​Rosja wysyła kolejne siły do walki z potężnymi pożarami

Prezydent Władimir Putin zażądał wysłania dodatkowych sił do walki z pożarami lasów w Jakucji - poinformował Kreml. Częściej w regionie ma także działać lotnictwo ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Do tej pory do Jakucji ministerstwo wysłało 4,2 tys. strażaków i ratowników. Propozycje pomocy socjalnej mieszkańcom mają z kolei przedstawić lokalne władze. Do Jakucji resort do spraw sytuacji nadzwyczajnych (MCzS) wyśle trzy samoloty i 200 funkcjonariuszy.

W Jakucji trwa reżim sytuacji nadzwyczajnej. Od 1 lipca w regionie obowiązuje zakaz wstępu do lasów. Ogień dociera już do osiedli i obiektów gospodarczych. Rząd przyznaje, że sytuacja jest "ekstremalnie napięta".

Lokalne władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą, ale jak zauważa portal Sibreal, spośród 156 pożarów, władze zdecydowały się gasić tylko 72. 

Reklama

- To, jak koszmarny sen. Do tej pory w to nie wierzę. Wielu wyjechało ze wsi. Niektórzy zostali walczyć z pożarem i uratować rodzinny dom. Nie udało się jednak ich wywieźć helikopterem, był za duży dym. Odjechali na prawie 100 km autobusem - mówi Sibreal mieszkanka regionu Tujara Borisowa. - Spłonęły 33 domy, a 176 mieszkańców jest bez dachu nad głową. Jak to się stało, skoro oni mówili, że wszystko jest pod kontrolą?

Media w Jakucji informują, że spłonęło wiele domów i gospodarstw. W pożarach zginęło także wiele zwierząt, w tym hodowlanych.

Z pożarami walczy także obwód irkucki, a także kraje Chabarowski, Nadmorski i Krasnojarski. Zdaniem rządowej agencji zajmującej się ochroną lasów "Awialesochrona", płonie ponad milion hektarów lasów. 

Zdaniem NASA, dym z pożarów lasów po raz pierwszy w historii dotarł do bieguna północnego.

Choć w Jakucji lasy palą się co roku, to tym razem jest ich więcej niż zwykle. Zdaniem ekologów jest to skutkiem zmian klimatycznych, czyli wyższych temperatur i suszy.

Źródło: PAP, Echo Moskwy, Sibreal

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | pożary lasów na syberii | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama