Samica krokodyla zapłodniła się sama. Jej młode ma 99,9 proc. jej genów

"Niepokalane poczęcie", czyli zapłodnienie bez udziału partnera, profesjonalnie nazywane partenogenezą, nie jest niczym nowym wśród zwierząt. Jest to jednak pierwszy raz, kiedy zostało zaobserwowane u krokodyla.

Do wyjątkowego zdarzenia doszło w zoo w Kostaryce. Odkryto, że jedna z samic krokodyla amerykańskiego ma zdolność partenogenezy, czyli zapłodniła się sama, bez udziału samca
Do wyjątkowego zdarzenia doszło w zoo w Kostaryce. Odkryto, że jedna z samic krokodyla amerykańskiego ma zdolność partenogenezy, czyli zapłodniła się sama, bez udziału samcaTomas Bravo / Reuters / ForumAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zjawisko partenogenezy zostało zaobserwowane między innymi u niektórych gatunków ptaków, ryb, warana z Komodo, rekinów czy mszyc. W zoo w Kostaryce udało się zidentyfikować pierwszą krokodylicę, która w ten sposób powiła swoje młode. Badania opisujące to zdarzenie zostały opublikowane w czasopiśmie "Biology Letters".

Samica krokodyla zapłodniła się bez udziału samca

Naukowcy twierdzą, że ta zdolność mogła zostać odziedziczona od ewolucyjnego przodka, co w przypadku krokodyli oznacza, że dinozaury również mogły być zdolne do samoreprodukcji.

Niestety taki sposób rozmnażania się osłabia gatunek, ponieważ traci on różnorodność genetyczną, która zwiększa zdolność do adaptacji do środowiska. Często jednak jest to jedyny sposób na przekazanie swoich genów dalej.

Badane jajo zostało złożone przez 18-letnią krokodylicę amerykańską Crocodylus acutus w Parque Reptilania na Kostaryce w styczniu 2018 r. Niestety młode się nie wykluło, ponieważ płód obumarł. Naukowcy jednak stwierdzili, że był w pełni uformowany.

To zdarzenie wzbudziło ciekawość pracowników, ponieważ krokodylica trafiła do zoo w wieku dwóch lat i nigdy nie miała styczności z innym krokodylem. Z tego powodu zespół naukowy parku skontaktował się z dr. Warrenem Boothem, obecnie pracującym w Virginia Tech w Stanach Zjednoczonych, który od 11 lat bada porody dziewicze.

Naukowiec potwierdził, że młode było w 99,9 proc. identyczne ze swoją matką. 

Do partenogenezy dochodzi często, gdy gatunek jest na skraju wyginięcia
Do partenogenezy dochodzi często, gdy gatunek jest na skraju wyginięciaErhan Sevenler/Anadolu Agency Getty Images

Dinozaury mogły rozmnażać się w ten sam sposób

Podejrzewa się, że zdolność do partenogenezy uaktywnia się zwłaszcza u osobników na skraju wyginięcia, ponieważ często jest to jedyny sposób na przetrwanie gatunku.

"Fakt, że mechanizm partenogenezy jest taki sam u tak wielu różnych gatunków sugeruje, że jest to bardzo stara cecha, która była dziedziczona przez wieki. Potwierdza to koncepcję, że dinozaury również mogły rozmnażać się w ten sposób" - stwierdza dr Warren Booth w rozmowie z BBC.

Źródło: BBC

Ekologiczna strona Polsat NewsPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas