Golec piaskowy. Jest ślepy i głuchy, w ogóle się nie starzeje

Są ślepe i głuche, w ogóle się nie starzeją i żyją rekordowo długo. Golce piaskowe trafiły do ogrodu zoologicznego w Opolu. To bardzo oryginalne zwierzęta. W naturze występują głównie na afrykańskich pustyniach w Etiopii, Kenii i Somalii. Żyją nawet 30 lat, co stanowi rekord długowieczności wśród gryzoni. Tunele drążą zębami - bardzo dużymi siekaczami. Są ślepe i niemal całkowicie głuche, a pod ziemią potrafią przeżyć bez tlenu nawet 18 minut.

Golce piaskowe zamieszkały w żyrafiarni w ZOO w Opolu.
Golce piaskowe zamieszkały w żyrafiarni w ZOO w Opolu.Zoo Opolemateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Golce piaskowe do Opola przyjechały z Drezna. 9 osobników zamieszkało w budynku żyrafiarni. Spędzą w nim długie lata, bo w ogóle się nie starzeją - wynika z badań naukowców.

Golce piaskowe to niezwykle ciekawe zwierzęta

Golec piaskowy to niewielki kretoszczur. Żyje w Afryce Wschodniej (Etiopia, Kenia, Somalia). Ma pomarszczoną różową skórę i prawie nie ma owłosienia. Można go spotkać głównie pod ziemią, w zorganizowanych społecznościach, w których każdy członek pełni określoną funkcję.

Jeden kopie tunele, inny zdobywa pokarm, a jeszcze inny odpowiada ze obronę terytorium czy zapładnianie dominującej samicy. Ta ostatnia po ciąży trwającej około 70 dni rodzi od jednego do blisko 30 młodych. Czyni to nawet cztery razy w roku.

Golce piaskowe żyją w dużych stadach.
Golce piaskowe żyją w dużych stadach. Zoo Opole

Ciekawostką jest to, że golce piaskowe są obiektem zainteresowania biologów i specjalistów od procesów starzenia się. Badania naukowców opublikowane w 2018 roku w czasopiśmie "Science" wykazały, że golce piaskowe mają aktywne mechanizmy naprawy DNA i nie pozwalają się starzeć komórkom.

To zwierzęta wysoce odporne na wszelkie nowotwory. Nie mają też objawów menopauzy, a ich mózg nie starzeje się. Golce są też odporne na niektóre typy bólu, a bez tlenu (adaptacja do hipoksji) mogą przetrwać nawet do 18 minut.

Ekspert: Wiatraki mogą być "game changerem" dla polskiej energetykiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas