Smog w pięciu miastach zabił 160 tys. ludzi

Z powodu zanieczyszczenia powietrza w pięciu największych miastach na świecie w zeszłym roku zmarło 160 tys. osób. Raport w tej sprawie przygotowało Greenpeace Southeast Asia.

Według badania przeprowadzonego przez Greenpeace, z powodu zanieczyszczenia powietrza najwięcej osób umiera w stolicy Indii
Według badania przeprowadzonego przez Greenpeace, z powodu zanieczyszczenia powietrza najwięcej osób umiera w stolicy IndiiJEWEL SAMADAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Organizacja przeprowadziła badanie razem z IQAir oraz Centre for Research on Energy and Clean Air. Autorzy badania sprawdzili statystyki w 14 największych miastach świata, w tym Nowym Delhi, Tokio, Szanghaju, Sao Paulo oraz mieście Meksyk. Choć lockdowny przyczyniły się do redukcji poziomu smogu, to nadal liczby ofiar idą w dziesiątki tysięcy.

Z badań wynika, że najbardziej narażona na skutki smogu jest stolica Indii. W Nowym Delhi z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera około 54 tys. ludzi. W metropolii największym problemem jest pył PM2.5.

To właśnie to zanieczyszczenie według Światowej Organizacji Zdrowia jest jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia. Pochodzi ze spalin, które wytwarzają systemy ogrzewania budynków i samochody. PM2,5 wpływa na układ krążenia, choroby oddechowe oraz wywołuje nowotwory. Zanieczyszczenie powietrza w 2020 r. kosztowało Nowe Delhi 8,1 mld dol.

Drugie w rankingu było Tokio. W stolicy Japonii smog powoduje przedwczesną śmierć około 40 tys. ludzi. Największe miasto Japonii co roku traci na zatruciu powietrza aż 43 mld dol. Trzecie miejsce zajął Szanghaj. W zamieszkanym przez 26 mln osób mieście, co roku z powodu smogu odnotowuje się 39 tys. zgonów. Koszt szkodliwego powietrza dla miasta to 19 mld dol. Na czwartej pozycji znalazły się miasto Meksyk oraz São Paulo.

- Kiedy rząd wybiera węgiel, ropę czy gaz zamiast czystej energii, cenę za to płacimy naszym zdrowiem - uważa Avinash Chanchal z Greenpeace India.

W zeszłym roku Nowe Delhi przeszło wielką metamorfozę. Wprowadzony lockdown i ograniczenie ruchu na ulicach spowodowało, że mieszkańcy mogli zobaczyć niebieskie niebo oraz pooddychać czystym powietrzem. Zdaniem naukowców, gwałtowne spadki zanieczyszczeń powietrza muszą się przyczynić do mniejszej liczby zgonów.

Mimo to, Greenpeace wzywa rządy do inwestowania w energię odnawialną. - Aby oczyścić powietrze, rządy muszą przestać budować nowe elektrownie węglowe, zamknąć te już działające i zainwestować w czystą energię - powiedział pracujący dla Greenpeace naukowiec Aidan Farrow.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas