Biokominek. Co się w nim pali, ile daje ciepła i czy jest ekologiczny?

Wiele osób marzy o kominku, jednak nie każdy ma taką możliwość. Z pomocą przychodzi rozwiązanie, jakim jest biokominek. Największą jego zaletą jest możliwość zamontowania go tam, gdzie brakuje miejsca i warunków na klasyczny kominek, np. w mieszkaniu w bloku. Jak działa biokominek i ile daje ciepła?

Biokominek to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie
Biokominek to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to jest i jak działa biokominek?

Biokominek to forma kominka, która ze względu na swoją elastyczność techniczną, a także wygodę użytkowania nadaje się do użytku w każdym wnętrzu. Spełnia zarówno funkcje wizualne, jak i praktyczne.

Biokominek działa bez konieczności podłączania do przewodu kominowego, co jest jego głównym atutem. Dodatkowo podczas spalania paliwa nie wytwarza on dymu oraz nie produkuje sadzy, co sprawia, że palenisko i otoczenie jest czyste.

Kolejną istotną cechą biokominka jest nieskomplikowana obsługa urządzenia. Znajduje się w nim zbiornik, od którego napełnienia rozpoczyna się cały proces. Umieszczone w zbiorniku biopaliwo jest podpalane za pomocą długiej zapałki lub wysuwanej zapalniczki. Pod wpływem tego działania w biokominku pojawia się płomień.

Biokominek nie może stanowić głównego źródła ciepła, ale doskonale sprawdza się w okresie przejściowym. Może również służyć do dogrzewania werand lub tarasów. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków to urządzenie grzeje tylko w miejscu, w którym jest zamontowane. Biokominki są przenośne, co umożliwia umiejscowienie ich w różnych pomieszczeniach.

Dodatkowo urządzenia te dzielimy na:

  • Biokominki wewnętrzne - można je umieścić wszędzie i umożliwiają łatwe oraz szybkie rozpalenie ognia.
  • Biokominki zewnętrzne - te urządzenia idealnie nadają się do ogrodu lub tarasu. Są kompaktowe i łatwo można je przenieść.

Co się pali w biokominku?

W kominkach tradycyjnych podstawowym paliwem jest drewno. Natomiast w biokominkach idea działania jest całkowicie inna. Stosuje się w nich tylko i wyłącznie biopaliwo, czyli alkohol pochodzenia roślinnego.

Biokominek należy opalać paliwem płynnym lub żelowym. Paliwo ekologiczne zasilające urządzenie powinno być wytworzone na bazie etanolu (około 96%) oraz wody lub ewentualnie substancji żelujących w przypadku paliwa żelowe.

Co więcej, bioetanol nie powoduje wysuszenia powietrza, ale delikatnie je nawilża. Dodatkowo można wybrać biopaliwo zapachowe, np. o zapachu lasu czy kawy. Ważne jest również to, aby paliwo do biokominka posiadało atest Państwowego Zakładu Higieny.

Ile ciepła z biokominka?

Biokominek daje ciepło, jednak nie na tyle, aby mógł zastąpić główne źródło ogrzewania. Efektywność biokominka wynosi około 3 kW, dla porównania tradycyjny kominek wytwarza około 5 do 16 kW ciepła.

Oznacza to, że za pomocą biokominka ogrzejemy jedynie w małym stopniu pomieszczenie o powierzchni 30 m2. Dodatkowo problemem jest krótki czas spalania. Oczywiście, do zwykłego kominka również trzeba dokładać opał, jednak jego efektywność jest dużo większa. Wobec tego biokominek nie może nam zastąpić tradycyjnego ogrzewania, ale może być jego uzupełnieniem.

Czy biokominki są ekologiczne?

Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że biokominki są ekologiczne. Wynika to z tego, że efektem spalania jest wyłącznie para wodna oraz śladowe ilości dwutlenku węgla, które są zbliżone do tych w wydychanym przez nas powietrzu.

Dzięki temu, że biokominki nie emitują dymu oraz pozostałych szkodliwych substancji, nie muszą być one podłączone do przewodów kominowych. Sprawia to, że są one bardziej przyjazne dla środowiska.

Zalety i wady biokominków

Tak jak każde urządzenie, tak i biokominki mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć przed zainwestowaniem w to rozwiązanie. Oto najważniejsze z zalet biokominków:

  • Brak ograniczeń konstrukcyjnych - urządzenia można stosować we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na lokalizację, a także parametry techniczne budynku. Nie potrzebny jest również ciąg kominowy, dlatego można je umieścić w dowolnym miejscu.
  • Nieograniczone możliwości aranżacyjne - mobilne biokominki mogą być przestawiane według własnych upodobań. Dodatkowo popularność zyskują modele, które mają opcję zabudowy we wnęce lub biokominki wolnostojące. Prezentują się świetnie np. na stoliku kawowym albo na niskiej komodzie. Co więcej, projektanci proponują minimalistyczne kominki szklane, z wykończeniem stalowym lub płyty MDF, lub naturalnego drewna.
  • Użytek zewnętrzny - biokominki nadają się również do użytku na tarasie, balkonie czy patio. Płomienie nie tylko wytworzą delikatne ciepło, ale i stworzą wyjątkowy i relaksujący nastrój np. w letni wieczór.
  • Ekologia - biopaliwo jest bezpieczne dla zdrowia i dodatkowo sprzyja środowisku. Spalanie bioetanolu jest bezwonne i nie wytwarza sadzy ani dymu.

Natomiast do wad biokominków możemy zaliczyć:

  • Wentylacja oraz wietrzenie - pomieszczenie, w którym używany jest biokominek, musi być systematycznie wietrzone. Uwalniana podczas spalania para wodna oraz dwutlenek węgla występują naturalnie w powietrzu, ale ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.
  • Niska wydajność energetyczna - biokominek daje ciepło, ale nie w takich ilościach, aby mógł stanowić jedyne źródło ogrzewania w bloku. Ma zbyt małą moc grzewczą, dlatego może stanowić jedynie uzupełnienie do podstawowego źródła ciepła.
  • Wysoka cena biopaliwa - 1 litr biopaliwa kosztuje ok. 10- 15 zł. Podczas pracy biokominek zużywa mniej więcej 1.5 litra na 3 godziny ciągłego palenia, co oznacza, że koszt używania biokominka przez godzinę to około 5 do 8 zł.

Czytaj również:

Zobacz także:

Podwodny parking rowerowy na 11 000 miejscAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas