Zupełnie nowy wąż odkryty na dachu domu. Zastawiał tam pułapkę

Połozy to węże u nas niemal nieznane. Występują bowiem na terenach południowej Europy, Bliskiego Wschodu czy centralnej Azji. I tam stanowią niezwykle istotny element pustynnej i stepowej fauny regionu. Naukowcy badający węże w Omanie zupełnie nieoczekiwanie natknęli się na gada zastawiającego pułapkę na dachu miejscowego domu. To gatunek nieznany nauce.

Nowy połoz Platyceps hajarensis odkryty został w Omanie
Nowy połoz Platyceps hajarensis odkryty został w Omaniedynamoland123RF/PICSEL

To była dość zaskakująca scena. Wąż leżał na dachu domu w Omanie. Miał około metra długości, wzorzyste i piękne ciało. Nie wygrzewał się jedynie, ale zastawiał tu pułapkę na swe ofiary, zapewne gekony spędzające sporo czasu na ścianach i dachach budynków. Połozy takie jak ten polują na te jaszczurki.

Ubarwienie ciała, charakterystyczny i piękny wzór na skórze, kształt łusek i proporcje ciała sprawiły, że od razu zakwalifikowano tego węża jako zupełnie nowy gatunek. Piękny i subtelny, bo arabskie połozy są wężami niezwykle urodziwymi, o delikatnej budowie, niedużej głowie, wielkich oczach.

Mierzą metr, może półtora, nie wyglądają specjalnie groźnie i rzeczywiście nie są jadowite, a jedynie niektóre z nich dysponują toksynami, chociaż nie tak silnymi jak pustynne węże jadowite, takie jak żmije, kobry, korbacze i inne. To jednak skuteczni myśliwi, którzy świetnie polują na jaszczurki, ptaki, niekiedy gryzonie i inne węże.

Wąż, który błyskawicznie wspina się po ścianach

Nowy gatunek omański został opisany jako drapieżnik, który "łatwo wspina się po ścianach budynków i drzewach, polując na jaszczurki i ptaki". To zresztą mało powiedziane, gdyż nieduży połoz to wręcz wybitny wspinacz, który pionowe powierzchnie pokonuje z dużą wprawą i szybkością.

Naukowcy uważają, że jest również świetnym pływakiem, a w wodzie poluje na płazy i nieduże ryby. Dlatego można go spotkać także na krawędziach basenów czy fontann. Wszędzie, gdzie w krajach arabskich jest nieco wody, tam te węże się pojawiają. Widziano go nawet polującego na nietoperze w jaskiniach.

Inaczej mówiąc, to wąż wszechstronny i często pojawiający się blisko ludzkich domostw, a jednak dotąd nie został rozpoznany. Dopiero teraz znamy go jako nowy gatunek o nazwie Platyceps hajarensis.

Ostatnie badania nad wężami Półwyspu Arabskiego były ukierunkowane tezą, że wiele z połozów żyjących na tym terenie jest słabo znana, a wiele gadów sklasyfikowano błędnie. Może to oznaczać, że klasyfikacja połozów z rodzaju Platyceps przejdzie sporą rewolucję.

Połoz wysmukły spotykany jest w Bułgarii, Serbii czy ChorwacjiBenny TrappWikimedia Commons

Platyceps hajarensis to wąż podobny do połoza saharyjskiego znanego z północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i Arabii Saudyjskiej. Nowego węża nazwano na cześć omańskich gór Al-Hadżar. Podobnie jak krewniak wpełza on do ludzkich siedzib, by tu zastawiać zasadzki na gekony, gryzonie i inne drobne kręgowce żyjące w pobliżu ludzi.

Połozy z rodzaju Platyceps to nieduże węże zamieszkujące północną Afrykę, zachodnią i środkową Azję oraz południowe tereny Europy. Niektóre gatunki, takie jak np. połoz wysmukły czy połoz stepowy, spotykane są w krajach takich jak Bułgaria, Serbia, Chorwacja czy Słowenia.

Czy gniewosz jest groźny? Polski wąż, który lubi ludziPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas