​Czyste Tatry po raz dziesiąty

Każdego lata wolontariusze Stowarzyszenia Czysta Polska wyruszają na tatrzańskie szlaki w ramach wielkiej, cyklicznej akcji "Czyste Tatry". W sobotę 31 lipca, zaplanowano jubileuszowy, dziesiąty finał tej inicjatywy.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W dziesięciu dotychczasowych edycjach "Czystych Tatr" wzięło udział ponad 33 tys. wolontariuszy. Znieśli z gór łącznie ponad sześć ton śmieci.

Nigdy nie zatrzymała ich pogoda. Nie przeszkodziła również pandemia, bo w 2020 r., wolontariusze Czystej Polski również sprzątali szlaki. Tym razem jednak, ze względu na obowiązujące obostrzenia ich liczba została ograniczona do 2,5 tys. osób. Nie było też eko-miasteczka na Równi Krupowej, koncertów, ani prelekcji, jak to miało miejsce w poprzednich edycjach.

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników, tegoroczna edycja będzie miała podobny charakter. W większości (1,5 tys. miejsc) wolontariusze będą rejestrować się przez internet (www.czystapolska.org.pl), a następnie odbierać pakiety startowe w siedmiu punktach mobilnych, zlokalizowanych przy wejściach na najbardziej popularne szlaki: do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Chochołowskiej, Kuźnic oraz w Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką. Punkty będą czynne w dniu akcji w godzinach 7:00 do 15:00. Każdy wolontariusz zostanie zaopatrzony w worki na śmieci oraz rękawiczki. Nie zabraknie też prowiantu na drogę i kilku przydatnych dodatków, o które zadbają partnerzy wydarzenia.

materiały prasowe

Każdy uczestnik akcji otrzyma również, jak co roku, wyjątkową koszulkę, która pełni także rolę identyfikatora uprawniającego do bezpłatnego wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy zniosą z gór śmieci i zostawią worki w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Wówczas, we współpracy z Organizacją Odzysku Opakowań - Rekopol, odpady zostaną wywiezione na miejsce segregacji. Wolontariusze podzielą odpady zgodnie z zasadami recyklingu i oddadzą do utylizacji.

Tegoroczna akcja "Czyste Tatry" będzie relacjonowana na żywo ze "Studia Czysta Polska", zlokalizowanego u stóp Tatr, w którym odbywać się będą spotkania z ambasadorami, przedstawicielami partnerów oraz wolontariuszami, a także łączenia z uczestnikami akcji na szlakach.

- Dzięki temu mamy nadzieję dotrzeć do jeszcze większej liczby Polaków i mieć realny wpływ na zmianę złych przyzwyczajeń. Chcemy zaszczepiać w ludziach miłość do środowiska naturalnego, jako naszego najcenniejszego skarbu. Cel jest prosty - ograniczyć do minimum ilość śmieci, które nasi wolontariusze znoszą co roku z Tatr - powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.

Po raz kolejny wydarzenie wsparte zostanie przez grono youtuberów. Przyjadą do Zakopanego na czwartą już edycję eventu towarzyszącego Czystym Tatrom - Eko MeetUp. Udział zapowiedziało ponad 20 influencerów wraz z jednym z najbardziej popularnych w polskim youtube - Rezigiuszem - pełniącym rolę ambasadora akcji. Eko MeetUp ma na celu docieranie z proekologicznymi komunikatami do setek tysięcy młodych internautów, dla których twórcy są często wzorem do naśladowania. - Z roku na rok chcemy kłaść coraz większy nacisk na rozwój promocji naszej akcji w social mediach. Tak, jak dziesięć lat temu sprzątaliśmy zanim było to w ogóle "modne", tak również przed czterema laty wyszliśmy z przekonania, że rola twórców internetowych nabiera znaczenia. Dziś śmiało można ich uznać za swojego rodzaju liderów opinii, kształtujących zdanie oraz wartości wśród młodzieży. To procentuje także w sferze działań społecznych - wyjaśnia przedstawiciel stowarzyszenia, Maciej Marculanis.

Sponsorami tegorocznej edycji Czystych Tatr są firmy: Biedronka, Jan Niezbędny, Garnier, Rekopol, MATE MOC, Alpinus oraz Gemini Holding. Wsparcie organizacyjne i eventowe zapewniają GetHero, Hybrid Event oraz Nice One Agency.

materiały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas