Ma 13 centymetrów. Prawdziwy gigant w świecie pająków

Pająki są rozmieszczone na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. Istnieje duża różnorodność gatunków. Pomimo strachu, jaki zwykle wywołują u wielu ludzi, większość z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Tylko jad niektórych gatunków może poważnie zaszkodzić. Mimo to największy pająk na świecie ma imponujące rozmiary i budzi trwogę. Jak wygląda? Ile ma centymetrów? Czy stanowi zagrożenie dla człowieka? Dowiedz się więcej.

Jaki jest największy pająk na świecie?

Jeśli nawet małe, nieszkodliwe pająki domowe spowodują, że człowiek cierpiący na arachnofobię  (lęk przed pająkami) będzie krzyczeć z przerażenia, to Theraphosa blondi wywoła ciarki na plecach. Uważany obecnie za największego żyjącego pająka na świecie, zyskał przydomek ptasznika goliata.

Jednak nie jest to jedyny gatunek, który może poszczycić się imponującymi rozmiarami pod względem długości lub wagi. W pierwszej piątce największych pająków na świecie znajdują się także te opisane poniżej. 

Reklama

Pająk myśliwski (Heteropoda maxima) 
To gatunek pochodzący z Laosu. Jest również uważany za gigantycznego pająka, ponieważ ma najdłuższe nogi na świecie. Jego ciało mierzy średnio 5 cm, ale długość nóg może wahać się od 25 do 30 cm. Ma zwyczaje kanibalistyczne, zwłaszcza jego samice, które po kopulacji pożerają samce.

Ptasznik olbrzymi (Lasiodora parahybana)
Jest jednym z największych ptaszników na świecie. Samce są dłuższe (prawie 30 cm), ale to samice są masywniejsze (ważą blisko 100 gramów). Żyje w brazylijskich lasach, na ziemi, pod listowiem, wewnątrz pni lub w norach. Zwykle nie jest agresywny przy pierwszym kontakcie, ale jeśli poczuje się zagrożony, nie waha się zadać bolesnego ugryzienia. Poluje na zdobycz, goniąc ją, a następnie wstrzykując jej jad, żywi się głównie owadami, małymi gadami i płazami.

Czerwona tarantula pawiana (Hysterocrates gigas)
Znany jest także jako gigantyczny pająk pawiana. Pochodzi z Afryki, a konkretnie z Kamerunu, gdzie żyje w lasach tropikalnych. Może mieć różne kolory, a jego ciało ma średnio około 10 cm, z nogą, która może mierzyć do 20 cm. Ciało tej tarantuli pokryte jest włosami. To dość agresywny pająk, który energicznie poluje na zdobycz, nawet w wodzie. Ma zróżnicowaną mięsożerną dietę, żywi się innymi bezkręgowcami, w tym pająkami, gryzoniami, gadami i rybami.

Tarantula olbrzymia ze Sri Lanki (Poecilotheria rajaei)
Jest niewątpliwie jednym z największych pająków na świecie, mimo że odkryto go stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. Pochodzi z Azji, długość jego nóg sięga 20 cm i chociaż jego jad nie jest śmiertelny dla ludzi, jest śmiercionośny dla gryzoni, jaszczurek i małych ptaków. Wykonuje szybkie i zwinne ruchy podczas polowania na zdobycz.

Mimo że olbrzymich pająków jest więcej, to jednak ten pierwszy, ptasznik goliat budzi największą trwogę.

Jak wygląda największy pająk na świecie?

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi), to według Księgi Guinnessa, największy pająk na świecie. Pochodzi z Ameryki Południowej, należy do rodziny Tarantula. Zwierzęta te na ogół bytują w głębokich norach w gorących, wilgotnych lasach deszczowych Brazylii, Wenezueli, Gujany Francuskiej i Surinamu. Samice żyją zwykle dwa razy dłużej od samców, które są w stanie przeżyć od 3 do 5 lat.

Masywne ciało pająka goliata złożone z głowotułowia i odwłoka pokrywają zróżnicowane włoski. Mogą mieć odcień złota, jasnego lub ciemnego brązu. Ptasznik ten ma osiem odnóży i tyle samo oczu. Nie ma żadnych czułek, ale ma dwa kły jadowe, które pomagają mu schwytać i uśmiercić ofiarę.

Ile cm ma największy pająk na świecie?

Największy pająk na świecie ma 13 cm długości. Może osiągnąć rozpiętość odnóży do 30 cm. Waży nawet do 175 g. Te imponujące rozmiary sprawiły, że uznano go za rekordzistę pod względem wielkości i obecnie uważany jest za prawdziwego giganta w świecie pająków.

Czy największy pająk na świecie jest jadowity?

Ptasznik goliat nie tylko groźnie wygląda, ale też z łatwością atakuje i przebija skórę ofiary. Jego jad jest zabójczy dla ofiar, ale nie wyrządza większych szkód ludziom. Zanim przystąpi do ataku, wydaje sygnał ostrzegawczy, który przypomina syk lub wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Jest doskonałym myśliwym. Żywi się głównie małymi owadami, takimi jak świerszcze, koniki polne, karaluchy. Rzadziej sięga po ptaki, małe gryzonie, jaszczurki, żaby, niektóre węże, a nawet nietoperze.

Największy pająk na świecie może być hodowany w terrarium, ale potrzebuje zachowania w nim odpowiedniej temperatury (24-26 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 21 stopni Celsjusza w nocy) oraz bardzo wysokiej wilgotności (80-85%). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pająki | ptasznik | tarantula
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy