Pogoda na weekend 27-29 maja. IMGW ostrzega przed burzą i silnym wiatrem

IMGW opublikowało prognozę pogody na weekend 27-29 maja. Niestety przewidywania synoptyków na najbliższe trzy dni nie napawają optymizmem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że czeka nas pochmurny weekend. "Będzie chłodno, deszczowo i wietrznie, wystąpią również burze" - czytamy w artykule zamieszczonym na stronie Państwowego Instytutu Badawczego.

IMGW zapowiedziało załamanie pogody w ostatni weekend. W dniach 27-29 maja w Polsce ma być zimno i deszczowo
IMGW zapowiedziało załamanie pogody w ostatni weekend. W dniach 27-29 maja w Polsce ma być zimno i deszczowo123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prognoza pogody na sobotę i niedzielę (28-29 maja), którą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował dzisiaj w internecie, ostatecznie rozwieje marzenia Polaków o spędzeniu ostatniego weekendu maja w aurze sprzyjającej wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Piątek jest deszczowy i pochmurny, ale to dopiero wstęp przed tym, co czeka nas przez najbliższe dni. "Będzie chłodno, deszczowo i wietrznie, wystąpią również burze" - ostrzega IMGW, podając mało optymistyczną prognozę pogody na weekend. Warto wyciągnąć z szafy parasol i... ciepłą kurtkę, ponieważ z północnego zachodu napłynie do nas chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza pochodzenia arktycznego.

Prognoza pogody na piątek 27 maja. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Piątek to dopiero wstęp do ekstremalnych zjawisk pogodowych, które czekają nas w weekend. Odczujemy spadek ciśnienia, ale termometrach zobaczymy jeszcze 20-22 st. C na Podkarpaciu i średnio od 17 do 19 st. C w pozostałych częściach kraju. Najchłodniej będzie na Suwałkach i w Koszalinie. Tam temperatura może spaść poniżej 14 st. C.

Prognoza pogody sugeruje, że powinniśmy natomiast obawiać się silnego wiatru, w związku z którym należy unikać wychodzenia z domu, jeśli nie jest t to konieczne. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia z uwagi na możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych na północ w dziewięciu województwach:

  • zachodniopomorskim
  • pomorskim
  • warmińsko-mazurskim 
  • podlaskim
  • kujawsko-pomorskim
  • wielkopolskim
  • lubuskim 
  • północnych rejonach województwa mazowieckiego i łódzkiego.

Średnia prędkość wiatru wyniesie tam około 40 km/h, jednak niewykluczone są też lokalne porywy w granicach do 80 km/h, a nad morzem nawet do 95 km/h. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski ostrzega, że "to siła tak duża, że może wyrywać drzewa". 

Ponadto, w piątek wieczorem uważać trzeba też na burze z piorunami. Zwłaszcza w północnej części kraju, gdzie istnieje duże ryzyko ich wystąpienia.

Prognoza pogody na sobotę 28 maja. Przed nami deszcze i burze z piorunami

Prognoza pogody na weekend zapowiada się jeszcze gorzej niż na piątek. W sobotę czeka nas istne załamanie pogody. W całym kraju znacznie się ochłodzi, więc lepiej już teraz wyciągnąć z garderoby cieplejsze ubrania. Temperatura maksymalna na Pomorzu Wschodnim i Suwalszczyźnie wyniesie zaledwie 12 st. C, w centrum kraju termometry wskażą natomiast do 13-14 st. C. Najcieplej będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie słupki pokażą 16 st. C.

Ponieważ w weekend 28-29 maja wystąpić mogą silne wiatry i burze, przypominamy, że w taką pogodę pod żadnym pozorem nie należy stawać pod drzewem
Ponieważ w weekend 28-29 maja wystąpić mogą silne wiatry i burze, przypominamy, że w taką pogodę pod żadnym pozorem nie należy stawać pod drzewem123RF/PICSEL

Według prognozy pogody na sobotę na terenie całego kraju wystąpić mogą przelotne deszcze i burze, które tym razem ominą jedynie pomorze. Po raz kolejny mocno zawieje. IMGW informuje, że w sobotę 28 maja należy spodziewać się wiatru, który momentami wynosić może 65 km/h do 80 km/h, a w Sudetach momentami mogą zdarzać się porywy do nawet 110 km/h. Góry lepiej więc omijać.

Prognoza pogody na niedzielę 29 maja. Będzie deszczowo i chłodno

Prognoza pogody na niedzielę daje nadzieję na łagodniejsze podmuchy wiatru (do 60 km/h). IMGW prognozuje, że najsilniej powieje przy okazji burz w województwie wielkopolskim, lubuskim lub kujawsko-pomorskim. Zagrzmieć może również na Podlasiu, na Warmii i Mazurach.

IMGW zapowiada, że w drugi dzień weekendu wciąż spodziewać należy się deszczu i niskich temperatur. Zwłaszcza nad morzem, gdzie słupki termometrów pokażą jedynie 13 st. C. W centrum kraju spodziewać należy się temperatury oscylującej w granicach 15-16 st. C, natomiast na południu będzie to ok. 18–19 stopni Celsjusza.

Jak widać, pogoda na weekend nie zapowiada się optymistycznie. Nie należy jednak się załamywać, ponieważ niesprzyjająca aura stwarza okazję do tego, aby spędzić czas w domu razem z rodziną. Pamiętaj również o tym, że prognozę pogody na weekend dla swojego miasta na bieżąco możesz sprawdzać na stronie pogoda.interia.pl oraz w naszej aplikacji.

Czytaj również: 

Zobacz także: 

Przemysław Białkowski podcast: KonopiaSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas