Zoo w żałobie. To był rekordzista Guinnessa. Wzruszające słowa
"Jest nam bardzo trudno się pożegnać, gdyż wiele osób znało Jana i opiekowało się nim od 25 lat" - napisało na Facebooku niemieckie zoo w Krefeld, gdzie zmarł najstarszy leniwiec świata. Jan był wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. "Stanowił naszą narodową dumę" - pisze zoo.
Leniwiec urodził się na wolności w 1969 roku. W 1986 roku spędził trochę czasu w hamburskim zoo Hagenbeck, a resztę swojego życia, 38 lat, spędził w Regenwaldhaus w Krefeld. Dożył tu 54 lat, co jest oficjalnym rekordem świata wśród wszystkich leniwców, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa.
Do tej księgi wpisano go w 2021 roku, a Jan odebrał rekord innemu leniwcowi żyjącemu w Niemczech, którym był Paul z ogrodu zoologicznego w Halle we wschodniej części kraju.
Miał 22 dzieci, nawet w tym wieku
"Rekordowym leniwcem" nazywano go także z uwagi na to, ile dzieci po sobie pozostawił. Z samicami Trine i Lolitą spłodził aż 22 potomków, z czego ostatnie urodziło się w marcu tego roku. Było to niesamowite, biorąc pod uwagę wiek ojca. 54 lata to podeszły wiek, niespotykany u leniwców. Warto też pamiętać, że ciąża u tego gatunku trwa aż 10 miesięcy albo i dłużej.
Jan należał do gatunku leniwców zwanego leniuchowcami dwupalczastymi. To jeden z największych nadrzewnych szczerbaków i liściożerców świata, bowiem dorosły leniuchowiec osiąga ponad 10 kg wagi. Większość czasu spędza w koronach drzew, gdzie powolnie konsumuje liście i części roślin. Niezwykłe u tego gatunku jest to, że jego sierść rośnie w odwrotnym kierunku. Tworzy przedziałek na brzuchu i rośnie ku grzbietowi. To pogłębia wrażenie, że zwierzę żyje do góry nogami.
Potężne pazury i długie kończyny pozwalają mu bezpiecznie zwisać z gałęzi nawet podczas snu. Tylne łapy mają po trzy pazury, jak u innych leniwców, ale przednie - tylko dwa.
To bezpośrednim przodkiem tych nadrzewnych leniwców były ogromne istoty naziemne. Leniwce ważące w czasie plejstocenu nawet tonę.
Leniuchowiec dwupalczasty zamieszkuje dorzecze Amazonki. Jego krewny leniuchowiec krótkoszyi spotykany jest również w Ameryce Środkowej.