Klimat napędza wojny. Rosnące temperatury zwiększają prawdopodobieństwo wybuchu zbrojnych konfliktów

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Wzrost światowych temperatur może sprawić, że świat stanie się o wiele bardziej niebezpiecznym miejscem. Najnowsza analiza wskazuje, że przedłużający się wzrost temperatury i opadów zwiększa prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego od czterech do pięciu razy, nawet poza obszarem bezpośrednio dotkniętym suszą.

Zespół naukowców oparł swoje badania na danych z kontynentu afrykańskiego z lat 1990-2016
Zespół naukowców oparł swoje badania na danych z kontynentu afrykańskiego z lat 1990-2016Wikimedia Commons

Zmiana klimatu wpływa na prawdopodobieństwo i czas trwania konfliktów zbrojnych w Afryce. To wynik badania przeprowadzonego przez zespół Instytutu INGENIO, wspólnego ośrodka Universitat Politècnica de València (UPV) i Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), wspólnie z Uniwersytetem Rzym III i Uniwersytetem Urbino Carlo Bo, opublikowanej w najnowszym numerze czasopisma Economía Política.

Wzrost globalnej temperatury wielokrotnie zwiększa ryzyko wojen

Zespół naukowców oparł swoje badania na danych z kontynentu afrykańskiego z lat 1990-2016. Wykorzystując matematyczny model, ocenił, czy pewne zjawiska klimatyczne, w połączeniu z charakterystyką społeczno-ekonomiczną badanych obszarów, wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia wybuch konfliktu, a jeśli tak, to czas jego trwania.

Okazuje się, że przedłużający się wzrost temperatury i opadów zwiększa prawdopodobieństwo konfliktu poza dotkniętym obszarem od czterech do pięciu razy, szczególnie w promieniu około 550 km.

Wśród głównych czynników zwiększających ryzyko konfliktu znajdują się: niedobory żywności wywołane suszą, zwłaszcza jeśli niedobory wody utrzymują się przez co najmniej trzy lata. Ale nadmierne opady także są powiązane z większą ilością konfliktów, choć ich wpływ jest odczuwalny jedynie w bardzo krótkim czasie. 

"Uzyskane przez nas wyniki mają daleko idące implikacje dla polityków  na kontynencie afrykańskim. Zmiany warunków klimatycznych wpływają na prawdopodobieństwo konfliktu na dużych obszarach, co oznacza, że projektowanie polityki adaptacji do zmian klimatu musi uwzględniać specyfikę każdego terytorium" - mówi Davide Consoli, badacz z Instytutu INGENIO i jeden z autorów badania.

Zespół INGENIO, Uniwersytetu Rzymskiego i Uniwersytetu Urbino wskazuje również, że utrzymywanie się na danym obszarze przemocy oznacza, że prowadzenie tam działań mających na celu poprawę zdolności adaptacji do zmian klimatu - w ostatecznym rozrachunku zmniejszającej ryzyko kolejnych konfliktów - wymaga jednoczesnego prowadzenia działań pokojowych. 

"Środki te są niezbędne w projektowaniu i wdrażaniu strategii adaptacyjnych na rzecz odporności na zmianę klimatu. Źle zaprojektowane interwencje adaptacyjne mogą pogłębiać istniejące nierówności i zwiększać ryzyko konfliktu", podsumowuje Consoli.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Obrazy z telefonów. Łączy ekologię ze sztuką
      Obrazy z telefonów. Łączy ekologię ze sztukąInteria.tv
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na