Raport: Zanieczyszczone powietrze skraca życie miliardom ludzi

Przez zanieczyszczenia powietrza umiera więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych albo przez palenie papierosów. Przeciętny obywatel świata traci przez brudne powietrze 2,2 roku życia. Najgorzej jest w Indiach, gdzie w niektórych regionach ludzie żyją krócej nawet o 9 lat. W Polsce brudne powietrze zabiera nam średnio rok życia.

Brudne powietrze przyczynia się rocznie do 93 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce
Brudne powietrze przyczynia się rocznie do 93 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Krajem, w którym zanieczyszczenia powietrza to największy zabójca, są Indie. Tam życie przeciętnego obywatela jest krótsze o sześć lat, choć najbardziej zanieczyszczone regiony, choćby takie jak stolica kraju, muszą się liczyć z tym, że ich mieszkańcy żyją o 9 lat krócej. W Chinach, gdzie wprowadzono serię programów ograniczających zanieczyszczenia, brudne powietrze w najbardziej zanieczyszczonych obszarach skraca życie średnio o 2,6 roku.

To dane publikowane w nowym raporcie Instytutu Polityki Energetycznej (EPIC) Uniwersytetu w Chicago. Naukowcy opracowali Air Quality Life Index (AQLI), który oblicza stracone lata na podstawie oczekiwanej długości życia, gdyby kraj spełniał wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza.

Co ważne, zanieczyszczenia powietrza były spowodowane - jak stwierdzili autorzy raportu - głównie produkcją i używaniem paliw kopalnych. "Gdyby koszty zdrowotne uwzględniono w cenach węgla, stałby się on niekonkurencyjny w prawie wszystkich częściach świata" - stwierdza cytowany przez dziennik "The Guardian" prof. Michael Greenstone z Uniwersytetu Chicagowskiego, którego zespół opracował raport.

"Zanieczyszczenie powietrza jest największym zewnętrznym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia na świecie, a nie jest to powszechnie uznawane, lub przynajmniej nie z takim przekonaniem, jakiego można by oczekiwać" - stwierdza prof.  Greenstone. Według badaczy przejście na czystsze źródła energii i egzekwowanie środków jakości powietrza w istniejących elektrowniach zmniejszyło zanieczyszczenie w wielu krajach.

Najczęstszym powodem przedwczesnych zgonów w wyniku zanieczyszczenia powietrza są problemy z sercem i płucami.

Nie jest to pierwsze tego typu badanie wiążące spalanie paliw kopalnych z przedwczesnymi zgodnami. Na początku roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University College London opublikowali w czasopiśmie "Environmental Research" badanie, z którego wynika, że zanieczyszczenia paliwami kopalnymi powodują jeden na pięć przedwczesnych zgonów na świecie.

Wśród najbardziej dotkniętych zanieczyszczeniami regionów świata są Chiny, Indie, Europa i północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Z powodu zanieczyszczeń paliwami kopalnymi co roku umiera tam przedwcześnie łącznie 8,7 mln ludzi. Z tych wyliczeń wynikało również, że w Polsce co roku przez brudne powietrze umiera przedwcześnie ponad 93 tys. osób.

W poprzedniej analizie obejmującej globalne dane, opublikowanej cztery lata temu, naukowcy szacowali, że roczna liczba zgonów spowodowanych przez wszystkie pyły zawieszone w powietrzu, z uwzględnieniem emitowanych także m.in. podczas pożarów, skutkuje śmiercią 4,2 mln ludzi.

Źródło: The Guardian, Zielona Interia

mcz

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas