkowy i relaksujący nastrój np. w letni wieczór.
  • Ekologia - biopaliwo jest bezpieczne dla zdrowia i dodatkowo sprzyja środowisku. Spalanie bioetanolu jest bezwonne i nie wytwarza sadzy ani dymu.
  • Wentylacja oraz wietrzenie - pomieszczenie, w którym używany jest biokominek, musi być systematycznie wietrzone. Uwalniana podczas spalania para wodna oraz dwutlenek węgla występują naturalnie w powietrzu, ale ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.
  • Niska wydajność energetyczna - biokominek daje ciepło, ale nie w takich ilościach, aby mógł stanowić jedyne źródło ogrzewania w bloku. Ma zbyt małą moc grzewczą, dlatego może stanowić jedynie uzupełnienie do podstawowego źródła ciepła.
  • Wysoka cena biopaliwa - 1 litr biopaliwa kosztuje ok. 10- 15 zł. Podczas pracy biokominek zużywa mniej więcej 1.5 litra na 3 godziny ciągłego palenia, co oznacza, że koszt używania biokominka przez godzinę to około 5 do 8 zł.
Podwodny parking rowerowy na 11 000 miejscINTERIA.TVAFP