Wcześniaki i plastik. Odkryto zaskakujący powód wczesnych porodów

Nowe badanie przeprowadzone w USA wskazuje, że ekspozycja kobiet ciąży na substancje zawarte w popularnych produktach z plastiku może być związana z ryzykiem przedwczesnego porodu. Wcześniejsze badania sugerowały, że te same substancje mogą się przyczyniać do nawet 100 tys. przedwczesnych zgonów rocznie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.

W badaniu przeanalizowano dane na temat ciąż z okresu ponad 20 lat. Ftalany to związki chemiczne nadające elastyczność wielu materiałom (guma, plastik, żywice). Można je znaleźć w przedmiotach gospodarstwa domowego, wyrobach medycznych, opakowaniach, zabawkach.

Ftalany z plastiku łączone z ryzykiem wcześniactwa

Ftalany są też znane z tego, że mogą wpływać na pracę układu hormonalnego u człowieka. Łączy się je z zachorowaniami m.in. na otyłość, choroby serca, niektóre nowotwory oraz zaburzenia płodności.

Przez to, że wpływają na hormony chemikalia "mogą wywołać przedwczesny poród i narodziny" - powiedział Leonardo Trasande z Uniwersytetu w Nowym Jorku, główny autor badania.

Reklama

W ramach badań przeanalizowano wyniki dotyczące 5 tys. kobiet w ciąży. Okazało się, że 10 proc. z nich, u których poziom ftalanów w moczu był największy, miało o 50 proc. większą szansę urodzenia dziecka przed 37 tygodniem ciąży. Wnioski naukowców opublikowano na łamach "The Lancet Planetary Health".

Kolejne koszty zanieczyszczenia plastikiem

Badacze postanowili przełożyć te wnioski na całą populację USA. Wywnioskowano, że tylko w 2018 r. ekspozycja na ftalany mogła spowodować ok. 56,6 tys. przedwczesnych porodów. To ok. 10 proc. wszystkich amerykańskich wcześniaków w tym okresie.

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli tzw. wcześniaki, ważą mniej i są narażone na częstsze problemy ze zdrowiem niż dzieci urodzone w terminie. Przekłada się to na dodatkowe koszty. Według naukowców ekspozycja kobiet w ciąży na ftalany i wynikające z niej przedwczesne porody wiążą się z kwotą od 1,6 do 8,1 mld dolarów, które trzeba wydać na leczenie i koszty społeczne.

Wcześniejsze badania na temat ftalanów w USA połączyły ekspozycję na nie z przedwczesnymi zgonami. Oszacowano, że to nawet 100 tys. przypadków rocznie. Straty z tego powodu co roku kosztują amerykańską gospodarkę ok. 40 mld dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: plastik | tworzywa sztuczne | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy