W 97% miast na świecie powietrze jest zanieczyszczone. Gdzie jest najgorzej?

Zanieczyszczenia powietrza to problem obecny na całym świecie. W 2021 r. ich poziom znowu wzrósł. Większość mieszkańców Ziemi oddycha skażonym powietrzem. Gdzie jest najgorzej?

Wylesianie i pożary zagrażają ekosystemom i pogłębiają skażenie środowiska
Wylesianie i pożary zagrażają ekosystemom i pogłębiają skażenie środowiskaGetty Images

Raport IQAir nie pozostawia złudzeń. Praktycznie wszyscy mieszkańcy Ziemi oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w każdym kraju  i w 97% miast przekroczyło normy ustanowione przez WHO. Miały one pomóc w poprawie stanu środowiska, ale w praktyce, niewiele zmieniają.

Kraków leży w zagłębieniu, a to sprzyja osiadaniu smoguGetty Images

Miasta, wsie, miasteczka. Wszystkie w smogu

IQAir przeanalizował średnią roczną jakość powietrza dla ponad ok. 6500 miast na świecie. Tylko w 222 z 6475 miast jakość powietrza spełniała standardy WHO. Stwierdzono, że trzy obszary spełniły te wytyczne: francuska Nowa Kaledonia oraz amerykańskie Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Indie, Pakistan i Bangladesz znalazły się wśród krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w 2021 r., przekraczając wytyczne co najmniej 10 razy.

Kraje skandynawskie, Australia, Kanada, Japonia i Wielka Brytania znalazły się wśród krajów najlepszych pod względem jakości powietrza. Choć i tu normy jakości zostały przekroczone.

Ogółem w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza przekroczyło wytyczne WHO o 2 do 3 razy.

Nowe wytyczne WHO zmniejszyły o połowę dopuszczalne normy stężenia drobnych cząstek stałych PM 2,5 z 10 do 5 mikrogramów na metr sześcienny.

PM 2,5 jest najmniejszym zanieczyszczeniem, ale także jednym z najbardziej niebezpiecznych. Podczas wdychania wędruje głęboko do tkanki płucnej, a następnie może dostać się do krwioobiegu. Pochodzi m.in. spalania paliw kopalnych, burz piaskowych i pożarów. Pył zawieszone powodują astmę, choroby serca i inne choroby układu oddechowego.

Chiny, które należą do krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza wykazały w 2021 r. poprawę jakości powietrza. Ponad połowa chińskich miast przeanalizowanych pod względem zanieczyszczeń okazała się mniej obciążona smogiem niż w 2020 r. - wynika z badań.

Rónocześnie, to wylesianie i pożary spowodowane przewlekłymi suszami zagrażają światowym ekosystemom, ale i zanieczyszczają powietrze i przyczyniając się do pogłębiających się zmian klimatu.

Polski Alarm Smogowy wysyła w Polskę mobilne płuca Polski Alarm SmogowyPolski Alarm Smogowy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas