Senat za nowelizacją Prawa łowieckiego bez poprawek

Senat przyjął bez poprawek nowelizację Prawa łowieckiego, dającą sejmikom województw więcej czasu na podjęcie uchwał ws. podziału województw na obwody łowieckie.

Myśliwi, zdjęcie ilustracyjne
Myśliwi, zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Nowelizacja przewiduje, że do końca grudnia br. sejmiki województw, które dotąd tego nie zrobiły, będą miały czas na podjęcie uchwał ws. podziału województw na obwody łowieckie - obecny termin mija 31 marca tego roku. Ma to zapewnić ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, obwody łowieckie mają pokrywać się z obszarami województw.

Ustawa ma wejść w życie z mocą od 31 marca, choć senatorowie KO zgłosili poprawkę zakładającą, by weszła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jak argumentowali jest to konieczne, bo albo prezydent nie będzie miał konstytucyjnego czasu 21 dni na jej podpisanie, albo ustawa będzie działać wstecz. Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 77 senatorów, 9 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

Jak mówił w środę w Senacie Zdzisław Pupa (PiS), nadal w czterech województwach nie podjęto uchwał ws. podziału na obwody łowieckie. Są to mazowieckie, łódzkie, lubelskie i śląskie. Podkreślał, że za powstałe szkody łowieckie płacą rolnikom koła łowieckie; bez pilnej nowelizacji szkody musiałyby być pokrywane przez skarb państwa.

Nowe przepisy przewidują, że podziały województw na obwody łowieckie, których dokonały już sejmiki, zachowają ważność i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r.

Umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy będą obowiązywać do 31 marca 2022 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas