Eko kuchnia – w jakie sprzęty zainwestować?

Życie w zgodzie oraz z odpowiednim poszanowaniem dla naturalnego środowiska, czyli krótko mówiąc bycie eko, staje się coraz częstszym wyborem Polaków. Wiąże się z tym zmiana trybu życia, ale także wykonywania codziennych czynności, a nawet aranżacji wystroju i wyposażenia wnętrz. Chcąc zmienić swój dom na bardziej eko, warto zacząć od kuchni będącej pomieszczeniem dającym duże pole do popisu.

Kuchnia eko - od czego zacząć?

Posiadanie ekologicznej kuchni nie musi wiązać się z radykalnymi zmianami czy przebudową całego pomieszczenia. Warto zacząć chociażby od najmniejszych, drobnych spraw, takich jak pozbycie się jednorazowych, plastikowych toreb czy pojemników i zastąpienie ich bardziej przyjaznymi środowisku alternatywami. Zarówno na zakupy, jak i do przechowywania produktów w kuchni doskonale sprawdzą się płócienne czy lniane worki wielokrotnego użytku. Do przechowywania artykułów w lodówce warto natomiast wybrać pojemniki szklane lub wykonane z przyjaznych środowisku tworzyw. Kolejnym krokiem może być rezygnacja z mocnych, chemicznych środków czyszczących i zastąpienie ich produktami o delikatniejszym i bardziej przyjaznym środowisku składzie lub specyfikami domowej roboty. Dzięki temu nie tylko łagodniej traktować będziemy sprzęty i blaty kuchenne, ale także ograniczymy ilość chemikaliów wychodzących z naszego domu wraz ze ściekami.  

Kuchnia przyjazna środowisku - szanuj wodę

Każdy, kto choć w najmniejszym stopniu interesuje się ekologią, wie, jak istotne jest obecnie oszczędzanie wody i jej odpowiedzialne używanie. Warto więc zainwestować w odpowiednie rozwiązania, które umożliwią nam ograniczenie jej zużycia. Podstawowym krokiem jest w tym wypadku zakup zmywarki. Zmywarka Electrolux - do zabudowy bądź wolnostojąca - jest sprzętem, który pozwoli nam znacznie ograniczyć zużycie wody, a ponadto zdecydowanie ułatwi codzienną pracę w kuchni. Wysokiej jakości zmywarka, odpowiednio dopasowana do potrzeb i trybu życia rodziny, pozwoli zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu litrów wody podczas jednego mycia. Co więcej, także samo mycie naczyń w jej wykonaniu będzie znacznie bardziej efektywne niż zmywanie ręczne. Warto także pamiętać, że zmywarka posiada również kilka dodatkowych, mniej typowych funkcji i zastosowań przyjaznych środowisku i naszej wygodzie.  

W kuchni eko warto zamontować także specjalne filtry do wody z kranu. Montowane pod zlewem lub bezpośrednio na kranie pozwalają na picie wody kranowej. Rozwiązanie pozwala na dodatkowe wykorzystanie wody z kranu, a co za tym idzie, ograniczenie kupowania sklepowej wody w plastikowych butelkach. To z kolei jest krokiem sprzyjającym zarówno naszemu środowisku, jak i naszym portfelom.  

Ekologiczna kuchnia less waste

Filozofia less lub zero waste to siostra ekologii, dlatego też przy zmianie wyposażenia kuchni na bardziej ekologiczne warto zwrócić uwagę na problem marnowania żywności i przyjąć rozwiązania, które ograniczą ten problem. Przede wszystkim warto więc zainwestować w odpowiedniej klasy lodówkę, wyposażoną w nowoczesne technologie, które pozwolą na znacznie dłuższe i lepsze przechowywanie poszczególnych produktów spożywczych. Dzięki nowoczesnej lodówce możemy przechowywać żywność w optymalnych warunkach i nie martwić się o jej przedwczesne zepsucie się.  

Eko kuchnia - pamiętajmy także o wystroju

Aby nasza kuchnia mogła być bardziej przyjazna środowisku, warto wyposażyć ją w odpowiednie energooszczędne i ekologiczne sprzęty. Dobrym krokiem jest także zmiana jej wystroju na bardziej eko, wykonany z naturalnych materiałów. Wybierając nowy wystrój do kuchni, warto zwrócić się w stronę takich materiałów jak drewno, kamień, len czy wiklina - należy dobierać materiały i poszczególne elementy wystroju w taki sposób, aby były one przyjazne środowisku, ale także możliwie trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. W ten sposób dodatkowo możemy ograniczyć użycie mocnych środków czyszczących, jak również oddalić w czasie konieczność wymiany części wystroju kuchni. 

Artykuł sponsorowany

 

 

 

 

 

 

 


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy