Wegańskie zapomniane korzenie. Podstawą diety Europejczyków były glony
Oprac.: Katarzyna Nowak
Archeolodzy twierdzą, że znaleźli pewne dowody na to, że nasi przodkowie spożywali ogromne ilości wodorostów i innych roślin wodnych. Glony są obecnie spożywane w Europie, ale nie w takiej ilości, jak jeszcze we wczesnym średniowieczu.
Na świecie występuje około 10 tys. różnych gatunków wodorostów, jednak obecnie spożywa się tylko 145 gatunków. Obecnie wodorosty cieszą się w Europie popularnością zwłaszcza wśród osób dbających o zdrową dietę. Popularność algi zyskują również w przemyśle (biopaliwa, przemysł tekstylny) i medycynie. Na dużo większą skalę wodorosty są spożywane i wykorzystywane w Azji, zwłaszcza w Japonii.
8000 lat temu jedzono sporo glonów
Według archeologów wodorosty były bardzo chętnie spożywane w mezolicie, w okresie neolitu, aż do wczesnego średniowiecza. Badacze sugerują, że bogate w składniki odżywcze wodorosty zostały "zmarginalizowane" dopiero niedawno, a przodkowie wiedzieli, co robili, spożywając zdrową żywność (obecnie kilka gatunków alg zalicza się do grupy tzw. superfoods, czyli żywności o bardzo wysokiej zawartości składników odżywczych).
Źródła historyczne podają, że informacje na temat zbioru wodorostów na Islandii, w Bretanii i Irlandii sięgają X wieku. Historyk i pisarz Pliniusz wymieniał wodorosty jako środek stosowany przez marynarzy przeciw szkorbutowi.
W XVIII wieku wodorosty powszechnie uważano za pożywienie głodowe.
Dzięki analizie kamienia nazębnego naszych przodków naukowcy uzyskali informacje o spożywanych przez nich produktach. Pobrano próbki od 74 osób z 28 stanowisk archeologicznych w całej Europie, od północnej Szkocji po południową Hiszpanię. Badacze podsumowują, że przodkowie spożywali ogromną ilość glonów i innych roślin wodnych.
Jadano głównie czerwone, zielone lub brązowe wodorosty oraz jarmuż (rodzina kapustnych).
Wodorosty rozwiązaniem na współczesne problemy
Według badaczy wynik badania uwydatnia potencjał dużo większej liczby wodorostów i innych lokalnych roślin wodnych. dla Europejczyków wprowadzenie do diety glonów może mieć duże korzyści prozdrowotne.
"Nasze badanie podkreśla potencjał alternatywnych, lokalnych i zrównoważonych zasobów żywności. Glony mogą pomóc w pozbyciu się negatywnych skutków dla zdrowia i środowiska wynikających z zależności od masowo uprawianych produktów rolnych" - mówi Karen Hardy, profesor archeologii prehistorycznej na Uniwersytecie w Glasgow.