Dwa miliony ofiar klęsk żywiołowych. ONZ ostrzega: katastrof przybywa

W ciągu ostatnich 50 lat liczba katastrof powiązanych ze zmianami klimatycznymi, takich jak powodzie czy fale upałów, wzrosła pięciokrotnie. Kataklizmy spowodowały śmierć ponad 2 mln ludzi i spowodowały straty o wartości 3,6 bln dol. To wnioski z raportu opracowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną.

Zniszczenia w uzdrowiskowym mieście Bad Neuenahr-Ahrweiler spowodowane lipcowymi nawałnicami.
Zniszczenia w uzdrowiskowym mieście Bad Neuenahr-Ahrweiler spowodowane lipcowymi nawałnicami.AFP

WMO twierdzi, że opracowany przez nią "Atlas Śmiertelności i Strat Gospodarczych wywołanych Ekstremami Klimatycznymi, Pogodowymi i Wodnymi" to najbardziej dogłębna analiza konsekwencji kataklizmów pogodowych, jaką kiedykolwiek opracowano. 

Organizacja przeanalizowała konsekwencje ponad 11 tys. katastrof w latach 1979-2019. Były wśród nich tak zabójcze kataklizmy, jak susza, która w 1983 r. doprowadziła w Etiopii do klęski głodu i śmieci 300 tys. osób, czy huragan Katrina, który w 2005 r. spowodował straty wycenione na 163,61 mld dol. 

Klęska głodu w Etiopii w latach 80. zabiła 300 tys. ludzi. Agencja FORUM

Coraz więcej katastrof naturalnych

Raport wskazuje, że liczba katastrof naturalnych rośnie. W minionej dekadzie było ich pięciokrotnie więcej, niż w latach 70. Zdaniem naukowców z WMO to znak, że są bezpośrednią konsekwencją ocieplania klimatu, choć organizacja podkreśla, że część tego wzrostu można wytłumaczyć przez to, że globalne systemy raportowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich dziesięcioleciach bardzo się poprawiły, dzięki czemu odnotowywane są dziś także lokalne klęski, które 50 lat temu mogły zostać przeoczone. 

W badanym okresie gwałtownie wzrosła nie tylko liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, ale także straty przez nie wywołane. Ekstrema pogodowe w latach 70. spowodowały 175,4 mld dol. strat. W drugiej dekadzie XXI w., częściowo wskutek dotykających Stany Zjednoczone huraganów Harvey, Maria i Irma, łączne ich globalne koszty przekroczyły wartość 1,38 bln dol. 

Huragan Katrina zabił ponad 1,8 tys. osób i był najbardziej niszczycielską klęską żywiołową pod względem strat materialnych w ciągu ostatniego pół wiekuWikimedia Commons

"Straty gospodarcze rosną wraz ze wzrostem zagrożenia katastrofami" - mówił sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. Wzrostowi materialnych strat wywołanych kataklizmami w ostatnich latach towarzyszy jednak spadek ofiar w ludziach. Liczba ludzi, którzy rocznie giną na skutek ekstremalnych zdarzeń pogodowych spadła z ponad 50 tys. w latach 70. do około 18 tys. w minionej dekadzie. "Wynika to z tego, że udało się poprawić systemy wczesnego ostrzegania" - stwierdził Taalas. 

Potrzebne systemy wczesnego ostrzegania

Ponad 91 proc. z 2 mln ofiar odnotowanych w ostatnim półwieczu stanowili mieszkańcy krajów rozwijających się. Zaledwie połowa z 193 krajów członkowskich WMO dysponuje zaawansowanymi systemami wczesnego ostrzegania przed ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi. 

WMO ma nadzieję, że raport, szczegółowo omawiający sytuację w poszczególnych regionach, zostanie wykorzystany przez rządy do opracowania strategii lepszej ochrony ludzi. Organizacja ostrzega jednak, że “istotne braki" w systemach monitorowania pogody, zwłaszcza w Afryce, zmniejszają efektywność takich systemów.

Mami Mizutori, zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ kierująca biurem ds. redukcji ryzyka katastrof naturalnych ostrzega, że rosnąca liczba kataklizmów przekłada się już teraz na szybko rosnącą liczbę uchodźców. W zeszłym roku kataklizmy zmusiły do ucieczki 31 mln ludzi. - Liczba ludzi, którzy muszą porzucać swoje domy przez kataklizmy wywołane zmianami klimatycznymi już jest większa, niż liczba ludzi uciekających przed konfliktami. To trend, który obserwujemy od kilku lat. - Konsekwencje gospodarcze i zagrożenie ludzkiego życia wywołane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w najbliższych dekadach będą coraz większe - przestrzega Taalas.

Uchodźcy na greckiej Lesbos.AFP
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas