​Najwyższa góra na zachodzie Europy skurczyła się prawie o metr

Zdaniem francuskich ekspertów w ciągu ostatnich 20 lat Mont Blanc stawała się niższa co roku o około 13 cm. Od czasu pomiarów cztery lata temu góra, która nazywana jest Dachem Europy, zmalała o 92 cm.

Podczas ekspedycji, która odbyła się w połowie września zespół ekspertów ustalili, że Mont Blanc ma 4 807,81 m wysokości. Cztery lata temu pomiar wskazał 4808,72 m.

"Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy przyjrzenie się wszystkim zebranym danym i przedstawienie możliwych teorii wyjaśniających to zjawisko" - mówił Denis Borel, jeden z członków 27-osobowej ekspedycji na szczyt znajdujący się w samym sercu francuskich Alp.

Z ustaleń badaczy wynika, że od 2001 r. góra traci co roku średnio 13 cm wysokości, ale - co podkreślali również członkowie ekspedycji - bardzo dokładne pomiary prowadzone są właśnie od tego czasu. Mało tego, i z wcześniejszych badań wynikało, że wysokość Mont Blanc zmieniała się bezustannie. Góra jeszcze niższa niż teraz była dwa lata temu - liczyła wówczas 4806,03 m. - Nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków tych z pomiarów - mówił Borel.

Reklama

Celem regularnych pomiarów gór takich, jak Mount Blanc jest stworzenie modelu pokrywy lodowej i zasilenie banku danych, który zostanie udostępniony wszystkim ekspertom. Topnienie lodowców coraz częściej jest powodem głębokiego niepokoju badaczy - z ich wyliczeń wynika, że tylko na Grenlandii topią się one obecnie szybciej, niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 12 tys. lat (więcej). 

Skalisty wierzchołek Mont Blanc znajduje się na wysokości 4792 m.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy