BOŚ chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2030 r.

Bank Ochrony Środowiska zaprezentował swoją strategię zrównoważonego rozwoju. Jednym z jej elementów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r. oraz ograniczenie finansowania węglowych inwestycji.

article cover
Andrzej BogaczAgencja FORUM

We wtorkowej informacji banku zaznaczono, że w zakresie działalności prośrodowiskowej BOŚ w strategii ESG (Environmental, Social, Corporate Governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny - PAP) zwraca uwagę na rozwój zielonych produktów finansowych i zwiększanie ich znaczenia w działalności biznesowej. Zakłada też wzrost udziału zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. w 2023 r. (na koniec 2020 r. było to 36,3 proc.).

- W planach jest wzrost wolumenu sprzedaży produktów zrównoważonych (w tym z naciskiem na rozwój współpracy z MŚP) do 400 mln zł w 2022 r. - wskazano. BOŚ chce też ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych, zgodnie z przyjętą polityką klimatyczną.

Równolegle bank zamierza zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wśród wyznaczonych celów jest m.in. zmniejszenie śladu węglowego o 20 proc. (względem 2020 r.) oraz utworzenie floty pojazdów składającej się w 30 proc. z aut hybrydowych lub elektrycznych do końca 2023 r., a także pełne przestawienie się na energię elektryczną pochodzącą z OZE od przyszłego roku. Celem jest też: zwiększanie udział oświetlenia energooszczędnego, udoskonalanie systemu zarządzania odpadami, wdrożenie polityki środowiskowej i klimatycznej. Finalnie bank chce dojść do neutralności klimatycznej w 2030 r.

Dokument zawiera wykaz realizowanych wewnętrznie i zewnętrznie działań: na rzecz środowiska i klimatu; otoczenia społecznego oraz w zakresie ładu korporacyjnego. - Każdej zidentyfikowanej aktywności przypisane zostały w pełni mierzalne cele - jednym z nich jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r. - zaznaczył BOŚ we wtorkowej informacji.

Jednocześnie opublikowany został pierwszy w historii banku raport ESG, podsumowujący starania banku w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2020 r. Oba dokumenty i zawarte w strategii ESG zobowiązania są elementem realizacji opublikowanej w czerwcu br. strategii banku na lata 2021-23.

- Zaangażowanie sektora finansowego w zieloną transformację jest kluczem do powodzenia tego jednego z największych planów gospodarczych w historii Unii Europejskiej - wskazał, cytowany we wtorkowej informacji Banku Ochrony Środowiska, prezes BOŚ Wojciech Hann. Dodał, że bank chce być liderem tych przemian w Polsce. - Możemy z powodzeniem kompleksowo pomagać naszym partnerom rozwijać się przy jednoczesnym wspieraniu realizacji celów klimatycznych - podkreślił.

Dodał też, że strategia ESG stanowi "precyzyjny plan", którego realizacja pomoże m.in. finansować przyjazne środowisku projekty.

Zwiększenie zaangażowania

Zgodnie z informacją, w wymiarze społecznym główną ambicją banku jest zwiększenie zaangażowania pracowników poprzez aktywne włączenie w mające miejsce w banku zmiany (wzrost wskaźnika zaangażowania z 28 proc. w czerwcu br. do 58 proc, do 2023 r.). - BOŚ zamierza wdrożyć politykę różnorodności, realizować programy rozwojowe dla kadr różnego szczebla, wspierać wolontariat pracowniczy, projekty well-being, czy przeprowadzać regularne badania potrzeb pracowników - zaznaczono.

Priorytetem w tym obszarze jest edukacja rynku oraz promocja zrównoważonego rozwoju i zaangażowanie się w partnerstwa na rzecz istotnych działań społecznych. - W związku z tym BOŚ jeszcze w tym roku zamierza przystąpić do The United Nations Global Compact (UNGC) oraz do inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi) - podano. Z kolei w przyszłym roku zamierza uruchomić platformę edukacyjną wspierającą rozwój zielonych projektów wraz z przewodnikiem dla rynku w zakresie zasad zrównoważonego finansowania.

Przekazano, że bank chce skoncentrować się też na rozwoju kultury organizacyjnej i budowaniu ładu korporacyjnego zgodnie ze współczesnymi oczekiwaniami rynku, pracowników oraz pozostałych interesariuszy. - Priorytetem w tym obszarze jest uzyskanie jeszcze w 2021 r., następnie stała poprawa, ratingu ESG - wyjaśniono.

Dodano, że od 2023 r. bank zamierza objąć oceną ryzyka ESG wszystkie nowe transakcje przeprowadzane z klientami instytucjonalnymi. - W tym względzie bank zamierza również w pełni dostosowywać się do nowych regulacji z obszaru ujawnień ryzyk ESG - dodano. Bank zamierza także wdrożyć klauzule umowne w zakresie ESG dla nowych dostawców i polityki zakupowe uwzględniające ESG.

Zgodnie z planem raporty ESG mają być publikowane co roku. - Od 2023 r. do raportu planowane jest wdrożenie ujawnień ryzyk ESG. Stworzona ma także zostać metodyka oraz narzędzia do oceny portfela banku - dodano.

Jak przekazano, tylko w ubiegłym roku BOŚ zawarł prawie 4 tys. proekologicznych transakcji w kwocie przekraczającej 1,3 mld zł; zmniejszył też swoją emisję CO2 o 49 proc., "do czego w znacznym stopniu przyczyniło się przestawienie na energię elektryczną pochodzącą w większości z OZE". 

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas