Program Erasmus+ wspiera edukację ekologiczną w Polsce
Erasmus+ to nie tylko zagraniczne wymiany studenckie, ale i... ekologia. Okazuje się, że program ten sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro w ciągu 2 ostatnich lat. Dane na ten temat pochodzą z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Osiągnięcia programu Erasmus+ oraz jego znaczenie w budowaniu postaw ekologicznych zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią, był jednym z punktów konferencji "Climate Law and Governence Day 2021 at COP26". Konferencja ta ma tworzyć przestrzeń do dialogu między delegatami COP w kwestiach nowelizacji prawa międzynarodowego na rzecz ochrony środowiska.
Działania edukacyjne programu Erasmus+ są skierowane do osób w każdym wieku. System został podzielony na pięć segmentów: kształcenie szkolne, zawodowe, wyższe i dorosłych i młodzieży. Przykładem beneficjenta programu Erasmus+ jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku, gdzie zrealizowano projekt proekologiczny "Dbaj o wodę - dbaj o świat!". Celem było uświadamianie dzieci, że nieodpowiedzialna konsumpcja wody może doprowadzić do kryzysu. Projekt był skierowany do uczniów w wieku 11-12 lat i miał wpłynąć na zmianę sposobu myślenia o wodzie. W realizacji pomagali europejscy partnerzy z Hiszpanii, Grecji, Turcji oraz Słowenii.
Erasmus+ i projekty ekologiczne
Erasmus+ twierdzi również, że zamierza zwiększyć zakres kompetencji w ekologicznych dziedzinach, angażując uczestników programu w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przykładem takich działań ma być zrealizowany projekt Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. Stworzona przez nich platforma edukacyjna "Clean Air", powstała z myślą o społecznościach wiejskich. Udostępniane w ramach niej materiały służą pomocą w edukacji najmłodszych mieszkańców wsi nie tylko w Polsce, ale i pięciu innych krajach.
"Program Erasmus+ w priorytecie ekologicznym sfinansował w ciągu 2 lat 521 projektów, których wartość przekroczyła 23,5 miliona euro. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną. W nowej perspektywie budżetowej Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 budżet Erasmusa zwiększył się dwukrotnie w stosunku do perspektywy na lata 2014-2020 i wynosi teraz 28 mld euro" - powiedział dr Paweł Poszytek.
Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+, organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Dniu Informacji, który odbędzie się 13 stycznia w formule online oraz do odwiedzenia strony erasmusplus.org.pl i zapoznania się ze szczegółami.
Źródło: Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności