Psy, które kochają dzieci. Rasy najlepsze dla najmłodszych

Czworonogi szybko stają się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Dla dzieci są nie tylko rozrywką, ale także okazją do nauki. Opieka nad psem, rozumienie jego potrzeb i budowanie relacji ze zwierzakiem to aspekty, które powinny przekonać rodziców do adopcji czworonoga. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze psa oraz poznaj rasy, które odnajdą się w każdym domu.

Pies szybko może stać się najlepszym przyjacielem dziecka. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno czworonoga, zastanówmy się, jaka rasa będzie odpowiednia dla naszej rodziny. Warto także podkreślić, że to zawsze dorosły, a nie dziecko, jest opiekunem zwierzęcia. Są jednak rasy psów, które lepiej niż inne mają szansę zaprzyjaźnić się z dziećmi. 

Jaki jest najlepszy pies dla dzieci?

Podczas wyboru psa dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszymi jest wielkość oraz charakter danej rasy, a także usposobienie dziecka i jego wiek. Dla maluchów w wieku przedszkolnym najlepiej sprawdzą się średnie rasynie wyrządzą dziecku krzywdy oraz same nie zostaną przez przypadek skrzywdzone.

Reklama

Najlepiej do współpracy z dziećmi nadają się psy, które są cierpliwe, łagodne i nie reagują agresją, nawet w momentach, kiedy coś im nie odpowiada. Należy jednak pamiętać, że pies, który będzie miał kontakt z dzieckiem, musi być odpowiednio wychowany, a także otoczony troską i miłością. Również maluchy powinny być nauczone szacunku i właściwego zachowania w stosunku do czworonogów. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że czas spędzony ze zwierzakiem będzie radosny i bezpieczny.

Małe psy dla dzieci

Beagle

Niewielki rozmiar beagle może wprowadzać w błąd. To pies, który nawet w najmniejszym stopniu nie jest kanapowcem. Wychowywane na psy myśliwskie, beagle kochają ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Są wyjątkowo mądre i chętnie wykonują komendy. Z pewnością będą w stanie zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu.

Samojed

Samojedy są przyjacielskie i wesołe. Dobrze odnajdują się w towarzystwie nawet dużych grup ludzi. Nie mają skłonności do agresji i dogadują się z dziećmi. Lubą chłodniejsze temperatury, przez co doskonale czują się zimą. Latem z kolei musimy uważać na to, aby miały schronienie przed ciepłem.

Owczarek szetlandzki

To mądry i posłuszny pies, który uwielbia towarzystwo. Szybko się przywiązuje i źle znosi długą samotność. Jest pocieszny i łagodny w obyciu. Cechuje się chęcią do pracy i aktywności z ludźmi. Dzięki temu jest odpowiednim kandydatem na kompana dla każdego malucha.

Border collie

To rasa psa, przy której nie da się nudzić. Jest żywiołowy i pełen energii, przez co opieka nad nim stanowi duże wyzwanie, ale i rozrywkę. Potrzebuje aktywności nie tylko w formie spacerów. Powinniśmy zapewnić mu również aktywności mentalne oraz właściwe szkolenie.

Duże psy dla dzieci

Bernardyn

Bernardyny kochają szczególnie miłośnicy wielkich psów. Jeśli możemy zaoferować zwierzakowi dużo przestrzeni, bernardyn to dobry wybór dla każdej rodziny. Ma łagodne, spokojne i wyważone usposobienie, a przy dzieciach może zamienić się w stróża. Duży rozmiar czworonoga nie przeszkadza mu w ruchu i zabawie. To inteligentne stworzenia, które mają doskonałą pamięć.  

Bokser

Boksery bardzo przywiązują się do wszystkich członków ludzkiej rodziny i kochają towarzystwo człowieka. To jednak sprawia, że pozostawione w domu bez przygotowania mogą mieć problemy behawioralne. Wobec dzieci wykazują cierpliwość i delikatność. Są jednak energiczne i mają całkiem spore rozmiary, więc w czasie zabaw - jak zresztą w przypadku każdego psa - zalecana jest ostrożność i nadzór dorosłych. 

Labrador retriever

Labradory to jedna z najpopularniejszych ras psów. Są przyjacielskie i inteligentne. Kochają ruch i dobrze czują się wśród ludzi. Szczególnie lubią zabawę w wodzie, aportowanie i bieganie. Są łagodne i doskonale odnajdą się w towarzystwie dzieci.

Golden retriever

Goldeny cechują się jednym z najbardziej charakterystycznych usposobień. Są wesołe, posłuszne oraz oddane. Uwielbiają się bawić i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Chętnie uczą się nowych rzeczy i uwielbiają ruch. Należy zapewniać im sporą dawkę aktywności, takich jak długie spacery, węszenie, aportowanie i bieganie.

Posokowiec bawarski

To rasa psa, która nienawidzi samotności. Bardzo szybko przywiązuje się do członków rodziny, nawet tych najmłodszych. Wymaga od opiekuna dużej ilości czasu i uwagi. Może też być całkiem uparty. Uwielbia aktywność, przez co właściciele muszą zapewniać mu różnego rodzaju rozrywki, jak spacery, bieganie czy tropienie.

Berneński pies pasterski

To pies, którego dominującą cechą charakteru jest spokój. Bardzo ciężko wyprowadzić go z równowagi. Jest cierpliwy, opanowany i doskonale nadaje się do współpracy z dziećmi. Potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej, aby móc spożytkować swój nadmiar energii.

Jakiego psa wybrać dla dziecka ze spektrum autyzmu?

Pies może być wspaniałym kompanem również dla dzieci ze spektrum autyzmu. Relacja z czworonogiem może znacząco pomóc w usprawnianiu dziecka, rozwoju jego osobowości, a także edukacji i rehabilitacji. Dzięki obcowaniu z psem dzieci często chętniej się otwierają, odważniej wyrażają swoje uczucia. Kontakt z psem jest również po prostu okazją do uśmiechu i dobrej zabawy.

Dla dzieci ze spektrum autyzmu odpowiednie będą cierpliwe oraz spokojne rasy psów, takie jak cocker spaniel, owczarek szkocki, labrador retriever, golden retriever.

Zobacz także:

Z psem na wykład. Wrocławska uczelnia zaskakuje

"Impreza u borsuka" zaskoczyła leśników. Pokazali nagranie z Bieszczad

Spadek dla kota lub psa – czy to jest możliwe? Przepisy są jasne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pies | zwierzęta domowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy