Bobry zbudowały na Pomorzu rekordową tamę. Ma prawie dwa metry wysokości

Potęgę budowli widać, gdy podejdzie się do jej ściany. Na bagnistych terenach Nadleśnictwa Choczewo (woj. pomorskie) bobry tworzyły ją dwa lata. Mowa o rekordowej tamie, która ma aż dwa metry wysokości. Konstrukcja jest długa na 70 metrów. Reportaż wideo Marcina Szumowskiego dla programu "Czysta Polska" Polsat News.

- Jest to jedna rodzina. Wielopokoleniowa, duża rodzina, w której jest kilka-kilkanaście osobników - mówi o autorach niezwykłej budowli Rafał Skowronek z Nadleśnictwa Choczewo.

Choczewo. Bobry zbudowały rekordową tamę

Konstrukcja wyróżnia się na tle innych, które bobry budują w całej Polsce. Tama w najwyższym punkcie ma aż ok. dwóch metrów wysokości. Jej długość to 70 metrów, choć, co ciekawe, ten drugi wymiar - mimo że równie pokaźny - rekordowy już nie jest.

- Mamy podobnej długości tamy, ale o wiele wiele niższe - zauważa Rafał Skowronek w rozmowie z programem "Czysta Polska" Polsat News.

Reklama

Niewątpliwą zaletą wyjątkowej konstrukcji jest to, że tama pozwala zmagazynować hektolitry wody. Przy ocieplającym się klimacie taki zbiornik dla całego ekosystemu jest na wagę złota. Korzystają z niego inne zwierzęta, a także okoliczna roślinność.

Pokaźna bobrza tama swoje źródło wzięła w malutkim strumieniu. - To była wąska strużka, która miała ok. półtora metra szerokości i 10 centymetrów głębokości - mówi Rafał Skowronek. Tama z jednej strony jest podparta gałęziami, aby radziła sobie z naporem wody.

Reportaż wideo programu "Czysta Polska" Polsat News:

Dlaczego bobry budują tamy?

- Z drugiej strony jest uszczelniona liśćmi, tarnią, wszystkim co bobry są w stanie wyciągnąć z dna lub z brzegu - tłumaczy przedstawiciel Nadleśnictwa Choczewo. Jak ocenia, jest to konstrukcja "bardzo silna, bardzo trwała i bardzo szczelna".

Dlaczego bobry budują tamy? Jak tłumaczy Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego, jest to ich sposób na utworzenie dla siebie bezpiecznego środowiska. Łatwiej jest im pływać niż biegać, w sytuacji zagrożenia (np. ze strony dużego drapieżnika), mogą schować się pod wodą lub w żeremiach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bóbr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy