Francja: Historycznie niski poziom produkcji miodu

Francuski Krajowy Związek Pszczelarski poinformował, że produkcja miodu w tym roku wyniesie jedynie 7-10 tys. ton miodu, co odpowiada jednej trzeciej zeszłorocznej produkcji. To konsekwencja niskich temperatur, wilgoci, silnego wiatru oraz pojawienia się mrozu w niektórych regionach kraju.

article cover
123RF/PICSEL

Pomimo dobrych zbiorów w latach 2014 i 2020 produkcja miodu spada od lat - zauważa stacja informacyjna Euronews. 

W 1995 r. we Francji wyprodukowano go 32 tys. ton, podczas gdy w 2019 produkcja nie przekroczyła 10 tys. ton.

- W sklepach będzie mniej miodu francuskiego, a więcej z zagranicy - komentował szef francuskiego związku pszczelarskiego Christian Pons.

Na pasieki duży wpływ mają zmiany klimatu, obecność drapieżnych gatunków takich jak szerszeń azjatycki oraz ogromne użycie pestycydów - tłumaczył Euronews. 

W ubiegłym roku środki szkodnikobójcze miały zostać zakazane we Francji, ale rząd dopuścił ich użycie przy uprawie buraków cukrowych.

Według danych związku pszczelarzy we Francji co roku spożywa się około 40 tys. ton miodu, z czego ponad 30 tys. ton tego produktu pochodzi z importu. 

Podobnych spadków w produkcji miodu doświadcza się w państwach takich jak Turcja czy Stany Zjednoczone - zauważa Euronews.

Zdaniem naukowców pestycydy powinny być monitorowane nawet po tym, jak zostaną dopuszczone do rynku. Chodzi o łączenie substancji w mieszanki, które mają o wiele mocniejsze działanie, a co za tym idzie są o wiele bardziej niebezpieczne dla pszczół. 

Z analizy 90 badań dotyczących użycia pestycydów wynika, że sprzedawane rolnikom gotowe mieszanki mogą zabijać nawet dwa razy więcej pszczół, niż pojedyncze substancje.

Wśród środków, które wyjątkowo szkodzą owadom są nikotynoidy. To związki podobne budową do nikotyny. Służą do ochrony roślin przed owadami, m.in. mszycami. Naukowcy badali już wpływ tych związków podczas oprysków np. upraw rzepaku. Jednak teraz przebadano, jaki mają wpływ na pszczoły podczas stosowania w hodowli roślin ozdobnych.

- Nikotynoidy są często używane na uprawach roślin jadalnych. Jednak zwykle w większych dawkach stosuje się je na ozdobnych gatunkach roślin. Skutki dla pszczół są śmiertelne, niezależnie od nawodnienia - wyjaśnia dr Jacob Cecala, entomolog z Uniwersytetu Kalifornii w Riverside. Czytaj więcej.

Zwierzęta na błogosławieństwie. Ciekawy zwyczajAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas