Niecodziennie odkrycie na Węgrzech. Przypomina potwora z "Diuny"
Naukowcy odkryli na Węgrzech bardzo nietypowy gatunek grzyba. Dziwaczne stworzenia zamieszkujące stepy przypominają potwory z cyklu “Diuna”. Odkrywcy nazwali je więc “Shai-Hulud” na cześć ogromnych czerwi piaskowych znanych z tej książki filmu.
Zamieszkujące piaski panońskich stepów na Węgrzech istoty są wyjątkowo osobliwe. Odkryte właśnie przez naukowców grzyby wyłaniają się z ziemi i wyginają swoje długie ciało nad wydmami. Przypominają długie, podziemne czerwie wyskakujące z piasku.
Nie są to jednak gigantyczne czerwie piaskowe z obcego świata Arrakis. Po pierwsze są o wiele mniejsze. Nowoodkryte grzyby, które na cześć potworów z “Diuny" otrzymały nazwę Tulostoma shaihuludii, mierzą około 10 cm. Zdecydowanie mniej, niż setki metrów piaskowych potworów z klasycznej powieści science-fiction.
Mimo to, są niezwykle interesujące. T. shaihuludii zalicza się do tzw. purchawek szypułkowych. Rodziny grzybów, które mają charakterystyczny, wyrzucający zarodniki okrągły owocnik wspierany przez wysoki filar z grzybni.
Piaskowe grzyby odkryte na Węgrzech
Rozległy step panoński na południu Węgier, w pobliżu granicy z Rumunią i Serbią, jest siedliskiem wielu gatunków purchawek szypułkowych. Piaszczysta gleba usiana trawiastymi zaroślami stanowi idealne siedlisko dla takich grzybów, mimo trudnych warunków. Opady w regionie są niewielkie, a latem i jesienią temperatura piasku może gwałtownie wzrosnąć, dlatego gatunki Tulostoma musiały wykształcić wyjątkową odporność.
"Na Węgrzech jak dotąd odnotowano 19 gatunków tych grzybów, w tym cztery nowe gatunki opisane w tym badaniu" piszą autorzy w badaniu opublikowanym przez magazyn MycoKeys, dając do zrozumienia, że kraina ta nie ujawniła jeszcze wszystkich swoich tajemnic: "Nasze badania wskazują na obecność znacznie większej liczby nieopisanych gatunków gatunków Tulostoma w Europie Środkowej."
Choć nie osiągają kolosalnych rozmiarów swoich książkowych i filmowych imienników, grzyby opisane przez węgierskich badaczy wykazują jednak wiele ciekawych cech. Wysoka łodyga grzybów może pomóc im w dalszym rozprzestrzenianiu się zarodników podczas wiatru lub deszczu, unosząc je ponad otaczającą roślinność.
"Tulostoma sacchariolens to jedyny pachnący gatunek purchawek szypułkowych, co sprawia że jest dużą rzadkością" piszą autorzy. "Tulostoma hungaricum" z kolei jest najmniejszą na świecie purchawką szypułkową, a zakrzywiona łodyga Tulostoma shaihuludii jest cechą wyjątkową wśród wszystkich gatunków tego rodzaju"
Niestety, jak zauważają autorzy, gatunki Tulostoma są rzadkie, a większość z nich znajduje się na czerwonej liście Europejskiej Rady Ochrony Grzybów. Poznanie najlepszych sposobów ich ochrony zaczyna się od zdobycia jak największej wiedzy o ich różnorodności i środowisku.