Zabił ponad 100 bielików. Seryjny kłusownik trafi do więzienia
Travis John Branson ze stanu Waszyngton przyznał się do zabicia co najmniej 118 orłów w rezerwacie Flathead w Montanie. Przestępca zarabiał, sprzedając pióra i części ciała ptaków, które cieszą się ogromnym popytem wśród rdzennych Amerykanów. Jego ofiarami padały m.in. bieliki amerykańskie i orły przednie. Sąd skazał go na cztery lata więzienia.
Branson, który został właśnie skazany przez sąd federalny, był oskarżony o go o zabicie co najmniej 118 orłów (głównie bielików i orłów przednich) oraz tysięcy innych chronionych ptaków, w tym 107 jastrzębi.
Działalność kłusownicza Bransona i jego wspólników przez lata koncentrowała się na rezerwacie Flathead, a liczba ofiar wśród ptaków drapieżnych mogła sięgnąć nawet 3,6 tys. – informują prokuratorzy.
O oskarżeniu kłusowników pisaliśmy w grudniu 2023 r. "Branson brał udział w wieloletnim procederze kłusowniczym, który był źródłem ogromnych zysków" – napisali prokuratorzy w oficjalnym oświadczeniu.
Kara za zabijanie chronionych gatunków
Prokuratorzy wystąpili do sądu o wymierzenie kary pozbawienia wolności oraz ponad 750 tys. dolarów zadośćuczynienia za straty w przyrodzie. Za każdego orła domagali się 5 tys. dolarów kary, a za każdego jastrzębia – 1,75 tys. dolarów. Sąd przychylił się do tego wniosku. Nie uwzględnił jednocześnie wniosku obrony o wydanie wyroku w zawieszeniu argumentowanego wcześniejszym brakiem historii przestępczej skazanego.
"Prokuratorzy zawyżyli liczbę zabitych ptaków" – ocenił adwokat oskarżonego Andrew Nelson. Jego zdaniem kara jest zbyt wysoka.
Handel częściami chronionych gatunków, mimo zakazu prawnego, nadal kwitnie. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje zakaz kupna i sprzedaży piór orłów, lecz czarny rynek pozostaje aktywny, szczególnie wśród rdzennych Amerykanów, którzy używają szczątków zwierząt w ceremoniach.
"Rząd stara się zaspokoić zapotrzebowanie, udostępniając pióra za darmo przez państwową rezerwę piór w Kolorado" – wskazują władze federalne. Plemiona mogą uzyskać pozwolenie na wykorzystanie orłów w celach religijnych, jednak rezerwa nie jest w stanie nadążyć za popytem, a czas oczekiwania na pióra może sięgać kilku lat.
Ogromne zyski i dramatyczne skutki dla ekosystemu
Sądowe dokumenty ujawniają, że Branson w latach 2009–2021 zarobił od 180 do 360 tys. dolarów, sprzedając części ciała bielików amerykańskich i orłów przednich. Podczas jednej z wymian wiadomości w styczniu 2021 r., Branson napisał, że planuje "serię zabójstw", aby zdobyć orle ogony.
"Zdarzało się, że Branson zabijał nawet dziewięć orłów jednego dnia" – podali prokuratorzy w dokumentach sądowych. Oprócz zabijania ptaków, Branson rozcinał ich ciała, aby później sprzedać części.
Do sprawy Bransona dołączony jest akt oskarżenia przeciwko drugiemu mężczyźnie, Simonowi Paulowi z St. Ignatius w stanie Montana. Paul nie stawił się na wezwanie sądu i przypuszcza się, że uciekł do Kanady. W grudniu wydano za nim nakaz aresztowania.
Bielik amerykański – symbol narodowy i gatunek chroniony
Bielik amerykański (Haliaeetus leucocephalus) to ptak szponiasty występujący głównie w Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych jest symbolem narodowym, ale przez lata był bliski wyginięcia.
Dzięki programom ochrony udało się odbudować jego populację i w 2007 r. został wykreślony z listy gatunków zagrożonych. Obecnie zamieszkuje większość Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz północny Meksyk, a jego populacja jest stabilna.
W przypadku orłów przednich sytuacja jest bardziej niepewna – populacja tego gatunku nie odbudowała się w pełni i wciąż jest narażona na różne zagrożenia, takie jak zatrucia, kolizje z turbinami wiatrowymi czy porażenia prądem.